25/03/2016
Saç Sırları
360 38

Boyalı Saç Bakımı Nasıl Olmalı: Özden Kürtür’den Öneriler!

Özden Kürtür
Boyalı Saç Bakımı Nasıl Olmalı: Özden Kürtür’den Öneriler! Boyalı Saç Bakımı Nasıl Olmalı: Özden Kürtür’den Öneriler!
Galeri Görünümü Slayt Görünümü

Sarı, kahve, siyah ve tonları hatta son moda ombre saçlar… Hangisinin seni daha güzel göstereceğini ve daha fazla yakışacağını tam olarak kestiremediğin için çoğunu denedin değil mi?

Peki bulduğunda, bir süre sonra saç renginin açılmaya başladığında şahit oldun mu? Ne yazık ki sen doğru bakım uygulamadıkça, boya yıkandıkça akar ve renginin solgun durmasına neden olur. Bu nedenle uzun süre kalıcılık sağlayan boyalardan asla vazgeçmemelisin. Peki, bakım konusunda ne yapmalı? Boyalı saçlara özel bakım önerilerini The Most Hair Design Studio’nun kurucularından Özden Kürtür yazdı! Hemen okumaya ne dersin? :)

Sarı saçlara özel bakım önerileri:

Boyalı Saç Bakımı Nasıl Olmalı: Özden Kürtür’den Öneriler!

Saçlarında eğer boya varsa koyu ton veya açık ton fark etmeksizin bakım ihmal edilmemelidir. Ama tabiki açma işlemi uygulanan sarı saçlar için bakım daha da önemli bir konudur. Sarı saç diğer saç renklerine göre daha fazla bakım yapılması ve özenli davranılması gereken bir renktir. Sarı saçların canlılığını, parlaklığını korumak ve en önemlisi de sağlıklı uzamasını sağlamak için asla unutmamanız gereken kural, doğru ve düzenli bir bakımdır.

Genellikle beyaz ve buğday tenli kadınların tercih ettiği sarı tonları, genellikle unutulan bakım süreçlerinden dolayı başta yakalanılan ve istenilen etkinin kaybedilmesine sebep olacaktır.

Saçlarını boyattın çok güzel ve göz alıcı görünüyor, ancak şekillendirmen ve makyajınla saçına bütünlük kazandırman gerekmekte. 

Uzmanından öneri: Saçlarını ilk kez boyatmak istediğinde eğer sarı tonlara uzak, koyu bir saç rengine sahipsen saç renginin 2 ton kadar açık tonunu tercih etmende fayda var.

Saç boyasının önemi:

Boyalı Saç Bakımı Nasıl Olmalı: Özden Kürtür’den Öneriler! - 1

Saçlarına boya ya da röfle işlemleri uygulanmışsa bakımda daha özenli olmalısın. Saçlarının boyanma kalitesi de saç sağlığı için oldukça önemlidir. Saç boyası deyip geçmemek gerek. 

Saçın yapısı ve yapılan işlemlerin çeşidine göre ürün seçimi yapılmalı ve dikkatle uygulanmalıdır.

Evde bakım:

Boyalı Saç Bakımı Nasıl Olmalı: Özden Kürtür’den Öneriler! - 2

Saç rengini korumak için koruyucu özelliği bulunan şampuanlar kullanmaya özen göstermelisin. Bu sayede saç rengi uzun süre bozulmayacaktır. Saç bakım kremlerini saçını her yıkadığında şampuanlamanın ardından mutlaka kullanmayı alışkanlık haline getir. 

Ayrıca saçlarını yıkarken sıcak su yerine ılık su kullanmaya özen göstermelisin.

