24/04/2020
Saç Sırları
360 38

Evde erkek saç kesimi nasıl yapılır?

Cansu G.
Evde erkek saç kesimi nasıl yapılır? Evde erkek saç kesimi nasıl yapılır?
Galeri Görünümü Slayt Görünümü

Evde erkek saç kesimi son zamanların en çok araştırılan konularından biri haline geldi. Evde saçını kesmek zorunda kalan erkekler için sacsirlari.com evde saç kesimi rehberi hazırladı! Kuaföre gidemeyen veya seyahatlerinde saçını kendi kesmek zorunda kalan erkekler için nasıl saç kesileceğini anlatıyoruz.

Evde saç tıraşı için ihtiyacın olan şeyler saç makası, tarak, tıraş makinesi, ayna ve biraz su! İşte bu kadar. Malzemelerini hazırladığında ayna karşısına geç ve saç kesim rehberimizi detaylıca tekrar oku. Adım adım saç kesme makalemizi okuduktan sonra hata yapma şansın çok düşük.

Evde erkek saç kesimi için nelere ihtiyacın var?Evde erkek saç kesimi nasıl yapılır?

Evde saç kesmek isteyen erkekler saç kesim ekipmanları konusunda çok hassas olmalılar. Çünkü kötü makas ve tıraş makinesi saçlarının acemi bir şekilde kesilmesine yol açar. Belirgin makas izi ve eşit olmayan tıraş görünümü istemezsin değil mi?

Saç kesme makası nasıl olmalı?

Evde erkek saç kesimi nasıl yapılır? - 1

Evde saç keserken kullanacağın makas mutlaka saç kesim makası olmalı. Bazı arkadaşlarımızın kağıt makası, mutfak makası gibi aletleri kullandığını görüyoruz. Bu tip makas kullanmak saçlarında makas izi oluşmasına neden olur. İnce saç makası saç boyunu kısaltmak için idealdir. Eğer saçların uzunsa ve aralardan alınması gerekiyorsa kat makası (saç inceltme makası olarak da geçiyor) edinmelisin.

Saç tıraş makinesi nasıl olmalı?

Evde erkek saç kesimi nasıl yapılır? - 2

Tıraş makinesi alırken farklı saç boyları kesebilen makineleri kullanmalısın. Genellikle saç tıraş makineleri farklı uçlara sahip oluyorlar. İdeal olarak 3 mm, 6 mm, 9 mm, 12 mm tarak uçlarına sahip olması erkek saç kesimi için yeterli olacaktır. Tıraş makinesi alırken şarj ömrüne de dikkat etmelisin. Saç kesiminin ortasına makinenin şarjının bitmesini istemiyorsan en az 30 dakika şarjlı kullanım süresi olan makineleri kullanmalısın. Saç kesimine başlamadan önce tıraş makineni şarj etmeyi de unutma.

Tarak nasıl olmalı?

Evde erkek saç kesimi nasıl yapılır? - 3

Saç kesiminde kullanacağın tarak ince ve sık dişlere sahip olmalı. Böylece saçlarını kesmeden önce iyice tarayarak saçlarının gerçek saç boyunu görebilir, kesim sonrası saçlarının eşit olup olmadığını kontrol edebilirsin. Evdeki fön fırçası, kalın dişli taraklar saç kesimi için uygun değildir. Kusursuz bir sonuç için saç kesimi tarağı almalısın.

Saçları ıslatmalı mıyım?

Evde erkek saç kesimi nasıl yapılır? - 4

Erkek saç kesiminde en çok merak edilen soruyu seninle paylaşalım: Saçları ıslak mı kuru mu kesmeli? Eğer evde saçlarını kestiysen senin de aklından bu soru geçmiştir. Hemen cevabını açıklayalım.

Evet, saç kesimi ıslak saçta çok daha kolay olur. Islak saç, kuru saça göre daha pratik kesilir. Ayrıca ıslak saç çok daha gerçekçi sonuçlar gösterir. Eğer saçında yamuk veya daha uzun tutamlar kaldıysa saçların ıslakken daha iyi fark edersin. Kalın saçlara sahip olanların saçı daha geç kuruyacağı için saçlarını tekrar tekrar ıslatmaya gerek kalmaz. İnce telli saçlara sahip olanlar, saçları kurudukça yeniden nemlendirmeliler.

Editörün notu: Evde boş olan spreyli bir şişe varsa su doldurarak saçlarının daha pratik bir şekilde ıslatılmasını sağlayabilirsin.

Evde erkek saç kesiminde saç makası mı saç tıraş makinesi mi kullanılmalı?

