10/11/2015
Saç Sırları
360 38

Evde Saç Boyama Teknikleri: Muhteşem Saç Rengi İçin 17 İpucu

Ece Y.
Evde Saç Boyama Teknikleri: Muhteşem Saç Rengi İçin 17 İpucu Evde Saç Boyama Teknikleri: Muhteşem Saç Rengi İçin 17 İpucu
Galeri Görünümü Slayt Görünümü

Evde Saç Boyama Teknikleri: Muhteşem Saç Rengi İçin 17 İpucu

İçinde bulunduğumuz süreç dolayısıyla hem kendimizi hem sevdiklerimizi hem de çevremizi korumak için evde kalıyoruz... Saç boyatmak için dışarı çıkmıyoruz ama aynı sonuca evde de ulaşabiliriz! Evde saç boyama, renk tutturma, saç boyama teknikleri ve daha fazlası bu yazımızda! 'Evde saç boyama nasıl yapılır?' diye merak edenler de yazının içinde cevabı bulabilecekler. Kusursuz boyanmış saçlara ulaşmak istiyorsan, yazımızın devamını mutlaka okumanı öneriyoruz!

Evde saç boyamanın püf noktaları

1. Gri saçların varsa:

evde saç boyama

Saçların yavaş yavaş griye dönmeye başladıysa, doğal saç renginden 1 veya 2 ton daha açık bir saç rengini tercih ederek oluşan zıtlığın önüne geçebilirsin. Ayrıca beyazları %100’e kadar kapayabilen, kalıcı saç boyalarını da tercih ederek gri saçlarını kapatabilirsin. Evde saç boyama püf noktaları isteyenler bu tekniği mutlaka not almalılar. 

Editör önerisi: Saç diplerindeki beyazları kapatmak için pratik bir yöntem mi arıyorsun? Son dakika randevularına, toplantılara en kusursuz halinle gidebilmek, dip beyazlarını kolayca kapatmak için L'Oréal Paris Magic Retouch Beyazlar için Anında Kapatıcı Sprey'den yardım alabilirsin.

2. Önlemini al:

Evde Saç Boyama Teknikleri: Muhteşem Saç Rengi İçin 17 İpucu 1

Evde saç boyarken nelere dikkat edilmeli? Önceden saç boyasını hazır etmelisin.Saç tellerin kalın tipteyse ya da saçların çok uzunsa seçtiğin renkteki saç boyasından iki kutu almanı öneririz. En iyi sonuç için boyanın tüm saçına eşit şekilde dağılması ve saçının renge doyması oldukça önemlidir. 

Aynı zamanda özellikle küllü bir saç rengi tercih edeceksen saçlarında turunculuk oluşmaması adına da önlem alman gerekir. Bunun için de sana önerimiz turunculaşma karşıtı Mor Teknolojisine sahip L'Oréal Paris Excellence Cool Créme. Evde saç boyama sarı rengi için ekstra küllü renkleri tercih edebilirsin. Excellence Cool Créme saç boyasının içerisinde bulunan turunculaşma karşıtı mor maske, istenmeyen turuncu ve sarı renkteki yansımaları haftadan haftaya nötralize ediyor. Böylece saç rengi küllü yansımalarla canlanıyor, bu yansımalar da cool bir görünüm veriyor! Evde saç boyama renk tutturma hiç bu kadar kolay olmamıştı. 

L'Oréal Paris Excellence Cool Créme 7.11 Ekstra Küllü Kumral saç rengini aşağıda bulabilirsin.

L'Oréal Paris Excellence Cool Creme 7.11 Ekstra Küllü Kumral
L'Oréal Paris Excellence Cool Creme 7.11 Ekstra Küllü Kumral
( Saç Boyası )
Hemen Al

3. Saçını bir daha ne zaman boyamalısın?

Saçlarını boyadıktan yaklaşık 2 hafta sonra saçlarını yeniden boyayabilirsin. Saçların uzadıkça doğal saç rengin ortaya çıkmaya başlar. Eğer kendi saç renginden oldukça açık ya da oldukça koyu bir saç rengi denediysen dip boyan geldiğinde ortaya hoş bir görünüm çıkmayabilir. Eğer böyle bir sorunla karşılaşmak istemiyorsan mutlaka kendi saç rengine yakın tonlar seçmeye özen göstermelisin.

Editör önerisi: Eğer dip boyası sorununu dert ediyorsan ve sürekli dip boyası yaptıracak olmak endişesi saçlarını boyamana engel oluyorsa, sana 28 şampuanlamaya kadar kalıcı L'Oréal Paris Casting Crème Gloss'u öneriyoruz! Özellikle saç rengine yakın bir ton seçersen, Casting Crème Gloss'un renkleri çok doğal olduğu ve saçtan kademeli olarak aktığı için dip boyası sorunun kalmamış olursun. Gördüğün gibi evde saç boyası yapımı sandığından daha kolay! Hangi marka saç boyası kullanmalıyım? Artık cevabını biliyorsun. 

