Çerezleri içerikleri ve reklamları kişiselleştirmek, sosyal medya özellikleri eklemek ve sitedeki hareketleri analiz etmek için kullanıyoruz. Ayrıca web sitemizi kullanımınızla ilgili bilgileri sosyal medya, reklam ve analiz ortaklarımızla paylaşıyoruz. Daha fazla bilgi için, Çerezler Politikamızı inceleyebilirsiniz.
28/04/2020
Saç Sırları
360 38

Evde saç bakımı: Sağlıklı saçlar için 12 güzellik sırrı!

Cansu G.
Evde saç bakımı: Sağlıklı saçlar için 12 güzellik sırrı! Evde saç bakımı: Sağlıklı saçlar için 12 güzellik sırrı!
Galeri Görünümü Slayt Görünümü

Evde saç bakımı bizim de son günlerde en çok araştırdığımız konu başlıklarından biri. Evdeyken zamanı daha iyi değerlendirmek ve saçlarının eskisinden daha sağlıklı görünmesi için evde saç bakımı tüyolarını öğrenmelisin.

Gün içindeki saç bakım alışkanlıklarını değiştirmek, doğru ürünleri kullanmak ve saç tipine uygun bakım adımlarını takip etmek saçlarının yenilenmesine ve canlanmasına yardımcı olur. Daha fazla tüyo için yazının devamında seni bekliyoruz.

1- Saç tipine uygun şampuan kullan1- Saç tipine uygun şampuan kullan

Şampuan seçimi, saç bakımın için en önemli adımlardan biri. Doğru şampuanı bulmak saç bakımının ilk adımıdır. Saçların kuru mu, yağlı mı, zayıf mı, uzun mu? Şampuan alırken bu özellikleri iyi değerlendirerek seçmelisin.

Editör önerisi: Güçsüz saç tellerin ve sürekli koparak dökülen saçların varsa senin için en iyi şampuanı biz önerelim. Elseve Arginine Direnç X3 Dökülme Karşıtı Şampuan, içeriğindeki arginine proteini sayesinde saçlarını kökten uca güçlendirerek daha sağlıklı görünmelerini sağlar. Düzenli kullanımda saçlarının güçlendiğini, saç tellerinin dökülmelere karşı direnç kazandığını fark edebilirsin.

L’Oréal Paris Elseve Arginine Direnç Şampuan'ı buradan inceleyebilirsin.

L'Oréal Paris Elseve Arginine Dökülme Karşıtı Şampuan
L'Oréal Paris Elseve Arginine Dökülme Karşıtı Şampuan
( Şampuan )
Hemen Al

2- Saç kremi kullan

Evde saç bakımı: Sağlıklı saçlar için 12 güzellik sırrı! - 3

Çevremizden bazı kişilerin zaman zaman saç kremi kullanmayı atladığını görüyoruz. Saç kremi kullanmamak saçlarının nemlenmemesine, çok zor taranmasına ve saç bakımının tamamlanmamasına neden olur. Evde en iyi saç bakımı için her şampuan sonrasında saç kremi kullanmalısın.

Saç kremini nasıl kullanmalı?: Saç kremini yalnızca saçlarının boylarına ve uçlarına uygula. Ellerinle saçlarını nazikçe tarayarak saç kreminin saç tellerinin arasına iyice girmesini sağla. Sonrasında saçlarını bol su ile durula.

3- Saçlarını taramayı unutma

3-    Saçlarını taramayı unutma

Saçlarını taramak için dışarı çıkmayı bekleme. Evdeyken dahi saçlarını taramak, saçlarının daha sağlıklı uzamasını sağlar. Saçlarını günde en az iki kere sabah ve akşam olmak üzere fırçala. Böylece saç diplerin hava alacak ve saç derisinin ürettiği sebum oranı dengelenecektir.

‘Evet, ben de günde iki kere saçlarımı tarıyorum’ dediğini duyar gibiyiz. Peki, duşa girmeden önce saçlarını tarıyor musun? Duşa girmeden önce saçlarını taramak saçlarının düğümlerinin açılmasına ve kullandığın ürünlerin saçlarına daha iyi nüfuz etmesine yardımcı olur. Saçlarını taramaya her zaman uçlarından başlamalı, adım adım yukarı doğru ilerlemelisin. Saçlarındaki düğümleri açarken nazik olmalı, saç liflerini zedelememelisin.

4- Nem dengesini sağla

4- Nem dengesini sağla

Saç bakımı için en önemli adımlardan biri de nemdir. Neme doygun olan saç her zaman daha canlı ve parlak görünür. Tıpkı vücudumuz gibi, saçlarımız da nemsiz kalırsa solgun görünür ve zamanla kurur.

