23/08/2016
Saç Sırları
360 38

Brezilya Fönü Nasıl Yapılır? Zararları Nelerdir?

Ece Y.
Brezilya Fönü Nasıl Yapılır? Zararları Nelerdir? Brezilya Fönü Nasıl Yapılır? Zararları Nelerdir?
Galeri Görünümü Slayt Görünümü

Özellikle kalın telli ve kıvırcık saçlara sahip olanların daha sık tercih ettiği Brezilya fönü, birkaç yıldır çok popüler. Düz saç modellerini sevenler buraya! Permaya benzer şekilde saçın uzun süreli düz şekilde kalmasını sağlayan bu teknik aslında birçok zararı da yanında getiriyor… Şimdi, Brezilya fönü hakkında daha fazla bilgi sahibi olmaya ne dersin?

Evde Brezilya fönü yapmak aslında sandığın kadar zor değil! Brezilya fönü nasıl yapılır?' sorusunu bugün cevaplıyoruz. Brezilya fönü yaptıranlardan derlediğimiz bilgilerle Brezilya fönüne ve Brezilya fönünün zararlarına yakından bakıyoruz.

Brezilya fönü nedir?

Brezilya Fönü Nasıl Yapılır? Zararları Nelerdir?

Brezilya fönü kalıcı olarak saç düzleştirme işlemine verilen isimdir. Profesyonel olarak yapılan kalıcı düzleştirmede saça kimyasal maddeler ve yoğun keratin verilerek saç tellerinin dümdüz olmasını sağlıyor. Fakat Brezilya fönü yaptıranlar saçların kabarıklığını almadığını söylüyorlar. Saçlarını düzleştirir fakat her daim saçların kuaför fönü gibi pürüzsüz görünmez. Kabarıklığı aynı kalır, sadece saç tellerin düz görünür. 

Editör önerisi: Uzun süre kalıcı şekillendirme yaparak saçlarına zarar vermek yerine, bir seçeneğin de saçlarını doğru şekillendirici aletlerle şekillendirerek her gün güzel görünmesini sağlamak!

Brezilya Fönü Nasıl Yapılır? Zararları Nelerdir? - 1

Bizim bu konudaki yeni favorimiz, L’Oréal Professionnel Steampod 3.0 Buharlı Saç Şekillendirici! Saç tellerini şekillendirmek için buhar teknolojisi kullanan, saça zarar vermeden şekillendiren bu cihaz, kolay kullanımı, her saç tipini 2 kat daha hızlı, 2 kat daha pürüzsüz olarak, istenildiği gibi şekillendirmesi ve saçlarımızın klasik düzleştiricilere kıyasla %78 daha az yıpranması özellikleriyle ön plana çıkıyor.

Şimdi bir de çok özel, sınırlı sayıda bir versiyonu çıktı: Steampod x Karl Lagerfeld 3.0 Limited Edition! Dünyaca ünlü tasarımcı Karl Lagerfeld'in imzasını taşıyan bu cihaz, Paris mirasına bağlı iki ikonik marka olan L'Oréal Professionnel ve Karl Lagerfeld işbirliği sonucunda ortaya çıkan bu saç şekillendirme cihazı, gösterişsiz şıklığı ile ünlü Parizyen stilinden ilham alan saç stillerini kolayca elde etmeni sağlayacak! :)

L'Oréal Professionnel Steampod x Karl Lagerfeld 3.0 Limited Edition Buharlı Saç Şekillendirici'yi aşağıda bulabilirsin.

Brezilya Fönü Nasıl Yapılır? Zararları Nelerdir? - 2
L'Oréal Professionnel Steampod x Karl Lagerfeld 3.0 Limited Edition Buharlı Saç Şekillendirici
( Şekillendirici )
Hemen Al

Brezilya fönü yaptırmadan önce bilmen gerekenler

Brezilya Fönü Nasıl Yapılır? Zararları Nelerdir? - 4

Brezilya fönü yaptırdıktan sonra saçlarının kalıcı şekilde dümdüz görüneceğini düşünüyor olabilirsin. Ancak Brezilya fönü, kalıcı bir uygulama değildir. Belirli bir süre boyunca saçlar düz görünür. Saçların uzadıkça eski formuna geri döner. Yani saçların uzayana kadar kalıcıdır diyebiliriz. Ayrıca Brezilya fönü fiyatlarını düşündüğümüzde pek de ekonomik bir çözüm gibi görünmüyor! Brezilya fönü fiyatları ne kadar? diye sorduğunu duyar gibiyiz. Brezilya fönü fiyatları yaptırdığın yere göre değişebilir ama bol sıfırlı olduğunu söyleyebiliriz. 