L'Oréal Paris Casting Crème Gloss'un 680 Bronz Kahve saç boyasını buradan inceleyebilirsin.

Casting Crème Gloss 680 Bronz Kahve
Casting Crème Gloss 680 Bronz Kahve
( Saç Boyası )
Hemen Al

4. Cildini hazırla:

evde saç boyama

Evde saç boyası yapmadan önce yüzünün boya olmasını engellemek için saç çizgine ince bir tabaka halinde yağlı bir krem uygulayabilirsin. Ancak evde saç boyarken kaçınılması gerekenlerden biri olarak, bu kremi fazla abartıp saçlarına değirmemeye çalış, aksi takdirde saç boyası ön kısımlara tutmayabilir.

Saç boyamadan önce yıkanmalı mı? Saçlarını boyamadan bir gün önce yıkayabilirsin. Saçların boyadan önce mutlaka kuru olmalı. Islak saçta boya yoğun bir şekilde tutmayabilir ve saç rengin eşit görünmeyebilir.

5. Saçlarını boyadıktan hemen sonra ne yapmalısın:

Evde saç boyamanın en önemli püf noktalarından biri de saçlarını boyadıktan hemen sonra yapman gerekenlerdir! Evde saçlarını boyadıktan sonra yıkarken mutlaka ama mutlaka saç boyasının kutusundan çıkan saç kremini kullanman gerekir. Evde saç boyama tekniklerinden en önemlisi saç bakımını ihmal etmemek. Genelde bu saç kremini saçımızı boyadıktan sonra bir kenara atarız ya da sonra kullanmak için kaldırırız. Ancak bu saç kremleri, saç boyasının saça çok daha iyi tutunmasını, saçın dipten uca nemlendirilmesini sağlar.

Özellikle saçlarını boyadıktan sonra saçta oluşan sert görünümü bu krem yardımıyla yumuşatabilirsin. Saçlarını boyadıktan sonra bekleme  süresi dolunca banyoda saçlarından temiz su akana kadar iyice durula. Ardından şampuanladıktan sonra bu saç kremini saçlarının boy ve uçlarına uygula. Biraz bekletip iyice durulamalısın. İşte bu kadar!

Editör önerisi: L'Oréal Paris Excellence Creme saç boyası kutularının içerisinde hem şampuan hem de saç bakım maskesi olduğunu biliyor muydun? Excellence'ın krem boya, şampuan ve bakım maskesi içeren 3'lü bakım ritüeli sayesinde saçlar çok daha yumuşak oluyor, zengin ve göz alıcı görünüyor. Özellikle saçlarını boyadıktan sonra saç dokusunda herhangi bir sertleşme olmasından endişe ediyorsan bu bakım oldukça etkili!

L'Oréal Paris Excellence Creme 7.1 Küllü Kumral rengini aşağıda bulabilirsin.

Excellence Creme Saç Boyası 7.1 Küllü Kumral
Excellence Creme Saç Boyası 7.1 Küllü Kumral
( Saç Boyası )
Hemen Al

6. Süreölçer kullan:

evde saç boyama

Evde saç boyama kaç dakika bekletilir?: Boya süresini sakın atlama! Eğer boyayı zamanından önce veya sonra yıkarsan, tam istediğin rengi tutturamayabilirsin. Bu nedenle boya kutusunun üzerinde yazan zamanı, süreölçerden takip ederek saçlarını yıkayabilirsin.

7. Soğuk su kullan:

evde saç boyama

Evde saçlarını boyadıktan sonra, rengi korumak için soğuk su ile durulayabilirsin. Kutudan çıkan bakım kremini kullanarak rengin saçlarına mühürlenmesini ve nemin saçına hapsolmasını sağlayabilirsin. Ayrıca, saçlarını mutlaka 24 saat geçtikten sonra şampuanlamanı öneririz. Bu öneri evde saç boyama kumral, sarı ve mavi gibi bütün saç renkleri için geçerlidir. 

Editörün önerisi: Daha önce boyalara alerjin olduğunu test etmiş miydin? Eğer cevabın hayırsa, saç boyasını sürmeden 2 gün önce, kulağının arkasındaki saçlarının çok küçük bir kısmına boyayı uygulayıp, 48 saat bekle. Eğer cildin ve saçların herhangi bir reaksiyon göstermiyorsa, saçlarını rahatlıkla boyayabilirsin.

