09/03/2017
Saç Sırları
360 38

Boyalı Saç Bakımı ve Boyalı Saçları Korumanın Yolları

Ece Y.
Boyalı Saç Bakımı ve Boyalı Saçları Korumanın Yolları Boyalı Saç Bakımı ve Boyalı Saçları Korumanın Yolları
Galeri Görünümü Slayt Görünümü

Boyalı saçlarının ilk günkü gibi canlı ve parlak olmasını istiyorsan saç bakımına her zaman özen göstermelisin. Boyalı saçlarına evde bakım yaparken doğru saç bakım ürünlerini, doğru şekilde kullanarak ve biraz da ekstra özen göstererek saç renginin koruma altına alabilirsin.

Peki, boyalı saçlarının rengini korumak için neler yapabilirsin? Sana uygun, boyalı saçlar için saç bakımı önerileriyle karşındayız. Bu bakım önerilerimiz sayesinde saç rengin artık çok canlı görünecek. :)

Boyalı Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

1. Saç maskesi kullan

Boyalı Saç Bakımı ve Boyalı Saçları Korumanın Yolları

Saçımızı boyadığımızda saçlarımız daha kırılgan hale gelir. Eğer doğru bakımı yapmazsak da saç rengimiz zamanla solar, saçlarımız da zarar görür. Bu nedenle, koruyucu bir bariyer oluşturmaya yardımcı olmak ve saç renginin solmasını önlemeye yardımcı olmak için mutlaka boyalı saçlar için saç maskesi kullanmanı tavsiye ederiz. Haftada 2 kez kullanarak saç rengini uzun süre koruyabilirsin.

2. Sıcak havlu tekniği

Saç maskesinden en iyi sonucu elde etmek için saçlarını sıcak havluya sarmanı öneriyoruz. Maskeyi saçlarına sürdükten sonra sıcak havluyu saçlarına sar ve maskenin önerdiği süre boyunca saçında tut. Sıcak hava ile birleşen saç maskesi saç tellerine daha iyi nüfuz edecektir. Daha sonra ılık su ile saçlarını durula ve farkı gör!

3. Saçını seyrek yıka

Boyalı saçlarını ne kadar çok yıkarsan saç rengin de o kadar çabuk solar. Bu yüzden her gün saçlarını yıkamak yerine 2 günde 1 yıkamanı öneririz.

4. Saçlarını güneş ışınlarına karşı koru

Boyalı Saç Bakımı ve Boyalı Saçları Korumanın Yolları - 1

Güneş, sadece cildimiz için değil, saçlarımız için de çok zararlıdır. Özellikle boyalı saçlara sahipsen saçlarını güneşin zararlı etkilerinden mutlaka koruman gerekiyor. Isınan havalarla birlikte, güneşten koruyucu ürünleri dolaptan çıkarman gerekiyor. Kullandığın saç bakım ürünlerinin UV ışınlarına karşı koruyucu olmasına dikkat etmelisin. Dışarı çıkarken uygulayacağın güneş koruyucu sprey de saçlarının yıpranmamasına yardımcı olacaktır.

5. Saçlarını yağlarla besle

Boyalı saçlarının kurumasını ve solgun görünmesini engellemek istiyorsan yağlardan yardım alabilirsin. Saçlarına anında parlaklık ve yumuşaklık sağlayan bu yağlar, saç tellerinin onarılmasına yardımcı olurlar. Saç bakım yağlarını ister kuru istersen de nemli saçına uygulayabilirsin. Durulama gerektirmeyen bu yağlar, kısa sürede senin vazgeçilmezin olacaktır.

6. Isı koruyucu kullan

Boyalı Saç Bakımı ve Boyalı Saçları Korumanın Yolları - 2

Saçlarını şekillendirirken zarar görmesini engellemek için ısı koruyucu kullanmanı öneriyoruz. Isı koruyucu sprey sayesinde saçların fön makinasının yüksek ısısından etkilenmeyecektir. Yüksek ısı, saçlarının kuruyup, cansız görünmesine neden olabilir. Bu nedenle boyalı saçların için ısı koruyucu sprey olmazsa olmazdır.