Brezilya Fönü Nasıl Yapılır? Zararları Nelerdir? - 5

Editör önerisi: Saçlarının sağlıkla uzamasını istiyorsan bizce denemen gereken bir bakım serisi var: Elseve Dream Long serisi! Hint yağı, vitaminler, bitkisel keratin gibi güçlü içeriklere sahip bu seri, saçlarının sağlıkla, kırılmadan uzamasını sağlıyor. Özellikle serinin yeni çıkan Elseve Dream Long Mükemmel Düz Pürüzsüzleştirici Serum'u bizim favorimiz oldu! Keratin içeren formülüyle saça pürüzsüz bir düzlük veren bu serum, Dream Long serisinin şampuanı ve saç kremiyle beraber kullanımında 4 cm'e kadar daha uzun görünen saçlara ulaşmamızı sağlıyor. Aynı zamanda saçtaki elektriklenmeyi önlüyor ve saçları 230 dereceye kadar ısıdan koruyor. Böylece uzun saçların daha parlak ve sağlıklı görünüyor. Daha ne olsun? :)

Elseve Dream Long Mükemmel Düz Pürüzsüzleştirici Serum'u aşağıda bulabilirsin.

Brezilya Fönü Nasıl Yapılır? Zararları Nelerdir? - 6
Elseve Dream Long Mükemmel Düz Pürüzsüzleştirici Serum
( Serum )
Hemen Al

Brezilya fönü nasıl yapılır?

Brezilya Fönü Nasıl Yapılır? Zararları Nelerdir? - 8

Brezilya fönü için Brezilya fönü kimyasalları veya Brezilya fönü şampuanı kullanılır. Bir süre saçta bekleyen bu kimyasallar saç telinin yapısını değiştirerek dalgalı veya kıvırcıktan dümdüz bir saç teli haline dönüştürülür. Fakat Brezilya fönü saçlarının yumuşamasına yardımcı olmaz ve kabarma eğilimli saçlarını sakinleştirmez. 

Evde Brezilya fönü yapacak olanlar saçlarının daha düz ve pürüzsüz görünmesi için mucize bakım suyu kullanmalılar. 'O da nedir?' diye sorduğunu duyar gibiyiz. Elseve'in Türkiye'de ilk Lamellar teknolojisi içeren saç bakım ürünü sayesinde çok daha kolay taranan ve 10 kat pürüzsüz* ve yumuşak saçlara sahip olabilirsin. Elseve Dream Long Wonder Water Mucize Bakım Suyu, banyoda şampuan veya saç kremi sonrasında kullanabilirsin. Nemli saç boylarına Mucizve Bakım Suyu'nu uygula ve 8 saniye boyunca saçlarına masaj yap. Sürenin sonunda saçlarını durula ve yumuşacık, pürüzsüz ve kolay taranan saçlarının keyfini çıkar! Saç düzleştirmeye ve pürüzsüzleştirmeye yardımcı olan bu saç bakım ürününü evde brezilya fönü yapmadan önce mutlaka kullanmalısın.

*Instrumental test

Evde brezilya fönü nasıl yapılır?

1. Adım: Saçlarını tutamlara ayır

Brezilya Fönü Nasıl Yapılır? Zararları Nelerdir? - 9

Evde Brezilya fönü çekmek aslında çok kolay! İlk önce saçlarının tamamını tara ve ince tutamlara ayır. Kalın tutamlara ayırmak evde Brezilya fönü yapmanı zorlaştırır ve daha kabarık saçlarla sonuçlanabilir. 

2. Adım: Saçlarını düzleştirmeye başla

Fön makinesi veya düzleştiricini kullanarak saçlarını düzleştir. İlk önce ense kısmındaki tutamları düzleştirmeli, sonra adım adım önlere doğru gelmelisin. Saçlarını dipten başlayarak saç uçlarına doğru düzleştir. 

Saçlarını fön makinası ile düzleştirerek 3 güne kadar kalıcı bir sonuç elde edebilirsin. Brezilya fönü sadece kadınlar için değil Brezilya fönü erkek saçına da uygundur. Brezilya fönü malzemelerine gerek kalmadan sadece fön makinası ve saç spreyi ile evde fön çekerek yarı kalıcı sonuçlar elde edeceksin.