Saçlarının kuruduğunu hissettiğinde nem oranını arttıracak şampuanlar kullanmalı ve gün içinde içtiğin su miktarını arttırmalısın. Saç tipin beslenmene, mevsimlere veya hormonal durumlarına göre değişkenlik gösterebilir. Saçlarının yağlı olduğunu düşünüyorsan yıllarca sadece yağlı saçlar için olan şampuanları kullanmak yerine arada bir saç tellerini ve saç derini inceleyerek saç bakım ürünlerinde değişikliğe gidebilirsin. Yani kısacası saç bakım ürünlerini kullanırken her zaman saçlarının o dönemki ihtiyacına uygun ürünleri tercih etmelisin. 

5- Islak saçlarla uyuma

5- Islak saçlarla uyuma

Saçları ıslak bırakmak saçlarının kırılganlığını arttırır. Bunun yerine saçlarının kendiliğinden kurumasını sağlamalı veya saç kurutma makinesi kullanacak orta ısı ayarını tercih etmelisin. Islak saçlar kırılmaya daha eğilimlidir. Bu nedenle saçların ne kadar ıslak kalırsa senin için o kadar tehlikeli demektir.

6- Suyun sıcaklığına dikkat et

Evde saç bakımı: Sağlıklı saçlar için 12 güzellik sırrı! - 7

Hepimiz sıcak suyu seviyoruz kabul edelim, peki ya saçlarımız? Saçlarımızın arası sıcak su ile pek iyi değildir. Sıcak su, saç tellerimizin kurumasına yol açar. Saç derisini tahriş edebilir ve kepek oluşumuna yol açabilir.

Saç kaliteni arttırmak ve saçlarını daha canlı göstermek için soğuk veya ılık su ile iyi yıkamaya çalışmalısın. Soğuk su ile duş almak hem saçların hem de vücudun için daha sağlıklıdır. Şimdi kulağa çok zor geldiğini biliyorum ama soğuk suyla duş almaya alıştıktan sonra daha enerjik hissedeceğine eminiz! :)

7- Stresten uzak dur

7- Stresten uzak dur

Stresli dönemlerde saçlarının normalden daha fazla döküldüğünü gözlemliyor musun? Stresli olduğumuzda elimiz saçlarımıza daha fazla gider ve saç telleri eskisi kadar güçlü olmaz. Sadece saçlarımız değil, stresli dönemlerde saç derimiz de bize sinyaller verir. Stresli olduğun zamanlarda ilk önceliğin sakinleşmek olmalı. Evde saç bakımı yapmak belki sana kendini daha iyi hissettirecektir. Saçlarına en sevdiğin saç ürünlerini uygula, rahatla, gevşe ve anın tadını çıkar! :)

8- Kan dolaşımını hızlandır

8- Kan dolaşımını hızlandır

Saçlarını yıkarken kendine 1-2 dakika ayır ve saç derisine masaj yap. Şampuan uygularken aynı zamanda saç derisine parmak uçlarınla masaj yapmak hem seni rahatlatır hem de saç derisindeki kan dolaşımının hızlanmasını sağlar. Kan dolaşımının hızlanması, saçlarının daha sağlıklı uzamasına, saç tellerinin kalitesini arttırmasına yol açar. Her duşta alın kenarlarına, kafanın arka kısmına ve kulak üzerindeki saçlarına parmaklarınla daire hareketleri çizerek masaj yapmanı öneriyoruz.

9- Doğru tarak seç

9- Doğru tarak seç

Saçlarını taradığın tarak da saç bakımı için çok önemlidir. İnce ve sık dişli taraklar saç tellerinin kırılmasına yol açabilir. Bizim en sevdiğimiz saç tarağı kalın dişli olanlar. Kalın ve aralıklı dişlere sahip olan fırçalar, saçların düğümlerini kolayca açar ve saçların hava almasını sağlar.

10- Ekstra bakım yap

10- Ekstra bakım yap

Saçlarını doğru şampuanla yıkıyor, en iyi saç kremiyle de yumuşatıyorsun. Harika! E saç bakımının hepsi bu mu? Saçlarına iyi gelecek, yoğun şekilde besleyecek saç maskesini de saç bakım rutinine eklemelisin. Bizim severek kullandığımız Elseve Mucizevi Hindistan Cevizi Yağ Banyo Öncesi Maske saçlarımıza nem kazandırırken aynı zamanda kokusuyla banyomuzu tropikal bir adaya dönüştürüyor!

Hindistan Cevizi Maske’yi biz haftada 3-4 kere uyguluyoruz. Bu saç maskesi, saçlarımızı nemlendirerek daha parlak görünmelerini sağlıyor. Sen de saçlarının ekstra bakıma ihtiyacı olduğunu düşünüyorsan Hindistan Cevizi Maskesi ile tanışma zamanın geldi demektir.

Elseve Hindistan Cevizi Yağ Maske'yi buradan inceleyebilirsin.