8. Kalıcı bir dokunuş yap:

evde saç boyama

Saçlarını boyadıktan sonra, boyalı saçlara özel üretilen şampuanla saçlarını yıkayıp, boyanın daha kalıcı olmasını ve rengin korunmasını sağlayabilirsin. Özellikle UV filtreli şampuanlarla saçlarını yıkadığında saç renginin güneşten dolayı zarar görmesini engelleyebilirsin. Hatta saçlarımızı yıkadığımız sular nedeniyle de saç rengimiz zarar görebilir. Bu nedenle kullandığın şampuanın sert sularla yıkamana rağmen saçlarına zarar gelmesini önleyen türde şampuanlardan olmasına önem vermelisin. 

9. Saçlarını boyamadan önce hangi işlemleri yaptırabilirsin?

evde saç boyama

Evde saç boyamadan önce perma, saç kesimi gibi işlemleri yaptırmanda bir sakınca yok. Ancak sonrasında perma, Brezilya Fönü gibi kimyasal uygulanarak kalıcı şekillendirme sunan işlemleri yaptırdığında saç renginde bozulmalar, dalgalanmalar oluşabilir. Evde saç uçlarını boyama istersen ombre modellerine göz atmanı öneririz. 

Editörün önerisi: Eğer boyayı bir kaba boşaltıp uyguluyorsan, boyanın havayla çok fazla temas etmemesini sağlaman gerekir. Bu yüzden, boyayı kaba koymadan önce, tüm hazırlıklarını tamamladığından emin olmalısın.

10. Birkaç saç boyası karıştırılabilir mi?

evde saç boyama

Evde saç boyama konusunda renk tutturma, saç ucu boyama modellerinden evde ombre saç boyama yeterince zorken, bir de birkaç saç boyasını karıştırarak riske girmeni önermiyoruz. 

Ancak şöyle bir yol izleyebilirsin: karıştırmak istediğin saç boyalarını saçının arka kısımlarından minik bir tutama uygulayıp nasıl göründüğünü kontrol edebilirsin. Eğer beğendiğin bir sonuç ortaya çıktıysa saçının tamamına aynı rengi uygulayabilirsin. Hatta güvendiğin bir kuaföre de danışabilirsin. Karıştırmak istediğin saç boyalarını kuaförüne açıklayıp, nasıl yapabileceğini öğrenebilirsin.

11. Dip boyasına ihtiyacın olduğunda beyazların nasıl gizleyebilirsin:

evde saç boyama

Evde saçlarını boyadın ve rengini çok güzel tutturdun. Ancak demin de bahsettiğimiz gibi birkaç hafta sonra dipten beyaz saçların uzamaya başladı. Dip boyası yapmak için de fırsatın da yok… Peki, şimdi ne yapmalı? En azından evde dip boyası yapana kadar seni idare edecek harika bir önerimiz var :) Dip beyazlarını kapatan spreyler yardımıyla beyaz saç diplerini kolayca gizleyebilirsin.

Saç renginle aynı tonda spreyi beyaz saç diplerinin üzerine uygula ve beyazların anında kapansın! Bu pratik spreyleri dip boyası yapana kadar kullanabilir, kusursuz görünebilirsin!

L'Oréal Paris Magic Retouch Beyazlar için Anında Kapatıcı Sprey'i aşağıda bulabilirsin.

Magic Retouch Kapatıcı Sprey - Kumral Saçlar
Magic Retouch Kapatıcı Sprey - Kumral Saçlar
( Saç Spreyi )
Hemen Al

12. Yıpranmış saça boya uygulanır mı?

evde saç boyama

Saç rengini değiştirmeye, evde saç boyamaya karar verdin ama saçların oldukça yıpranmış, kuru mu görünüyor? Eğer bu yıpranma çok fazlaysa, saçların yanmış gibi görünüyorsa saçlarını tedavi edene kadar boyamamalısın. Ancak saçların çok fazla yıpranmış görünmüyorsa, yalnızca saç uçların kuru, kırık görünüyorsa, besleyici formüle sahip saç kremleri içeren saç boyalarını kullanmanı öneririz. 

Besleyici yağlar içeren bu bakım kremlerini kullandığında, boyama sonrasında bakımını da doğru yaparsan daha sağlıklı görünmesini sağlayabilirsin. 

13. Saç boyası ne kadar kalcıdır?

evde saç boyama

İlk kez saç boyayacaklara tavsiye olarak şunu söylemeliyiz: saç boyalarındaki kalıcılık, boyadan boyaya, seçilen renkten renge farklılık gösterir. Kalıcı, yarı kalıcı ve geçici olmak üzere 3 tipte saç boyası vardır. Kalıcı saç boyaları, saçın tamamen uzayana, dipten gelen kendi saç rengin tüm saçını kaplayana kadar saçında kalır.

Yarı kalıcı saç boyaları, genelde saçı şampuanlama sıklığına bağlı olarak değişir. Yani yarı kalıcı saç boyaları ile saçlarını boyadıktan sonra saçlarını çok sık yıkarsan 1 ay, daha az yıkarsan da 2 ay kadar kalıcı olabilir.

