Çerezleri içerikleri ve reklamları kişiselleştirmek, sosyal medya özellikleri eklemek ve sitedeki hareketleri analiz etmek için kullanıyoruz. Ayrıca web sitemizi kullanımınızla ilgili bilgileri sosyal medya, reklam ve analiz ortaklarımızla paylaşıyoruz. Daha fazla bilgi için, Çerezler Politikamızı inceleyebilirsiniz.
23/08/2016
Saç Sırları
360 38

Brezilya Fönü Nasıl Yapılır? Zararları Nelerdir?

Ece Y.
Brezilya Fönü Nasıl Yapılır? Zararları Nelerdir? Brezilya Fönü Nasıl Yapılır? Zararları Nelerdir?
Galeri Görünümü Slayt Görünümü

Özellikle kalın telli ve kıvırcık saçlara sahip olanların daha sık tercih ettiği Brezilya fönü, birkaç yıldır popüler. Düz saç modellerini sevenler buraya! Permaya benzer şekilde saçın uzun süreli düz şekilde kalmasını sağlayan bu teknik aslında birçok zararı da yanında getiriyor… Şimdi, Brezilya fönü hakkında daha fazla bilgi sahibi olmaya ne dersin?

Evde Brezilya fönü yapmak aslında sandığın kadar zor değil! ,Brezilya fönü nasıl yapılır?' sorusunu bugün cevaplıyoruz. Brezilya fönü yaptıranlardan derlediğimiz bilgilerle Brezilya fönüne ve Brezilya fönünün zararlarına yakından bakıyoruz.

Brezilya fönü nedir?

Brezilya Fönü Nasıl Yapılır? Zararları Nelerdir?

Brezilya fönü kalıcı olarak saç düzleştirme işlemine verilen isimdir. Profesyonel olarak yapılan kalıcı düzleştirmede saça kimyasal maddeler verilerek saç tellerinin dümdüz olmasını sağlıyor. Fakat Brezilya fönü saçların kabarıklığını almaz. Saçlarını düzleştirir fakat her daim saçların kuaför fönü gibi pürüzsüz görünmez. Kabarıklığı aynı kalır, sadece saç tellerin düz görünür. 

Brezilya fönü ne değildir?

Brezilya Fönü Nasıl Yapılır? Zararları Nelerdir? - 1

Brezilya fönü yaptırdıktan sonra saçlarının kalıcı şekilde dümdüz görüneceğini düşünüyor olabilirsin. Ancak Brezilya fönü, kalıcı bir uygulama değildir. Belirli bir süre boyunca saçlar düz görünür. Saçların uzadıkça eski formuna geri döner. Yani saçların uzayana kadar kalıcıdır diyebiliriz.

Brezilya fönü nasıl yapılır?

Brezilya Fönü Nasıl Yapılır? Zararları Nelerdir? - 2

Brezilya fönü ya kalıcı saç düzleştirme için Brezilya fönü kimyasalları ve Brezilya fönü şampuanı kullanılır. Bir süre saçta bekleyen bu kimyasallar saç telinin yapısını değiştirerek dalgalı veya kıvırcıktan dümdüz bir saç teli haline dönüştürülür.

Evde brezilya fönü nasıl yapılır?

Brezilya Fönü Nasıl Yapılır? Zararları Nelerdir? - 3

Evde Brezilya fönü çekmek aslında çok kolay! Saçlarını fön makinası ile düzleştirerek 3 güne kadar kalıcı bir sonuç elde edebilirsin. Brezilya fönü sadece kadınlar için değil Brezilya fönü erkek saçına da uygundur. Brezilya fönü malzemelerine gerek kalmadan sadece fön makinası ve saç spreyi ile evde fön çekerek yarı kalıcı sonuçlar elde edeceksin.

Brezilya Fönü Nasıl Yapılır? Zararları Nelerdir? - 4

Saç bakımında ısıyla şekillendirmenin sık sık yer almaması  gerektiğini tekrarlıyoruz. Isının saçlarına ne kadar zarar verdiğini yine hatırlatmak isteriz. Ancak arada sırada, tabii ki saçlarını koruma altına alarak şekillendirmek hiçte fena olmaz. Bu noktada da düzleştiricilerden yararlanabilirsin. Brezilya fönü yerine farklı saç modellerini düşünebilirsin. 

Brezilya fönünün zararları nelerdir?

Brezilya Fönü Nasıl Yapılır? Zararları Nelerdir? - 5

Bir sürü araştırma yaptık ve Brezilya fönünde işlem sırasında kullanılan ürünlerin yüksek miktarda formaldehit içerdiğini öğrendik. Isıtma işlemi sırasında açığa çıkıyor ve gözlere, buruna, boğaza oldukça zarar veriyor. Hatta sürekli ve sık kullanımda kanser riskini bile ortaya çıkartıyor. Özellikle de alerjik bir yapıya sahipsen sana göre olmadığını söylememiz gerekir.