7. Saçlarını sıcak suyla yıkama

Boyalı Saç Bakımı ve Boyalı Saçları Korumanın Yolları - 3

Saçlarının kuruyup, solgun görünmesini istemiyorsan ılık su tercih etmelisin. Biliyoruz, bu soğuk havalarda ılık su kullanmak pek mümkün değil ama saç rengini korumak için bunu yapmalısın. Ilık su alışkanlığına başladığında sonucu fark edeceksin.

8. Boyalı saçlara özel şampuan ve saç kremi kullan

Saçlarını boyattıktan sonra yapacağın ilk işlem şampuan ve saç kremini değiştirmek olmalı. Çünkü artık saçların boyalı ve buna uygun ürünler kullanmalısın. Boyalı saçlar için şampuan ve diğer üretilmiş olan saç ürünleri, saç rengini daha uzun süre korumana yardımcı olur. Böylece saçlarının ilk günkü canlı ve parlak görüntüsünü uzun süre kaybetmemiş olursun.

9. Boyalı saçlarına masaj yap

Boyalı Saç Bakımı ve Boyalı Saçları Korumanın Yolları - 4

Birçok kadının, yapmayı unuttuğu bir nokta daha var. Bir saç bakım ürününün veya şampuanın saç tellerine işlemesini ve etkisini artırmayı istiyorsan, saç derine masaj yaparak uygulamalısın. Bu adımı bakım rutinine eklemeyi de unutmamalısın!

10. Klordan uzak dur

Yazın havuzdan çıkmak ne kadar zor olsa da, klorun saçlarımıza ne kadar zarar verdiğini unutma. Havuz keyfini bozmak istemeyiz ama bone kullanmayı ihmal etmemelisin.

11. Doğru beslen

Boyalı Saç Bakımı ve Boyalı Saçları Korumanın Yolları - 5

Saçlarını dışarıdan bakım ürünleriyle beslediğin gibi içeriden de beslemelisin. Bunu da besin değeri yüksek gıdaları tüketerek yapabilirsin. Vitaminler, mineraller açısından zengin gıdalar tüketerek saç renginin daha canlı, parlak görünmesine yardımcı olabilirsin.

12. Saçını sık sık kestir

Kırık uçlar saç renginin solgun görünmesine neden olur. Bu nedenle saçlarının sağlıklı görünmesi için 6-8 haftada 1 uç kısımlarını kestirmeni öneririz.

13. Takviyelerden faydalanabilirsin

Boyalı Saç Bakımı ve Boyalı Saçları Korumanın Yolları - 6

Vitaminler, gıda takviyeleri saç renginin sağlıklı, canlı ve parlak olabilmesini sağlamada destekçidirler. Örneğin C vitamini saç derisindeki kan damarlarını sağlıklı tutar. Temel bir B vitamini olan biotin, zayıf saçları güçlendirir ve saç dokusunu iyileştirir. Doktorunun da tavsiyesini aldıktan sonra bu vitaminlerden, takviyelerden yararlanabilirsin.

14. Saçların ıslakken işlem uygulama

Saçlarımızın ıslak hali, en savunmasız halidir. Bu nedenle saçların çok fazla ıslakken direkt olarak ısıya maruz bırakmamanı tavsiye ederiz. Ayrıca maşa, düzleştirici gibi işlemleri mutlaka saçların iyice kuruduktan sonra uygulamanı öneririz.

15. Sıkı saç modellerinden kaçın

Boyalı Saç Bakımı ve Boyalı Saçları Korumanın Yolları - 7

Sık sık topuz, atkuyruğu gibi saç tellerini geren saç modellerini kullanıyorsan uzun süreli olarak bu saç modellerini kullanmaktan kaçınmanı öneririz. Çünkü bu saç modelleri hem saç tellerini çok fazla gerer hem de saçların havasız kaldığı için nefes alamaz.