L'Oréal Paris Elseve Mucizevi Hindistan Cevizi Yağ Banyo Öncesi Maske
L'Oréal Paris Elseve Mucizevi Hindistan Cevizi Yağ Banyo Öncesi Maske
( Maske )
Hemen Al

11- Sarı saç renklerine özel bakım kullan

11-  Sarı saç renklerine özel bakım kullan

Saçlarını sarıya boyadıktan sonra saç bakımında ekstra dikkatli davranmalısın. Daha önce kullandığın saç bakım ürünlerini bir kenara bırak ve sarı saçlara uygun olan ürünlerle tanış. Sarı saçlar için önerdiğimiz Elseve Color Vive Turunculaşma Karşıtı Mor Şampuan ve Turunculaşma Karşıtı Mor Maske saçlarındaki istenmeyen turunculuğu almak için ideal. Saçlarını sarıya boyadıktan sonra oluşan çiğ görünümü mor şampuan ve mor maske ile nötrleyebilirsin.

Elseve Color Vive Turunculaşma Karşıtı Mor Şampuan'ı aşağıda bulabilirsin.

L'Oréal Paris Elseve Color-Vive Turunculaşma Karşıtı Mor Şampuan
L'Oréal Paris Elseve Color-Vive Turunculaşma Karşıtı Mor Şampuan
( Şampuan )
Hemen Al

Sarı saçlar için mor şampuan kullanmak, saçların arasında turuncu görünümü alır ve daha küllü bir ton yaratır. Mor şampuan ile birlikte mor maske de kullanarak sarı saçlarında daha etkili değişimler yaratabilir, tam istediğin, hayalindeki sarı saç rengine ulaşabilirsin! :)

12- Isının gücünden yararlan

12- Isının gücünden yararlan

Saç bakımı için buhar oldukça önemli. Isının gücünden faydalanarak saçlarımıza derinlemesine bakım yapabiliyoruz. Bu nedenle saçlarına maske yaptıktan sonra, maskenin etkisini arttırmak için mutlaka bone takmalısın. Neyse ki Elseve bu imdadımıza yetişti ve hem maske hem de bone ihtiyacımızı birleştirdi!

Elseve Dream Long Buhar Maskesi’nin önce maske kısmını saç uçlarına ve boylarına uygula. Sonra boneyi tak ve 10 dakika bekle. Süre boyunca rahatlamak için bonenin üzerinden saçlarına masaj yapabilirsin. Son olarak boneyi çıkar ve saçlarını durula. Saçlarındaki onarımı, yumuşaklığı hemen hissedeceğinden eminiz! :)

Paylaş

Evde saç bakımı: Sağlıklı saçlar için 12 güzellik sırrı!
Bu görünüm için mutlaka deneyin!
L'Oréal Paris Elseve Arginine Dökülme Karşıtı Şampuan
L'Oréal Paris Elseve Arginine Dökülme Karşıtı Şampuan
( Şampuan )
Satın Al
L'Oréal Paris Elseve Color-Vive Turunculaşma Karşıtı Mor Şampuan
L'Oréal Paris Elseve Color-Vive Turunculaşma Karşıtı Mor Şampuan
( Şampuan )
Satın Al
L'Oréal Paris Elseve Dream Long Buhar Maskesi
L'Oréal Paris Elseve Dream Long Buhar Maskesi
( Maske )
Satın Al
Elseve Color Vive Renk Düzeltici Mor Maske
Elseve Color Vive Renk Düzeltici Mor Maske
( Maske )
Satın Al
Benzer İçerikler
Popüler İçerikler
Gül suyunun saça faydası nedir?
Gül suyunun saça faydası nedir?
Alışveriş Listelerinde Mutlaka Olması Gereken Saç Ürünleri!
Alışveriş Listelerinde Mutlaka Olması Gereken Saç Ürünleri!
En iyi saç bakım önerilerini açıklıyoruz!
En iyi saç bakım önerilerini açıklıyoruz!
Saç bakım ürünleri tavsiyeleri: Denediğimiz ve en beğendiğimiz ürünleri listeliyoruz!
Saç bakım ürünleri tavsiyeleri: Denediğimiz ve en beğendiğimiz ürünleri listeliyoruz!
Tümünü Gör
Rengi açılmış saçlar için en iyi bakım önerileri!
Rengi açılmış saçlar için en iyi bakım önerileri!
Kıvırcık saçlar için en iyi bukle belirginleştiren kremi seçtik!
Kıvırcık saçlar için en iyi bukle belirginleştiren kremi seçtik!
Gül suyunun saça faydası nedir?
Gül suyunun saça faydası nedir?
Büyülü Kahve Saç Rengiyle Herkesi Büyüle!
Büyülü Kahve Saç Rengiyle Herkesi Büyüle!
Tümünü Gör
Makyaj İpuçları
L'Oréal Paris İndiriminden Mutlaka Alman Gerekenler