Evde erkek saç kesimi nasıl yapılır? - 5

Evde saç tıraşı yaparken aslında hem makasa hem de saç kesme makinesine ihtiyacın olacak. Klasik ve basit bir saç kesimi için makas ve tıraş makinesini birlikte kullanmayı öğrenmelisin. Kolay saç kesimi için saçlarının yanlarını keserken en düşük ayarda tıraş makinesini kullanmalısın. Saçların üst kısmını kısaltmak için saç makası kullanman yeterli olacaktır. Saç kesimine başlamadan önce makasını ve tıraş makineni hazırla.

Evde erkek saç kesiminde kesim uzunluğu nasıl belirlenir?

Evde erkek saç kesimi nasıl yapılır? - 6

Kendi kendine saç tıraşı yapacak olan erkekler için tavsiyemiz mutlaka adım adım ilerlemelerinden yana olacak. Bir anda saçlarını çok kısaltman riskli bir hareket olur. Evde saç kesen erkeklere orta boy saç kesimini öneriyoruz. İlk aşamada sadece saçlarının sadece uzayan bölümlerini kesmeli, saçlarına yeni şekil vermekten uzak durmalısın. Tabii evde saç kesiminin ustası olduğunda yeni kesim modellerini denemek serbest!

Evde erkek saç kesimi nasıl yapılır?

1.Adım: Saç kesimine yanlardan başla

Evde erkek saç kesimi nasıl yapılır? - 7

Evde saç kesimi yaparken yanlardan başlamak daha güvenli olacaktır. Saçlarının yan tarafını daha rahat gördüğün için pratiğini bu bölümde yapmalısın. Saçlarının yan kısmını tıraş makinesi ile kısalt. Tıraş makinesinin en düşük ayarından başla, saçlarını daha da kısaltmak istersen ayarı arttırabilirsin.

Editörün önerisi: Tıraş makinesi ile saçlarını keserken, başını hafifçe yana doğru eğdiğinde yumuşak geçişler yaratabilirsin. Tıraş makinesi kullanırken elini hareket ettirmek yerine başınla da makineyi kontrol etmelisin.

2. Adım: Saçlarının arkasını tıraş et

Evde erkek saç kesimi nasıl yapılır? - 8

Yanları bitirdikten sonra sıra geldi saçlarının arkasını tıraş etmeye. Saçlarının arka kısmını aşağıdan yukarıya doğru tıraş etmelisin. Saçlarının yan kısmını kaç numara ile kestiysen, saçlarının arkasını da tıraş makinesinin aynı numarası ile kısaltmalısın.

Editörün önerisi: Tıraş makinesiyle saçlarının arkasını keserken adım adım ilerle. Saçlarının alt kısmından yukarı doğru ilerledikçe makineyi hafifçe yukarı doğru kaldır. Böylece aşağıdan yukarı doğru dereceli artan bir uzunluk yakalayacaksın.

3. Adım: Saçlarının üst kısımlarını makasla kısalt

Evde erkek saç kesimi nasıl yapılır? - 9

Saçlarının üst kısmını kısaltırken tıraş makinesini kenara koy ve saç makasını kullan. Makasla hem de kontrollü keseceksin hem de daha doğal geçişler yaratacaksın. Saçlarını önce tutamlara ayır. Önce saçlarının üst kısmındaki en arkada kalan saçlarını uçlarından kes. Yavaş yavaş öne doğru ilerle. İnce dişli tarağın ile saçlarını sürekli taramalı ve her tarafının eşit olduğuna emin olmalısın.

4. Adım: Perçemlerini kısalt

Evde erkek saç kesimi nasıl yapılır? - 10

Saçlarının üst kısmını kestikten sonra tarak yardımıyla perçemlerini alnına doğru tara. Saç kesim makasını kullanarak perçemlerini yavaş yavaş kısalt. Eğer perçemin U şeklinde geliyorsa, perçem modelini değiştirme ve U şeklinle perçemlerini makasla kısalt.

5.Adım: Son rötuşları unutma

Evde erkek saç kesimi nasıl yapılır? - 11

Saç kesiminin daha profesyonel görünmesi için saçlarının üst kısmındaki fazla saçları saç inceltme makası ile alabilirsin. Böylece saçlarındaki yoğunluk azalacak. Saçlarının ense kısmının daha pürüzsüz görünmesi için ense kısmındaki saçlarını tıraş veya sakal makinesi ile almalısın.

Favorilerini ise kulak memesiyle aynı hizada kesmeyi unutma. Favorilerini kısa seviyorsan saç tıraş makinesi ile favorilerini kesebilirsin. Artık ‘erkek saç kesimi nasıl yapılır?’ sorusunun cevabını biliyorsun, sıra denemeye geldi.