16. Her banyoda maske kullan

Saç maskelerinin önemi herkes tarafından bilinen bir konu fakat hangi maskenin sana iyi geleceğini biliyor musun? Saç bakım ürünlerini satın alırken mutlaka kendi saçına, saçının durumuna uygun maskeleri almalısın. Boyalı saçlara sahipsen, saçlarının rengini koruyan boyalı ve yıpranmış saçlar için maske tercih etmelisin. Saç maskesini, bakım kremini uyguladıktan sonra, nemli saça uygulamanı öneriyoruz. Saçlarının tamamına süreceğin saç maskesi saç tellerini güçlendirir ve boyalı saç renginin solmadan, akmadan uzun süre saç tellerine tutunmasını sağlar.

17. Mor şampuandan yararlan

Boyalı Saç Bakımı ve Boyalı Saçları Korumanın Yolları - 8

Saçlarını sarıya boyattıktan sonra beliren istenmeyen turunculuklara karşı L'Oréal Paris Elseve Color-Vive Turunculaşma Karşıtı Mor Şampuan kullanmanı tavsiye ediyoruz. Mor şampuanın içeriğindeki mor pigmentler, saçlarına daha soğuk ve küllü yansımalar kazandıracak. 

L'Oréal Paris Elseve Color-Vive Turunculaşma Karşıtı Mor Şampuan'ı buradan inceleyebilirsin.

Boyalı Saç Bakımı ve Boyalı Saçları Korumanın Yolları - 9
L'Oréal Paris Elseve Color-Vive Turunculaşma Karşıtı Mor Şampuan
( Şampuan )
Hemen Al

18. Islak saça fön çekme

Boyalı saçlara sahipsen ısıya karşı daha hassas olmalısın. Islak saçlar kırılmaya daha eğilimli olurlar. Bu nedenle fön çekmeden önce saçlarının tamamen kuruduğuna emin olmalısın. 

19. Saçlarını sık boyatma

Boyalı Saç Bakımı ve Boyalı Saçları Korumanın Yolları - 11

Saçlarını çok sık boyatmak saç tellerinin kurumasına ve daha mat görünmesine yol açabilir. Boyalı saçlarını çok sık boyatmak yerine ombre, röfle gibi uygulamalarla saçlarını daha uzun süre boyatmadan kullanabilirsin. 

20. Örgü modellerini kullan

Boyalı saçlara en çok örgülü modeller yakışıyor. Salaş örgüler saçlarının dış etkenlerden korunmasına yardımcı olur ve yaz aylarında saç tellerini sıcaklardan korur. 

21. Permadan uzak dur

Perma gibi kimyasal ürünlerin kullanıldığı saç şekillendirme işlemlerinden uzak durmalısın. Perma yaptırmak yerine evde saç şekillendiricileri kullanarak saçlarına kıvırcık saç görünümü verebilirsin. 

22. Mor maskeyi saç bakımına ekle

Boyalı saçlar için bakım önerilerimiz arasında mor maske de yer alıyor. Elseve Color Vive Renk Düzeltici Mor Maske, boyalı saçlara bakım sağlarken aynı zamanda saçlardaki istenmeyen sıcak yansımaları da nötrlüyor. 

Elseve Color Vive Renk Düzeltici Mor Maske'yi buradan inceleyebilirsin.

Boyalı Saç Bakımı ve Boyalı Saçları Korumanın Yolları - 12
Elseve Color Vive Renk Düzeltici Mor Maske
( Maske )
Hemen Al

23. Kırık saç uçlarını kestir

Boyalı Saç Bakımı ve Boyalı Saçları Korumanın Yolları - 14

Boyalı saç bakımı yapmak bazen zor olabiliyor. Saçlarının uçlarında kırıklar yoğunlaştıysa bunları kestirmeni öneririz. Kırık saç uçları boyalı saçlarını bakımsız ve mat gösterebilirler. 

24. Doğal içerikleri kullan

Boyalı saçları olanlar saç bakım ürünlerinde doğal içerikleri kullanmalılar. Aloe Vera, hindistan cevizi ve kına gibi doğal ürünler boyalı saç bakımına çok iyi geliyorlar.