Geçici saç boyaları da sprey formda olanlar ilk şampuanlamaya, boya formunda olanlar ise 2-3 güne kadar saçta kalıcılık sağlayabiliyorlar.

14. Alerji testi yap:

Evde saçlarını boyamadan önce kullandığın saç boyasına alerjin olup olmadığını öğrenmek için mutlaka alerji testi yapmanı öneririz. Alerji testini şu şekilde yapabilirsin: saçlarını boyamadan 1 gün önce, kullanacağın saç boyasını ense kısmına ya da kulağının arkasına çok az bir miktarda, parmak ucunla uygula. Ertesi gün bir sorun çıkmazsa, cildinde kızarma, kaşınma, kabarma gibi bir sorun olmazsa boyayı saçlarına uygulayabilirsin.

15. Cildindeki boya izlerini silmek için:

Saçlarını boyadıktan sonra saç çizginde, alnında, ensende oluşan boya izlerini temizlemek için şu şekilde bir yol izleyebilirsin: boya işlemi bittikten hemen sonra hızlıca davranarak ıslak mendille cildini temizleyebilirsin. Bir diğer yol da, saçlarını boyadıktan sonra yağ içeren bir cilt bakım kremi ve pamukla nazikçe silmek. Bu şekilde de boya kalıntılarını temizleyebilirsin.

16. Doğru ürün seç

Doğru ürün seç

Güzellik marketlerinde gördüğün saç boyalarını iyice araştırmalı ve sana en uygununu satın almalısın. Eğer saçlarında beyazların varsa beyaz kapama özelliği olan boyayı almalısın. Boya satın alma aşaması çok önemli ve kritiktir, bu nedenle iyice araştırma yapıp, en iyi boyayı alışveriş sepetine atmalısın. Eğer saçların cansız görünüyorsa mutlaka besleyici veya doğal yağlar içeren saç boyalarını kullanmalısın. Bu boyalar sayesinde saçların hem beslenir, hem de harika parlak bir renge kavuşur! Evde saç boyama ombre gibi farklı bir teknik denemek istersen ombre saç boyalarını araştırabilirsin. 

Editörün önerisi: Boyayı satın almadan önce saçlarının uzunluğunu ve ne kadarını boyayacağını göz önünde bulundurarak ona göre kaç paket boya alacağına karar vermelisin.

17. Saç boyası uygulaması

Evde saç boyama nasıl yapılır? Saç boyası uygulaması, doğru ve kolay uygulanan boyaları kullandığında aslında çok kolay! :) Biz, evde boya işlemi için saç boyası kutusunun içindekiler dışında hiçbir aparata ihtiyaç yaratmayan en iyi saç boyalarından L'Oréal Paris Excellence Creme saç boyasını tercih ediyoruz. Krem boyayı karıştırdığımız şişenin hem sivri hem de tarak ucu olmak üzere 2 aparatı bulunuyor. Böylece boya işlemi için saç boyası fırçası kullanmamıza gerek kalmıyor!

2015-11-10 560 315

İçinde bulunduğumuz süreç dolayısıyla hem kendimizi hem sevdiklerimizi hem de çevremizi korumak için evde kalıyoruz... Saç boyatmak için dışarı çıkmıyoruz ama aynı sonuca evde de ulaşabiliriz! Evde saç boyama, renk tutturma, saç boyama teknikleri ve daha fazlası bu yazımızda! 'Evde saç boyama nasıl yapılır?' diye merak edenler de yazının içinde cevabı bulabilecekler. Kusursuz boyanmış saçlara ulaşmak istiyorsan, yazımızın devamını mutlaka okumanı öneriyoruz!

Evde saç boyamanın püf noktaları

1. Gri saçların varsa:

Evde Saç Boyama Teknikleri: Muhteşem Saç Rengi İçin 17 İpucu

Saçların yavaş yavaş griye dönmeye başladıysa, doğal saç renginden 1 veya 2 ton daha açık bir saç rengini tercih ederek oluşan zıtlığın önüne geçebilirsin. Ayrıca beyazları %100’e kadar kapayabilen, kalıcı saç boyalarını da tercih ederek gri saçlarını kapatabilirsin. Evde saç boyama püf noktaları isteyenler bu tekniği mutlaka not almalılar. 

Editör önerisi: Saç diplerindeki beyazları kapatmak için pratik bir yöntem mi arıyorsun? Son dakika randevularına, toplantılara en kusursuz halinle gidebilmek, dip beyazlarını kolayca kapatmak için L'Oréal Paris Magic Retouch Beyazlar için Anında Kapatıcı Sprey'den yardım alabilirsin.

