28/08/2015
Saç Sırları
360 38

Erkek tipi saç dökülmesi nedir ve nasıl önlenir?

Ece Y.
Erkek tipi saç dökülmesi nedir ve nasıl önlenir? Erkek tipi saç dökülmesi nedir ve nasıl önlenir?
Galeri Görünümü Slayt Görünümü

Konu saç dökülmesi olunca önemli olan, nelerin işe yarayıp, yaramadığını bilmek. Son zamanlarda saç çizginin alnından biraz daha gerilediğini fark ettiysen ya da saçının çok az olduğu bölgeleri saklamak için sürekli şapka takmaya başladıysan, muhtemelen saç dökülmesi için tedavi yollarını aramaya başlamışsındır.

İşin gerçeği, erkek tipi saç dökülmesi genlerle alakalı bir durum. Yine de, doğru beslenme alışkanlıkları edinerek ve uygun ürünler kullanarak saç tellerinin daha yoğun ve gür olmasına yardımcı olabilirsin.

Erkek tipi saç dökülmesi nedir?

Erkek tipi saç dökülmesi nedir ve nasıl önlenir?

Erkek tipi saç dökülmesi, başın tepe kısmında ve şakak bölgesindeki saçların ilk önce cılızlaşmasına daha sonra dökülmesine tanımlayan durumdur. Zamanla bu dökülme, şakaklara doğru geriler. Kişinin sadece başının ön kısmının ortasında saç alır, tepe kısmı günden güne açılır. 

Erkek tipi saç dökülmesi nasıl önlenir?

1.Doğru beslenme

Erkek tipi saç dökülmesi nedir ve nasıl önlenir? - 1

Yapay gıdalara, fast-foodlara, ağır ve yağlı yiyeceklere çok fazla düşkünsen, saçlarının sağlıklı görünmesini ne yazık ki engellemiş olursun. Protein zengini besinler ve sağlıklı yağlar (Omega 3) daha sağlıklı ve gür saçlara giden yoldaki en önemli yardımcıların olmalı. Bol bol su tüketmek saçlarını nemlendirecek ve daha canlı görünmelerine neden olacaktır. 

2.Sigaraya hayır

Erkek tipi saç dökülmesi nedir ve nasıl önlenir? - 2


Sigara kullanımı ve saç dökülmesinin artışı arasında bir bağ vardır. Eğer sigarayı bırakmak için bir nedene ihtiyacın varsa, bu listede üst sıralara saç dökülmesini de ekleyebilirsin. Sigaranın yanı sıra alkol kullanımı da saç dökülmesinde önemli rol oynar. Sigara ve alkolü azalttığında veya kestiğinde saçlarının daha parlak ve güçlü göründüğünü fark edeceksin.

3.Saç şekillendirmede kullanılan ürünler

Erkek tipi saç dökülmesi nedir ve nasıl önlenir? - 3

Jöle, saç spreyi gibi saç şekillendirici ürünlerin saçı döktüğü söylense de bu doğru değildir. Tabii ki her sabah saçlarına şekil verirken bir kutu jöleyi bitiriyorsan, bunun da çok doğru bir davranış olduğunu söyleyemeyiz. Saçlarını olduğundan daha kısa kestirerek de göz yanılsaması oluşturabilir, saçlarının az olan noktalarının fazla belli olmasını engelleyebilirsin. Saçlarını şekillendirdiğinde, mutlaka akşam duş alarak saçlarındaki şekillendiricinin kalıntılarını temizlemelisin. Saç şekillendirici ürünleri saç diplerine değdirmemeli, uçlarına ve boylarına sürmelisin. 

4.Saç bakımı

Erkek tipi saç dökülmesi nedir ve nasıl önlenir? - 4

Senelerdir aynı şampuanı kullanmayı, saç dökülmesi bakımının bir parçası olarak görüyorsan, yanlış yoldasın demektir! Saç büyümesine destek olmak için, direkt olarak saç dökülmesini hedefleyen şampuanları kullanmalı ve erkek tipi saç dökülmesine özel kürler kullanmalısın. Vichy Dercos Aminexil Clinical 5 Serum saçlarının dökülmesini önleyecek, zamanla saçlarının daha güçlü çıkmasına yardımcı olacaktır.

Vichy Dercos AMINEXIL Clinical 5 - Erkek Serum'u aşağıda bulabilirsin.