Evde erkek saç kesiminin püf noktaları

Evde erkek saç kesimi nasıl yapılır? - 12

·       Evde saç keserken banyo veya balkon gibi kolay temizlenebilen alanları tercih etmelisin

·       Saç kesimi yaptığın alan çok iyi ışık almalı

·       Saç makasının keskin olduğuna emin ol, eski makas kullanma

·       Saçlarını keserken arka kısmına da ayna koyarsan ense kısmını daha rahat göreceksin

·       Saç kesimi yaparken eski bir t-shirt giymelisin

Evde erkek saç kesimi sonrasında bakım nasıl olmalı?

Evde erkek saç kesimi nasıl yapılır? - 13

Evde saçını kesen erkekler, saç bakımına özen göstererek saçlarının daha sağlıklı ve parlak görünmesini sağlayabilirler. Saçlarını kestikten sonra saçlarının fazla saçlardan kurtulması için yıkamalısın. Daha güçlü ve sağlıklı uzayan saçlara sahip olmak isteyen erkeklere Elseve Arginine Direnç X3 Şampuanını öneriyoruz. İçeriğindeki arginine sayesinde saç dökülmesinin yavaşlamasına yardımcı olur, saçların daha güçlü uzamasını sağlar.

Evde erkek saç kesimi sonrasında şekillendirme nasıl olmalı?Evde erkek saç kesimi nasıl yapılır? - 14

Saçlarını kestikten sonra yeni şeklini ortaya çıkarmak için saç şekillendirme tavsiyelerimize uymalısın. Saçlarını ısıyla şekillendirmek yerine saç spreyi kullanmalısın. Saçlarının önlerini elinle kaldır ve havalandır. İdeal dağınık saç modelini bulduktan sonra saçlarını L'Oréal Paris Elnett Güçlü Tutuş saç spreyi ile şekillendir. Saçlarını şekillendirdikten sonra saç spreyini sıktığında yeni saç modelin çok daha uzun süre kalıcı olacak.

Aynı zamanda saçlarına L'Oréal Paris Barber Club ürünleriyle şekillendirebilirsin. Özellikle seride bulunan şekillendirici wax yardımıyla saçlarını uzun süre kalıcı şekilde şekillendirebilirsin.

Paylaş

Evde erkek saç kesimi nasıl yapılır?
Bu görünüm için mutlaka deneyin!
L'Oréal Paris Elseve Arginine Yoğun Besleyici Şampuan
L'Oréal Paris Elseve Arginine Yoğun Besleyici Şampuan
( Şampuan )
Satın Al
L'Oréal Paris Elnett Ekstra Güçlü Tutuş Spreyi
L'Oréal Paris Elnett Ekstra Güçlü Tutuş Spreyi
( Saç Spreyi )
Satın Al
L'Oréal Paris Men Expert Barber Club 3’Ü 1 Arada Yıkama Sakal, Yüz Ve Saç İçin
L'Oréal Paris Men Expert Barber Club 3’Ü 1 Arada Yıkama Sakal, Yüz Ve Saç İçin
( Bakım )
Satın Al
L'Oréal Paris Men Expert Barber Club Saç Ve Sakal Şekillendirici Krem Wax
L'Oréal Paris Men Expert Barber Club Saç Ve Sakal Şekillendirici Krem Wax
( Şekillendirici Wax )
Satın Al
Benzer İçerikler
Popüler İçerikler
En İyi 5 Erkek Saç Bakım Kremi
En İyi 5 Erkek Saç Bakım Kremi
En Havalı Erkek 7 Numara Saç Modelleri
En Havalı Erkek 7 Numara Saç Modelleri
40 Erkek Amerikan Saç Modeli
40 Erkek Amerikan Saç Modeli
Erkekler İçin Saç Boyama Rehberi
Erkekler İçin Saç Boyama Rehberi
Tümünü Gör
Rengi açılmış saçlar için en iyi bakım önerileri!
Rengi açılmış saçlar için en iyi bakım önerileri!
Kıvırcık saçlar için en iyi bukle belirginleştiren kremi seçtik!
Kıvırcık saçlar için en iyi bukle belirginleştiren kremi seçtik!
Gül suyunun saça faydası nedir?
Gül suyunun saça faydası nedir?
Büyülü Kahve Saç Rengiyle Herkesi Büyüle!
Büyülü Kahve Saç Rengiyle Herkesi Büyüle!
Tümünü Gör
Makyaj İpuçları
Deniyoruz: Maybelline Brow Fast Sculpt Kaş Maskarası