2. Önlemini al:

Evde Saç Boyama Teknikleri: Muhteşem Saç Rengi İçin 17 İpucu - 1

Evde saç boyarken nelere dikkat edilmeli? Önceden saç boyasını hazır etmelisin.Saç tellerin kalın tipteyse ya da saçların çok uzunsa seçtiğin renkteki saç boyasından iki kutu almanı öneririz. En iyi sonuç için boyanın tüm saçına eşit şekilde dağılması ve saçının renge doyması oldukça önemlidir. 

Aynı zamanda özellikle küllü bir saç rengi tercih edeceksen saçlarında turunculuk oluşmaması adına da önlem alman gerekir. Bunun için de sana önerimiz turunculaşma karşıtı Mor Teknolojisine sahip L'Oréal Paris Excellence Cool Créme. Evde saç boyama sarı rengi için ekstra küllü renkleri tercih edebilirsin. Excellence Cool Créme saç boyasının içerisinde bulunan turunculaşma karşıtı mor maske, istenmeyen turuncu ve sarı renkteki yansımaları haftadan haftaya nötralize ediyor. Böylece saç rengi küllü yansımalarla canlanıyor, bu yansımalar da cool bir görünüm veriyor! Evde saç boyama renk tutturma hiç bu kadar kolay olmamıştı. 

L'Oréal Paris Excellence Cool Créme 7.11 Ekstra Küllü Kumral saç rengini aşağıda bulabilirsin.

Evde Saç Boyama Teknikleri: Muhteşem Saç Rengi İçin 17 İpucu - 2
L'Oréal Paris Excellence Cool Creme 7.11 Ekstra Küllü Kumral
( Saç Boyası )
Hemen Al

3. Saçını bir daha ne zaman boyamalısın?

Evde Saç Boyama Teknikleri: Muhteşem Saç Rengi İçin 17 İpucu - 4

Saçlarını boyadıktan yaklaşık 2 hafta sonra saçlarını yeniden boyayabilirsin. Saçların uzadıkça doğal saç rengin ortaya çıkmaya başlar. Eğer kendi saç renginden oldukça açık ya da oldukça koyu bir saç rengi denediysen dip boyan geldiğinde ortaya hoş bir görünüm çıkmayabilir. Eğer böyle bir sorunla karşılaşmak istemiyorsan mutlaka kendi saç rengine yakın tonlar seçmeye özen göstermelisin.

Editör önerisi: Eğer dip boyası sorununu dert ediyorsan ve sürekli dip boyası yaptıracak olmak endişesi saçlarını boyamana engel oluyorsa, sana 28 şampuanlamaya kadar kalıcı L'Oréal Paris Casting Crème Gloss'u öneriyoruz! Özellikle saç rengine yakın bir ton seçersen, Casting Crème Gloss'un renkleri çok doğal olduğu ve saçtan kademeli olarak aktığı için dip boyası sorunun kalmamış olursun. Gördüğün gibi evde saç boyası yapımı sandığından daha kolay! Hangi marka saç boyası kullanmalıyım? Artık cevabını biliyorsun. 

L'Oréal Paris Casting Crème Gloss'un 680 Bronz Kahve saç boyasını buradan inceleyebilirsin.

Evde Saç Boyama Teknikleri: Muhteşem Saç Rengi İçin 17 İpucu - 5
Casting Crème Gloss 680 Bronz Kahve
( Saç Boyası )
Hemen Al

4. Cildini hazırla:

Evde Saç Boyama Teknikleri: Muhteşem Saç Rengi İçin 17 İpucu - 7

Evde saç boyası yapmadan önce yüzünün boya olmasını engellemek için saç çizgine ince bir tabaka halinde yağlı bir krem uygulayabilirsin. Ancak evde saç boyarken kaçınılması gerekenlerden biri olarak, bu kremi fazla abartıp saçlarına değirmemeye çalış, aksi takdirde saç boyası ön kısımlara tutmayabilir.

Saç boyamadan önce yıkanmalı mı? Saçlarını boyamadan bir gün önce yıkayabilirsin. Saçların boyadan önce mutlaka kuru olmalı. Islak saçta boya yoğun bir şekilde tutmayabilir ve saç rengin eşit görünmeyebilir.

5. Saçlarını boyadıktan hemen sonra ne yapmalısın:

Evde Saç Boyama Teknikleri: Muhteşem Saç Rengi İçin 17 İpucu - 8

Evde saç boyamanın en önemli püf noktalarından biri de saçlarını boyadıktan hemen sonra yapman gerekenlerdir! Evde saçlarını boyadıktan sonra yıkarken mutlaka ama mutlaka saç boyasının kutusundan çıkan saç kremini kullanman gerekir. Evde saç boyama tekniklerinden en önemlisi saç bakımını ihmal etmemek. Genelde bu saç kremini saçımızı boyadıktan sonra bir kenara atarız ya da sonra kullanmak için kaldırırız. Ancak bu saç kremleri, saç boyasının saça çok daha iyi tutunmasını, saçın dipten uca nemlendirilmesini sağlar.