Erkek tipi saç dökülmesi nedir ve nasıl önlenir? - 5
Vichy Dercos AMINEXIL Clinical 5 - Erkek
( Saç Dökülmesine Karşı Bakım )
Hemen Al

5. Saç derisini ihmal etme

Erkek tipi saç dökülmesi nedir ve nasıl önlenir? - 7

Saçlarına dökülme karşıtı şampuan gibi bakım ürünleri uyguladıktan sonra saç derisine masaj yaparak ürünlerin verimliliğini artırabilirsin. Saç dökülmesine etki gösteren en iyi şampuanların başında Vichy Dercos Energisant Şampuan geliyor. Saçlara kökten uca canlılık ve güç kazandıran bu şampuan, saç dökülmesini kontrol altına alıyor. 

Başlangıç ve ileri seviyedeki saç dökülmelerine karşı önerilen Dercos Energisant Şampuan, formülündeki Aminexil sayesinde saç köklerinin erken zayıflanmasından kaynaklanan, kolajenlerin sertleşme süreçlerine etki gösterir. Böylece saçların güçlenir ve saç dökülmesi azalır. 

Vichy Dercos Energisant Şampuan'ı buradan inceleyebilirsin.

Erkek tipi saç dökülmesi nedir ve nasıl önlenir? - 8
Vichy Dercos Technique Energisant Şampuan
( Şampuan )
Hemen Al

6. Saçlarını temiz tut

Erkek tipi saç dökülmesi nedir ve nasıl önlenir? - 10

Özellikle saç şekillendirici kullandıktan sonra saçlarını temizlemelisin. Saç derisinde biriken kir ve yağlar gözeneklere dolduğu için saç dökülmesine yol açabilir. Saçlarını temizledikten sonra saç kremi kullanmak saç tellerinin yumuşacık görünmesine ve saçların güçlenmesine yardımcı olur. Vichy Dercos Energisant saç kremini, saçları zayıflayan ve saç dökülmesi başlayan erkekler için öneririz. Saç dökülmesi olan, kolay kırılan ve yıpranmış saçları erkeklerin çok seveceği bu saç kremi, saç telini adeta koruyucu bir kılıfla kaplıyor. Saç kırıklarını hedef alan Dercos Energisant saç kremini kullandıktan sonra saçlarının daha güçlü uzadığını fark edeceksin. 

Erkek tipi saç dökülmesi belirtileri nelerdir?

Erkek tipi saç dökülmesi nedir ve nasıl önlenir? - 11

Erkek tipi saç dökülmesinde, saçlar tepe bölgesinden dökülmeye başlıyor ve yavaş yavaş yuvarlak bir kellik oluşuyor. Tepe bölgesindeki saçların seyrelmesi ile birlikte burada bir açıklık oluşur. Eğer senin de saçların tepe bölgesinde dökülüyor ve saç derisi günden güne daha belirgin bir hale geliyorsa erkek tipi saç dökülmesi başlıyor denilebilir. Saçlarının döküldüğü yerlerde hafif tüyler meydana gelebilir, bunlar eski saçların kadar güçlü ve kalın olmazlar. 

Erkek tipi saç dökülmesi tedavisi var mı?

Erkeklerde saç dökülmesi başlar başlamaz mutlaka dermatoloğa gitmeni öneriyoruz. Doktorun önerdiği testleri yaptıktan sonra tavsiye edilen tedaviye başlamalısın. 

Saç dökülmesi erkeklerde özgüven kaybı ve depresyon gibi psikolojik sorunlara yol açabiliyor. Bunun önüne geçmek isteyen ve saç dökülmesine çözüm arayanlar estetik yöntemlere başvurarak daha hızlı sonuçlar alabiliyor. 

PRP: Kişinin kendi kanından alınan trambosit açısından zengin saç serumu, kişinin saç derisine enjekte ediliyor. PRP yeni saç oluşumu sağlamıyor sadece var olan saçlarının güçlenmesini ve daha sağlıklı uzamasına yardımcı oluyor. 

Mezoterapi: Uyuyan saç hücrelerini uyandırarak yeni saç oluşumunu sağlıyor. Kan dolaşımını hızlandırarak saç tellerinin daha güçlü uzamasına yardımcı oluyor. Saç için mezoterapi yaptırmak istiyorsan ortalama 4-8 seans mezoterapi öneririz. 

Saç ektirme: Saç ekimi hakkında merak ettiklerini buradan okuyabilirsin! 