Açma işlemi uygulanan saçlara özel bakım önerileri:

Boyalı Saç Bakımı Nasıl Olmalı: Özden Kürtür’den Öneriler! - 3

Sarı saç tercihinizden sonra saçların daha kırılgan olması ve yıpranmaların bir nebze de olsa artması kaçınılmaz. Elbette bunun önüne geçmek mümkündür. Şimdi nasıl olduğuna bir bakalım; saçlarını boyatmadan önce elbette açma işlemi uygulanacaktır. Burada açıcı kalitesi önemli olmakla birlikte daha sonrasında kullandığın şampuan ve saç maskeleri de oldukça önemlidir. Saçların nemlendirilmesi de kesinlikle unutulmamalı çünkü tıpkı cildin gibi saçlarının da nemlendirilmeye ihtiyacı vardır.

Şekillendirme önerileri:

Boyalı Saç Bakımı Nasıl Olmalı: Özden Kürtür’den Öneriler! - 4

Saçları şekillendirirken ısı veren aletler kullanmayı da en aza indirebilirsin. Şekillendirme için saça bakım yapan ve saç şekillendiren ürünlerden yardım alabilirsin. Alternatif olarak, şekillendirici kullanmadan önce saçlarına koruyucu krem ya da spreyler kullanabilirsin. Düzenli olarak saç kesimi de saçlarının güçlenmesine destek olacaktır.

Saçlarını güneşten de koru:

Boyalı Saç Bakımı Nasıl Olmalı: Özden Kürtür’den Öneriler! - 5

Güneş olmasa bile cildin için nasıl UV filtreli ürünler kullanıyorsan, boyalı saçların için de güneş ışınlarına karşı koruyan aynı içerikli ürünleri kullanmalısın. Sarı saçlar diğer saç renklerine göre güneşten daha çok etkilenmektedir. 

Güneşten dolayı yıpranan ve canlılığını kaybeden saçlara kimse sahip olmak istemez değil mi? Güneşten ve yaz aylarından etkilenebilecek saçlar için kesinlikle utraviyole korumalı saç yağları kullanmalısın. Bunun nedeni ise saçları güneşin ve denizin olumsuz etkilerinden korumaktır.

Yeşile dönmeyen renkler için:

Boyalı Saç Bakımı Nasıl Olmalı: Özden Kürtür’den Öneriler! - 6

Kuaförde geçen uzun saatler, açıcılar ve kimyasallardan sonra yıpranan sarı saçların, yazın daha çok zarar görmeye meyilli olduğunu bilmelisin. Yeşil, bakır ya da mat renkler, sertleşen ve bakımsız görünen saçlar istemiyorsan bakım yapmayı yazın da asla ihmal etmemelisin.

Paylaş

Boyalı Saç Bakımı Nasıl Olmalı: Özden Kürtür’den Öneriler!
Bu görünüm için mutlaka deneyin!
Benzer İçerikler
Popüler İçerikler
Balın saça faydaları
Balın saça faydaları
Saç açma işleminden sonra yıpranmış saçlar için bakım rehberi
Saç açma işleminden sonra yıpranmış saçlar için bakım rehberi
Bitkisel saç boyası hakkında bilmen gereken her şey!
Bitkisel saç boyası hakkında bilmen gereken her şey!
Saç boyama setinde mutlaka yer alması gerekenler neler?
Saç boyama setinde mutlaka yer alması gerekenler neler?
Tümünü Gör
Amerikan Fönü Nedir: Amerikan Fönü Hakkında Bilmen Gereken Her Şey!
Amerikan Fönü Nedir: Amerikan Fönü Hakkında Bilmen Gereken Her Şey!
Kına ile saç boyama nasıl yapılır: Kına ile saç boyama öncesinde bilinmesi gerekenler!
Kına ile saç boyama nasıl yapılır: Kına ile saç boyama öncesinde bilinmesi gerekenler!
Saç simülasyonu hakkında bilinmesi gereken her şey!
Saç simülasyonu hakkında bilinmesi gereken her şey!
Deniyoruz: Zeytinyağlı Saç Maskesi
Deniyoruz: Zeytinyağlı Saç Maskesi
Tümünü Gör
Makyaj İpuçları
Likit Aydınlatıcıyı Kullanmanın 5 Farklı Yolu