Evde Saç Boyama Teknikleri: Muhteşem Saç Rengi İçin 17 İpucu - 9

Özellikle saçlarını boyadıktan sonra saçta oluşan sert görünümü bu krem yardımıyla yumuşatabilirsin. Saçlarını boyadıktan sonra bekleme  süresi dolunca banyoda saçlarından temiz su akana kadar iyice durula. Ardından şampuanladıktan sonra bu saç kremini saçlarının boy ve uçlarına uygula. Biraz bekletip iyice durulamalısın. İşte bu kadar!

Editör önerisi: L'Oréal Paris Excellence Creme saç boyası kutularının içerisinde hem şampuan hem de saç bakım maskesi olduğunu biliyor muydun? Excellence'ın krem boya, şampuan ve bakım maskesi içeren 3'lü bakım ritüeli sayesinde saçlar çok daha yumuşak oluyor, zengin ve göz alıcı görünüyor. Özellikle saçlarını boyadıktan sonra saç dokusunda herhangi bir sertleşme olmasından endişe ediyorsan bu bakım oldukça etkili!

L'Oréal Paris Excellence Creme 7.1 Küllü Kumral rengini aşağıda bulabilirsin.

Evde Saç Boyama Teknikleri: Muhteşem Saç Rengi İçin 17 İpucu - 10
Excellence Creme Saç Boyası 7.1 Küllü Kumral
( Saç Boyası )
Hemen Al

6. Süreölçer kullan:

Evde Saç Boyama Teknikleri: Muhteşem Saç Rengi İçin 17 İpucu - 12

Evde saç boyama kaç dakika bekletilir?: Boya süresini sakın atlama! Eğer boyayı zamanından önce veya sonra yıkarsan, tam istediğin rengi tutturamayabilirsin. Bu nedenle boya kutusunun üzerinde yazan zamanı, süreölçerden takip ederek saçlarını yıkayabilirsin.

7. Soğuk su kullan:

Evde Saç Boyama Teknikleri: Muhteşem Saç Rengi İçin 17 İpucu - 13

Evde saçlarını boyadıktan sonra, rengi korumak için soğuk su ile durulayabilirsin. Kutudan çıkan bakım kremini kullanarak rengin saçlarına mühürlenmesini ve nemin saçına hapsolmasını sağlayabilirsin. Ayrıca, saçlarını mutlaka 24 saat geçtikten sonra şampuanlamanı öneririz. Bu öneri evde saç boyama kumral, sarı ve mavi gibi bütün saç renkleri için geçerlidir. 

Editörün önerisi: Daha önce boyalara alerjin olduğunu test etmiş miydin? Eğer cevabın hayırsa, saç boyasını sürmeden 2 gün önce, kulağının arkasındaki saçlarının çok küçük bir kısmına boyayı uygulayıp, 48 saat bekle. Eğer cildin ve saçların herhangi bir reaksiyon göstermiyorsa, saçlarını rahatlıkla boyayabilirsin.

8. Kalıcı bir dokunuş yap:

Evde Saç Boyama Teknikleri: Muhteşem Saç Rengi İçin 17 İpucu - 14

Saçlarını boyadıktan sonra, boyalı saçlara özel üretilen şampuanla saçlarını yıkayıp, boyanın daha kalıcı olmasını ve rengin korunmasını sağlayabilirsin. Özellikle UV filtreli şampuanlarla saçlarını yıkadığında saç renginin güneşten dolayı zarar görmesini engelleyebilirsin. Hatta saçlarımızı yıkadığımız sular nedeniyle de saç rengimiz zarar görebilir. Bu nedenle kullandığın şampuanın sert sularla yıkamana rağmen saçlarına zarar gelmesini önleyen türde şampuanlardan olmasına önem vermelisin. 

9. Saçlarını boyamadan önce hangi işlemleri yaptırabilirsin?

Evde Saç Boyama Teknikleri: Muhteşem Saç Rengi İçin 17 İpucu - 15

Evde saç boyamadan önce perma, saç kesimi gibi işlemleri yaptırmanda bir sakınca yok. Ancak sonrasında perma, Brezilya Fönü gibi kimyasal uygulanarak kalıcı şekillendirme sunan işlemleri yaptırdığında saç renginde bozulmalar, dalgalanmalar oluşabilir. Evde saç uçlarını boyama istersen ombre modellerine göz atmanı öneririz. 

Editörün önerisi: Eğer boyayı bir kaba boşaltıp uyguluyorsan, boyanın havayla çok fazla temas etmemesini sağlaman gerekir. Bu yüzden, boyayı kaba koymadan önce, tüm hazırlıklarını tamamladığından emin olmalısın.