Saç dökülmesine çözüm ararken dermokozmetik saç bakım ürünlerini kullanmayı da unutmamalısın. Saç dökülmesini kontrol altına alan bakım kürleri özellikle yeni başlayan erkek saç dökülmelerinde gözle görülür sonuçlar ortaya çıkarabiliyor. 

Kadınlarda erkek tipi saç dökülmesi nedir ve nasıl olur?

Erkek tipi saç dökülmesi nedir ve nasıl önlenir? - 12

Erkek tipi saç dökülmesi kadınlarda da görülebiliyor. Kadınlarda saç dökülmesi ilk önce saçların ön kısmında başlar. Alın bölgesi açılmaya başlar ve saçların önü seyrekleşir. Daha sonra kadınlarda tepe bölgesi de dökülmeye başlar. Kadınlarda erkek tipi saç dökülmesinde ense bölgesinde saçlar çok az dökülebilir. 

Kadınlarda erkek tipi saç dökülmesinin tedavisi var mıdır?

Kadınlarda erkek tipi saç dökülmesini tamamen düzeltebilecek bir tedavi yoktur. Erken dönemde fark edilen saç dökülmesi, medikal işlemler ve dermokozmetik saç bakım ürünleriyle yavaşlatılabilir. Hormonal, menepoz veya genetik sebeplerden olabilen kadınlarda saç dökülmesi genellikle kalıcı bir dökülmedir. Kadınlarda erkek tipi saç dökülmesi sonrası yeni saçlar çıkmaz. 

Erkek tipi saç dökülmesi kaç yaşında başlar ve kaç yaşına kadar devam eder?

Erkek tipi saç dökülmesi nedir ve nasıl önlenir? - 13

Erkek tipi saç dökülmesi genellikle 16 - 30 yaş arasında başllıyor. Erkeklerde saç dökülmesinin kaç yaşına kadar devam ettiği kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Genellikle dökülme başladıktan 15-20 yıl sonra kellik oluşur. 

Erkek tipi saç dökülmesi vitamin eksikliğinden mi olur?

Vitamin eksikliği saç dökülmesinin sadece nedenlerinden biridir. B12, folik asit, E ve D vitamini eksikliği saç dökülmesi yapabilir. Fakat vitamin eksikliğinden olan saç dökülmesi geçici bir durumdur. Vitamin desteğinden sonra saç dökülmesi kontrol altına alınmalıdır. Erkek tipi saç dökülmesi devam ediyorsa sebebi hormonal veya genetik olabilir. 

Erkek tipi saç dökülmesi nasıl görülür?

Erkek tipi saç dökülmesi nedir ve nasıl önlenir? - 14

Saç dökülmesi erkekler için genellikle benzer şekilde ilerler. Saçlar ilk olarak tepeden açılmaya başlar. Tepe bölgesindeki saçlar seyrekleşir ve yuvarlak bir açılma meydana gelir. Daha sonra saçların ön kısmında da seyrekleşme olabilir. 

Erkek tipi saç dökülmesini önlemek için saç kökleri nasıl güçlendirilmeli?

Erkek tipi saç dökülmesini önlemek için saç köklerine iyi gelen içeriklere öncelik vermelisin. Saç köküne iyi gelen ve saç köklerinin yaşlanmasını engelleyen Aminexil şampuan senin için doğru bir tercih olacak. Erkek tipi saç dökülmesi şampuan, serum ve ampulleri kullanarak saç köklerini daha güçlü bir hale getirebilirsin. Bunların dışında kırmızı et, beyaz et, süt, peynir,kefit, yumurta ve fındık tüketmek de saç köklerine iyi gelen besinler arasındadır. 

Erkek tipi saç dökülmesi genetik midir?

Erkek tipi saç dökülmesi nedir ve nasıl önlenir? - 15

Erkek tipi saç dökülmesi genellikle genetik kaynaklıdır. Bu nedenle eğer ailende saç dökülmesi yaşayanlar varsa sen de önlem alarak erken yaşlarda saçlarına iyi gelen içerikleri kullanmaya başlamalısın. 

Genetik faktörler dışında sigara, alkol, vitamin yetersizliği, stres ve vitamin eksikliği de saç dökülmesine neden olabiliyor. 

Erkek tipi saç dökülmesi evreleri nelerdir?

Erkek tipi saç dökülmesi 7 evreden oluşuyor.