Brezilya Fönü Nasıl Yapılır? Zararları Nelerdir? - 10

3. Adım: Sabitle

Saçlarının yarı kalıcı Brezilya fönü gibi görünmesi için saç spreyi veya durulanmayan bakım kremiyle düzleştirmeni öneririz. Evde Brezilya fönünü dakikalar içinde yapabilirsin. Peki, Brezilya fönü kaç saat sürüyor? En az 3-4 saatini kuaföre ayırman gerekebilir. 

Saç bakımında ısıyla şekillendirmenin sık sık yer almaması  gerektiğini tekrarlıyoruz. Isının saçlarına ne kadar zarar verdiğini yine hatırlatmak isteriz. Ancak arada sırada, tabii ki saçlarını koruma altına alarak şekillendirmek hiçte fena olmaz. Bu noktada da düzleştiricilerden yararlanabilirsin. Brezilya fönü yerine farklı saç modellerini düşünebilirsin. 

Editör önerisi: Özellikle kıvırcık saçlara sahip olanlar Brezilya fönünü sık sık tercih ediyorlar. Ancak onlara bir önerimiz de bukleleriyle barışmaları! Kérastase'ın Discipline serisi, kıvırcık saçlara özel ürünleriyle saça hem bakım yapıyor, hem de buklelerin mükemmel şekil almasını sağlıyor. Eğer kıvırcık saçlara sahipsen bu seriye de bir şans vermeni öneririz. 

Brezilya fönünün zararları nelerdir?

Brezilya Fönü Nasıl Yapılır? Zararları Nelerdir? - 11

Bir sürü araştırma yaptık ve Brezilya fönünde işlem sırasında kullanılan ürünlerin yüksek miktarda formaldehit içerdiğini öğrendik. Isıtma işlemi sırasında açığa çıkıyor ve gözlere, buruna, boğaza oldukça zarar veriyor. Hatta sürekli ve sık kullanımda kanser riskini bile ortaya çıkartıyor. Özellikle de alerjik bir yapıya sahipsen sana göre olmadığını söylememiz gerekir. Kısaca Brezilya fönü saça zarar verir mi? Evet, verebilir. 

Brezilya fönü işlemi sonrasında da bir süre sonra saçlarının düzlüğü geçtiğinde saçların kuru ve cansız bir hal alabilir. Tarayamayabilir, şekillendiremeyebilirsin…

Ne düşünüyorsun? Brezilya fönünün zararları seni de şaşırttı mı?

Brezilya fönü ne sıklıkta yapılmalıdır?

Brezilya Fönü Nasıl Yapılır? Zararları Nelerdir? - 12

Brezilya fönü ne kadar dayanır?: Brezilya fönünün kalıcılığı, saçların uzama hızına göre 4-6 ay sürebilir. Bu süre geçtikten sonra yaptırsan bile üst üste Brezilya fönü yaptırmak saçların için oldukça yıpratıcı olacaktır.

Brezilya fönünün bu kadar zararı olduğunu da biliyorken sık sık Brezilya fönü yaptırmak yerine saç bakımına özen göstermeye ne dersin?

Brezilya fönü sonrası saç bakımı nasıl olmalıdır?

Brezilya Fönü Nasıl Yapılır? Zararları Nelerdir? - 13

Brezilya fönü zararları saç bakımı ile onarılacak kadar kolay bir işlem değildir. Brezilya fönü sonrasında saçlarına keratin bakım yapmanı öneriyoruz. Keratin Brezilya fönü, saçları yumuşatarak daha sağlıklı görünmelerini sağlar. Saç dökülmesine ne iyi gelir sorusunun bile yanıtı bize göre keratin bakımıdır!

Brezilya Fönü Nasıl Yapılır? Zararları Nelerdir? - 14

Brezilya fönü yaptırmadan önce göz önünde bulundurmak gereken bir diğer nokta da senin için doğru olan işlemin Brezilya fönü olup olmadığına karar vermek. Saçlarının elektriklenmesinden ve şekil almamasından şikâyetçiysen belki de nedeni yanlış şekillendirme ve doğru saç ürünlerini kullanmamandır. Peki sence Brezilya fönüyle saçlarına zarar vermeye değer mi? Bize sorarsan bunun yerine kırık fön modellerini deneyebilirsin.