Brezilya fönü işlemi sonrasında da bir süre sonra saçlarının düzlüğü geçtiğinde saçların kuru ve cansız bir hal alabilir. Tarayamayabilir, şekillendiremeyebilirsin…

Ne düşünüyorsun? Brezilya fönünün zararları seni de şaşırttı mı?

Brezilya fönü ne sıklıkta yapılmalıdır?

Brezilya Fönü Nasıl Yapılır? Zararları Nelerdir? - 6

Brezilya fönünün kalıcılığı, saçların uzama hızına göre 4-6 ay sürebilir. Bu süre geçtikten sonra yaptırsan bile üst üste Brezilya fönü yaptırmak saçların için oldukça yıpratıcı olacaktır.

Brezilya fönünün bu kadar zararı olduğunu da biliyorken sık sık Brezilya fönü yaptırmak yerine saç bakımına özen göstermeye ne dersin?

Brezilya fönü sonrası saç bakımı nasıl olmalıdır?

Brezilya Fönü Nasıl Yapılır? Zararları Nelerdir? - 7

Brezilya fönü zararları saç bakımı ile onarılacak kadar kolay bir işlem değildir. Brezilya fönü sonrasında saçlarına keratin bakım yapmanı öneriyoruz. Keratin Brezilya fönü, saçları yumuşatarak daha sağlıklı görünmelerini sağlar. Saç dökülmesine ne iyi gelir sorusunun yanıtı bize göre keratin bakımıdır!

Brezilya Fönü Nasıl Yapılır? Zararları Nelerdir? - 8

Brezilya fönü yaptırmadan önce göz önünde bulundurmak gereken bir diğer nokta da senin için doğru olan işlemin Brezilya fönü olup olmadığına karar vermek. Saçlarının elektriklenmesinden ve şekil almamasından şikâyetçiysen belki de nedeni yanlış şekillendirme ve doğru saç ürünlerini kullanmamandır. Peki sence Brezilya fönüyle saçlarına zarar vermeye değer mi? Bize sorarsan bunun yerine kırık fön modellerini deneyebilirsin. 

Brezilya fönü yaptıranların yorumları:

Brezilya Fönü Nasıl Yapılır? Zararları Nelerdir? - 9

Saç Sırları.com editörleri olarak saçlarımızın her zaman mükemmel görünmesini istediğimiz için birkaç sene önce Brezilya fönünü denemiştik. İlk yapıldığında saçlar düz ve pürüzsüz görünüyor ancak bir süre sonra saçlarımızın incelmeye, dökülmeye başladığını keşfettik.

O nedenle artık Brezilya fönü yaptırmak yerine saçlarımızın pürüzsüz görünebilmesi için saç bakımımıza daha fazla özen göstererek, saçımızın her gün güzel görünmesini sağlayabiliyoruz.

Photo credit: Getty Images, Fotolia

Paylaş

Brezilya Fönü Nasıl Yapılır? Zararları Nelerdir?
Bu görünüm için mutlaka deneyin!
L'Oréal Paris Elseve Saç Güzelleştirici Mucizevi Yağ Kremi Her Saç Tipi İçin
L'Oréal Paris Elseve Saç Güzelleştirici Mucizevi Yağ Kremi Her Saç Tipi İçin
( Durulanmayan Bakım )
Satın Al
Kérastase Discipline Fluidealiste Sülfatsız Saç Banyosu
Kérastase Discipline Fluidealiste Sülfatsız Saç Banyosu
( Şampuan )
Keşfet
Kérastase Discipline Fluidissime Bakım Spreyi
Kérastase Discipline Fluidissime Bakım Spreyi
( Çok Amaçlı Bakım Spreyi )
Keşfet
L'Oréal Paris Elseve Dream Long Bye-Bye Makas Saç Bakım Kremi
L'Oréal Paris Elseve Dream Long Bye-Bye Makas Saç Bakım Kremi
( Durulanmayan Bakım )
Satın Al
Benzer İçerikler
Popüler İçerikler
Yaz aylarında saç düzleştirme: Elektriklenmeyen düz saçlara ulaşmanın yolu!
Isı olmadan saçlarının pürüzsüz düz görünmesini sağlayacak 5 ipucu
Saç düzleştirme sonrası herkesin bilmesi gereken 7 ipucu
4 adımda nemden kabarmayan pürüzsüz düzlükte saçlar
Tümünü Gör
Erkek Çocuk Amerikan Saç Kesim Modelleri
Kız Çocuk Kısa Saç Kesim Modelleri
Dökülen saç geri çıkar mı?
Buzul sarısı saç rengi hakkında bilmen gereken her şey!
Tümünü Gör
Makyaj İpuçları
Deniyoruz: L'Oréal Paris Infaillible Matte Lip Crayon Kalem Rujlar