1. Evre: Saçların ön kısmında kenarlardan erkek tipi saç dökülmesi başlar. 

2. Evre: Saçların ön kısmındaki açıklık genişler, alın çizgisi daha geride görünür.

3. Evre: Saçların ön kısmındaki çizgi kaybolmuştur. 

4. Evre: Alın bölgesindeki saçlar geriye doğru seyrekleşmiş, saçların ön kısmında kellik oluşmuştur. 

5. Evre: Başın ön kısmında yarım ay şeklinde kellik oluşmuş ve tepe bölgesinde seyrekleşme başlamıştır. 

6. Evre: Saçlar yan taraflara doğru dökülmeye başlamış ve başın tepe kısmı tamamen kelleşmiştir. 

7. Evre: Sadece kulak üzerinde ve ensede 'az' denecek kadar saç kalmış, gerisi dökülmüştür.

Erkek tipi saç dökülmesinde hangi içerikten yararlanılabilir?

Erkek tipi saç dökülmesi için ilk olarak önereceğimiz içeriklerin başında Aminexil geliyor. Aminexil, saç kökünün yaşlanmasını ve saç gözeneklerinin tıkanmasını engellleyen bir moleküldür. Aminexil içeren şampuanlar sayesinde saç kökleri nefes almaya başlar ve güçlenir. Bu nedenle aminexil şampuanı kullananlarda saç dökülmesi azalabiliyor ve saçlar daha güçlü uzuyorl. 

Erkek tipi saç dökülmesinde şampuan seçimi nasıl olmalı?

Erkek tipi saç dökülmesi nedir ve nasıl önlenir? - 16

Erkek tipi saç dökülmesine şampuan seçerken mutlaka saç tipine ve ihtiyacına uygun ürünler kullanmalısın. Yanlış şampuan seçimi saç dökülmesinin ilerlemesine yol açabilir. Saçlarına kökten uca canlılık sağlayan Vichy Dercos Energisant şampuanı erkek tipi saç dökülmesi için önerebiliriz. Bu şampuanın içeriğindeki Aminexil, saç köklerinin erken zayıflamasını önler ve kolejen sertleşme süreçlerine iyi gelir. 

Erkek tipi saç dökülmesinde saç serumu kullanılmalı mı?

Erkek tipi saç dökülmesi için serum kullanılmasını tavsiye ediyoruz. Vichy Dercos Aminexil PRO Erkek Dökülme Karşıtı Bakım kürü, saç dökülmesinin önüne geçiyor ve saç tellerinin güçlenerek uzamasını sağlıyor. Saç büyümesine direkt destek olan Aminexil serum sayesinde saç dökülmesini erken dönemde kontrol altına alabileceksin. 

Paylaş

Erkek tipi saç dökülmesi nedir ve nasıl önlenir?
Bu görünüm için mutlaka deneyin!
Vichy Dercos Aminexil PRO Erkek
Vichy Dercos Aminexil PRO Erkek
( Dökülme Karşıtı Bakım Kürü )
Keşfet
Vichy Dercos Energisant Saç Kremi
Vichy Dercos Energisant Saç Kremi
( Saç Kremi )
Keşfet
Vichy Dercos Technique Energisant Şampuan
Vichy Dercos Technique Energisant Şampuan
( Şampuan )
Keşfet
Benzer İçerikler
Popüler İçerikler
İnceliyoruz: L'Oréal Paris Men Expert One Twist Erkek Saç Boyası
İnceliyoruz: L'Oréal Paris Men Expert One Twist Erkek Saç Boyası
En İyi 30 Kısa Erkek Saç Modelleri
En İyi 30 Kısa Erkek Saç Modelleri
İnceliyoruz: Barber Club Saç ve Sakal Şekillendiricisi Krem Wax
İnceliyoruz: Barber Club Saç ve Sakal Şekillendiricisi Krem Wax
En İyi 5 Erkek Saç Bakım Kremi
En İyi 5 Erkek Saç Bakım Kremi
Tümünü Gör
Trend Alarmı: Z Kuşağı Saç Modelleri
Trend Alarmı: Z Kuşağı Saç Modelleri
Karamel Ombre Modelleri
Karamel Ombre Modelleri
Perde Kahkül Modelleri
Perde Kahkül Modelleri
Centella Asiatica Saç Bakımında Ne İşe Yarar?
Centella Asiatica Saç Bakımında Ne İşe Yarar?
Tümünü Gör
Makyaj İpuçları
Bahar Aylarına En Çok Yakışan Çiçek Kokulu Parfümler