Editör önerisi: Yukarıda da belirttiğimiz gibi keratin bakımıyla saçlarındaki yıpranmaları onarabilir, saçlarının yumuşacık olmasını sağlayabilirsin. Ancak bakıma özen göstermen koşuluyla! İşte biz de işimizi kolaylaştıran, saçlarımızı onarmamızı sağlayan bir bakım serisini seninle paylaşmak istedik: Biolage Keratindose serisi!

Brezilya Fönü Nasıl Yapılır? Zararları Nelerdir? - 15

ProKeratin ve İpek özleri içeren bu seri, Brezilya fönü gibi kalıcı şekillendirme işlemleri sonrasında saçta oluşan hasarı, yıpranmayı onarıyor, saçlarını eski gücüne kavuşturuyor. Aşırı işlem görmüş, yıpranmış ve hassaslaşmış saçlar için geliştirilmiş formülü, saçı yenilemek üzerine çalışıyor. Pro-keratin desteği sağlayan yapısı, saçın yitirdiği keratin seviyesini dengeliyor. Böylece saçlar çok daha sağlıklı, canlı, yumuşacık, pürüzsüz görünüyor! :)

Biolage Keratindose Şampuanı aşağıda bulabilirsin.

Brezilya Fönü Nasıl Yapılır? Zararları Nelerdir? - 16
Matrix KeratinDose Şampuan
( Şampuan )
Hemen Al

Brezilya fönü yaptıranların yorumları

Brezilya Fönü Nasıl Yapılır? Zararları Nelerdir? - 18

Saç Sırları.com editörleri olarak saçlarımızın her zaman mükemmel görünmesini istediğimiz için birkaç sene önce Brezilya fönünü denemiştik. İlk yapıldığında saçlar düz ve pürüzsüz görünüyor ancak bir süre sonra saçlarımızın incelmeye, dökülmeye başladığını keşfettik. Kısaca, Brezilya fönü tutmadı yorumları doğruymuş. Özellikle kısa saça Brezilya fönü saçların daha da kabarmasına yol açtı.

O nedenle artık Brezilya fönü yaptırmak yerine saçlarımızın pürüzsüz görünebilmesi için saç bakımımıza daha fazla özen göstererek, saçımızın her gün güzel görünmesini sağlayabiliyoruz.

Paylaş

Brezilya Fönü Nasıl Yapılır? Zararları Nelerdir?
Bu görünüm için mutlaka deneyin!
Kérastase Discipline Fluidealiste Sülfatsız Saç Banyosu
Kérastase Discipline Fluidealiste Sülfatsız Saç Banyosu
( Şampuan )
Keşfet
Matrix KeratinDose Şampuan
Matrix KeratinDose Şampuan
( Şampuan )
Keşfet
L'Oréal Professionnel Steampod 3.0 Yeni Nesil Buharlı Saç Şekillendiricisi
L'Oréal Professionnel Steampod 3.0 Yeni Nesil Buharlı Saç Şekillendiricisi
( Saç Şekillendirici )
Keşfet
L'Oréal Paris Elseve Dream Long Wonder Water Mucize Bakım Suyu
L'Oréal Paris Elseve Dream Long Wonder Water Mucize Bakım Suyu
( Serum )
Satın Al
Benzer İçerikler
Popüler İçerikler
Erkekler İçin Saç Düzleştirme Yöntemleri
Erkekler İçin Saç Düzleştirme Yöntemleri
En İyi Fön Suyunu Öneriyoruz!
En İyi Fön Suyunu Öneriyoruz!
Elseve Mükemmel Düz Pürüzsüzleştirici Serum'u Denedik!
Elseve Mükemmel Düz Pürüzsüzleştirici Serum'u Denedik!
Yaz aylarında saç düzleştirme: Elektriklenmeyen düz saçlara ulaşmanın yolu!
Yaz aylarında saç düzleştirme: Elektriklenmeyen düz saçlara ulaşmanın yolu!
Tümünü Gör
Bakır Kızıl Saç Rengi Nasıl Elde Edilir?
Bakır Kızıl Saç Rengi Nasıl Elde Edilir?
Evde Perçem Kesimi Nasıl Yapılır?
Evde Perçem Kesimi Nasıl Yapılır?
En Güzel Balyaj Modelleri
En Güzel Balyaj Modelleri
Röfle Nedir? Nasıl Yapılır?
Röfle Nedir? Nasıl Yapılır?
Tümünü Gör
Makyaj İpuçları
Deniyoruz: NYX Professional Makeup Bare With Me Kapatıcı Serum