10. Birkaç saç boyası karıştırılabilir mi?

Evde Saç Boyama Teknikleri: Muhteşem Saç Rengi İçin 17 İpucu - 16

Evde saç boyama konusunda renk tutturma, saç ucu boyama modellerinden evde ombre saç boyama yeterince zorken, bir de birkaç saç boyasını karıştırarak riske girmeni önermiyoruz. 

Ancak şöyle bir yol izleyebilirsin: karıştırmak istediğin saç boyalarını saçının arka kısımlarından minik bir tutama uygulayıp nasıl göründüğünü kontrol edebilirsin. Eğer beğendiğin bir sonuç ortaya çıktıysa saçının tamamına aynı rengi uygulayabilirsin. Hatta güvendiğin bir kuaföre de danışabilirsin. Karıştırmak istediğin saç boyalarını kuaförüne açıklayıp, nasıl yapabileceğini öğrenebilirsin.

11. Dip boyasına ihtiyacın olduğunda beyazların nasıl gizleyebilirsin:

Evde Saç Boyama Teknikleri: Muhteşem Saç Rengi İçin 17 İpucu - 17

Evde saçlarını boyadın ve rengini çok güzel tutturdun. Ancak demin de bahsettiğimiz gibi birkaç hafta sonra dipten beyaz saçların uzamaya başladı. Dip boyası yapmak için de fırsatın da yok… Peki, şimdi ne yapmalı? En azından evde dip boyası yapana kadar seni idare edecek harika bir önerimiz var :) Dip beyazlarını kapatan spreyler yardımıyla beyaz saç diplerini kolayca gizleyebilirsin.

Saç renginle aynı tonda spreyi beyaz saç diplerinin üzerine uygula ve beyazların anında kapansın! Bu pratik spreyleri dip boyası yapana kadar kullanabilir, kusursuz görünebilirsin!

L'Oréal Paris Magic Retouch Beyazlar için Anında Kapatıcı Sprey'i aşağıda bulabilirsin.

Evde Saç Boyama Teknikleri: Muhteşem Saç Rengi İçin 17 İpucu - 18
Magic Retouch Kapatıcı Sprey - Kumral Saçlar
( Saç Spreyi )
Hemen Al

12. Yıpranmış saça boya uygulanır mı?

Evde Saç Boyama Teknikleri: Muhteşem Saç Rengi İçin 17 İpucu - 20

Saç rengini değiştirmeye, evde saç boyamaya karar verdin ama saçların oldukça yıpranmış, kuru mu görünüyor? Eğer bu yıpranma çok fazlaysa, saçların yanmış gibi görünüyorsa saçlarını tedavi edene kadar boyamamalısın. Ancak saçların çok fazla yıpranmış görünmüyorsa, yalnızca saç uçların kuru, kırık görünüyorsa, besleyici formüle sahip saç kremleri içeren saç boyalarını kullanmanı öneririz. 

Besleyici yağlar içeren bu bakım kremlerini kullandığında, boyama sonrasında bakımını da doğru yaparsan daha sağlıklı görünmesini sağlayabilirsin. 

13. Saç boyası ne kadar kalcıdır?

Evde Saç Boyama Teknikleri: Muhteşem Saç Rengi İçin 17 İpucu - 21

İlk kez saç boyayacaklara tavsiye olarak şunu söylemeliyiz: saç boyalarındaki kalıcılık, boyadan boyaya, seçilen renkten renge farklılık gösterir. Kalıcı, yarı kalıcı ve geçici olmak üzere 3 tipte saç boyası vardır. Kalıcı saç boyaları, saçın tamamen uzayana, dipten gelen kendi saç rengin tüm saçını kaplayana kadar saçında kalır.

Yarı kalıcı saç boyaları, genelde saçı şampuanlama sıklığına bağlı olarak değişir. Yani yarı kalıcı saç boyaları ile saçlarını boyadıktan sonra saçlarını çok sık yıkarsan 1 ay, daha az yıkarsan da 2 ay kadar kalıcı olabilir.

Geçici saç boyaları da sprey formda olanlar ilk şampuanlamaya, boya formunda olanlar ise 2-3 güne kadar saçta kalıcılık sağlayabiliyorlar.

14. Alerji testi yap:

Evde Saç Boyama Teknikleri: Muhteşem Saç Rengi İçin 17 İpucu - 22

Evde saçlarını boyamadan önce kullandığın saç boyasına alerjin olup olmadığını öğrenmek için mutlaka alerji testi yapmanı öneririz. Alerji testini şu şekilde yapabilirsin: saçlarını boyamadan 1 gün önce, kullanacağın saç boyasını ense kısmına ya da kulağının arkasına çok az bir miktarda, parmak ucunla uygula. Ertesi gün bir sorun çıkmazsa, cildinde kızarma, kaşınma, kabarma gibi bir sorun olmazsa boyayı saçlarına uygulayabilirsin.