25. Saç şekillendiricileri dikkatli kullan

Saçlarını şekillendirdikten sonra mutlaka bu saç ürünlerini saçlarında arındırmalısın. Saçlarına sprey veya jöle uyguladığında aynı gün içinde saçlarını yıkamanı öneririz. Saç şekillendiricileri temizlememek gözeneklerin tıkanmasına ve saç dökülmesine yol açabiliyor. 

26. Yastık kılıfına dikkat et

Boyalı saçları olanlar ipek veya pamuk karışımlı yastık kılıfı kullanmalılar. Sentetik veya sert yastık kılıfları saç tellerinin kırılmasına ve daha mat görünmesine yol açabiliyor. 

27. Şapka kullan

Boyalı Saç Bakımı ve Boyalı Saçları Korumanın Yolları - 15

Yaz kış demeden şapka kullanmak saçlarını çevresel etkenlere karşı korur ve kırılmasını önler. Yaz aylarında şapka takmak saçlarını UV ışınlarından korur ve saç renginin solmasına engel olur.

28. Soğuk havayla saçlarını kurut

Saçlarını kuruturken mutlaka saç kurutma makinesinin soğuk hava özelliğini kullanmalısın. Sıcak hava yerine soğuk havayla saç kurutmak, boyalı saçların kurumasına engel olur. 

29. Durulanmayan bakım ürünleri kullan

Boyalı saçlar için saç kremi arayanlara Elseve Sarı Saç Kurtarıcı Mor Sıvı Bakım Kremi öneririz. Boyalı saç bakımında 10 etkiyi 1 arada sunan bu saç bakım kremi, durulama gerektirmediği için pratik bir uygulama sağlıyor.

30. Güvendiğin markaları kullan

Boyalı saçlar için saç bakım ürünleri alırken mutlaka güvendiğin markaları tercih etmelisin. Aktar karışımları veya evde yaptığın doğal karışımlar saçlarında istenmeyen reaksiyonlara yol açabilirler. 

Paylaş

Boyalı Saç Bakımı ve Boyalı Saçları Korumanın Yolları
Bu görünüm için mutlaka deneyin!
L'Oréal Paris Elseve Color-Vive Turunculaşma Karşıtı Mor Şampuan
L'Oréal Paris Elseve Color-Vive Turunculaşma Karşıtı Mor Şampuan
( Şampuan )
Satın Al
Elseve Color Vive Renk Düzeltici Mor Maske
Elseve Color Vive Renk Düzeltici Mor Maske
( Maske )
Satın Al
Elseve Sarı Saç Kurtarıcı Mor Sıvı Bakım Kremi
Elseve Sarı Saç Kurtarıcı Mor Sıvı Bakım Kremi
( Durulanmayan Bakım )
Satın Al
Benzer İçerikler
Popüler İçerikler
Deniyoruz: Elseve Sarı Saç Kurtarıcı Mor Sıvı Bakım Kremi!
Deniyoruz: Elseve Sarı Saç Kurtarıcı Mor Sıvı Bakım Kremi!
Centella Asiatica Saç Bakımında Ne İşe Yarar?
Centella Asiatica Saç Bakımında Ne İşe Yarar?
Saç boya lekesi nasıl çıkar?
Saç boya lekesi nasıl çıkar?
Deniyoruz: L'Oréal Professionnel Serie Expert Metal Detox Serisi
Deniyoruz: L'Oréal Professionnel Serie Expert Metal Detox Serisi
Tümünü Gör
Kınanın Saça Faydaları Nelerdir?
Kınanın Saça Faydaları Nelerdir?
TikTok Saç Hilelerini Denedik!
TikTok Saç Hilelerini Denedik!
Deniyoruz: Elseve Sarı Saç Kurtarıcı Mor Sıvı Bakım Kremi!
Deniyoruz: Elseve Sarı Saç Kurtarıcı Mor Sıvı Bakım Kremi!
Bella Topuzu Saç Modeli Nasıl Yapılır?
Bella Topuzu Saç Modeli Nasıl Yapılır?
Tümünü Gör
Makyaj İpuçları
Tatil Dönemi Yaklaşırken: Uçağa Alınmayan Eşyalar