15. Cildindeki boya izlerini silmek için:

Evde Saç Boyama Teknikleri: Muhteşem Saç Rengi İçin 17 İpucu - 23

Saçlarını boyadıktan sonra saç çizginde, alnında, ensende oluşan boya izlerini temizlemek için şu şekilde bir yol izleyebilirsin: boya işlemi bittikten hemen sonra hızlıca davranarak ıslak mendille cildini temizleyebilirsin. Bir diğer yol da, saçlarını boyadıktan sonra yağ içeren bir cilt bakım kremi ve pamukla nazikçe silmek. Bu şekilde de boya kalıntılarını temizleyebilirsin.

16. Doğru ürün seç

Evde Saç Boyama Teknikleri: Muhteşem Saç Rengi İçin 17 İpucu - 24

Güzellik marketlerinde gördüğün saç boyalarını iyice araştırmalı ve sana en uygununu satın almalısın. Eğer saçlarında beyazların varsa beyaz kapama özelliği olan boyayı almalısın. Boya satın alma aşaması çok önemli ve kritiktir, bu nedenle iyice araştırma yapıp, en iyi boyayı alışveriş sepetine atmalısın. Eğer saçların cansız görünüyorsa mutlaka besleyici veya doğal yağlar içeren saç boyalarını kullanmalısın. Bu boyalar sayesinde saçların hem beslenir, hem de harika parlak bir renge kavuşur! Evde saç boyama ombre gibi farklı bir teknik denemek istersen ombre saç boyalarını araştırabilirsin. 

Editörün önerisi: Boyayı satın almadan önce saçlarının uzunluğunu ve ne kadarını boyayacağını göz önünde bulundurarak ona göre kaç paket boya alacağına karar vermelisin.

17. Saç boyası uygulaması

Evde Saç Boyama Teknikleri: Muhteşem Saç Rengi İçin 17 İpucu - 25

Evde saç boyama nasıl yapılır? Saç boyası uygulaması, doğru ve kolay uygulanan boyaları kullandığında aslında çok kolay! :) Biz, evde boya işlemi için saç boyası kutusunun içindekiler dışında hiçbir aparata ihtiyaç yaratmayan en iyi saç boyalarından L'Oréal Paris Excellence Creme saç boyasını tercih ediyoruz. Krem boyayı karıştırdığımız şişenin hem sivri hem de tarak ucu olmak üzere 2 aparatı bulunuyor. Böylece boya işlemi için saç boyası fırçası kullanmamıza gerek kalmıyor!

Paylaş

Evde Saç Boyama Teknikleri: Muhteşem Saç Rengi İçin 17 İpucu
Bu görünüm için mutlaka deneyin!
Excellence Crème Saç Boyası 5.15 Efsanevi Türk Kahvesi
Excellence Crème Saç Boyası 5.15 Efsanevi Türk Kahvesi
( Saç Boyası )
Satın Al
Magic Retouch Kapatıcı Sprey - Kumral Saçlar
Magic Retouch Kapatıcı Sprey - Kumral Saçlar
( Saç Spreyi )
Satın Al
L'Oréal Paris Excellence Cool Creme 7.11 Ekstra Küllü Kumral
L'Oréal Paris Excellence Cool Creme 7.11 Ekstra Küllü Kumral
( Saç Boyası )
Satın Al
Casting Crème Gloss 680 Bronz Kahve
Casting Crème Gloss 680 Bronz Kahve
( Saç Boyası )
Satın Al
Benzer İçerikler
Popüler İçerikler
Islak Saça Boya Yapılır Mı?
Islak Saça Boya Yapılır Mı?
Bakır Saç Rengi ve Tonları
Bakır Saç Rengi ve Tonları
Bal Köpüğü Saç Rengi ve Tonları
Bal Köpüğü Saç Rengi ve Tonları
L'Oréal Paris Excellence Saç Boyası Kullananlar ve Yorumları
L'Oréal Paris Excellence Saç Boyası Kullananlar ve Yorumları
Tümünü Gör
Saça İyi Gelen 15 Besin ve Faydaları
Saça İyi Gelen 15 Besin ve Faydaları
Islak Saça Boya Yapılır Mı?
Islak Saça Boya Yapılır Mı?
Deniyoruz: Kerastase Potentialiste Saç Derisi Serumu
Deniyoruz: Kerastase Potentialiste Saç Derisi Serumu
Deniyoruz: Elseve Dream Long Wonder Water Mucize Bakım Suyu
Deniyoruz: Elseve Dream Long Wonder Water Mucize Bakım Suyu
Tümünü Gör
Makyaj İpuçları
Takma Tırnak Nasıl Takılır, Nasıl Çıkarılır?