17/01/2022
Saç Sırları
360 38

Folik Asitin Saça Faydaları Nelerdir?

Cansu G.
Folik Asitin Saça Faydaları Nelerdir? Folik Asitin Saça Faydaları Nelerdir?
Galeri Görünümü Slayt Görünümü

Folik asidin faydalarını bilmeyen kaldı mı? Saç ve cilt güzelliği için çok faydalı olan folik aside bugün yakından bakıyoruz. 

B kompleks vitamin çeşitlerinden biri olan folik asit saç bakımı için yaygın olarak kullanılıyor. Sen de saçlarının zayıfladığını, çabuk kırıldığını ve fazla döküldüğünü düşünüyorsan folik asit eksikliğini araştırmalısın. Folik asit takviyeleri ve folik asit ağırlıklı beslenme rutiniyle saç kalitesini arttırabilirsin. Folik asidin ne işe yaradığını ve saç bakımında nasıl kullanıldığını anlatıyoruz! 

Folik asit nedir?

Folik Asitin Saça Faydaları Nelerdir?

Folik asit veya bilinen diğer adıyla folat, saç bakımında aktif olarak rol alıyor. B vitamin çeşitlerinden biri olan folik asit özelilkle saç dökülmesi ve saç zayıflaması sorunlarına çözüm olabiliyor. 

Vücutta folik asit eksikliği saç dökülmesine neden olabilir. Yetersiz folik asit alımı hücrelere giden kan ve oksijen akışını sınırlandırabiliyor. Bu da saçlarda yavaş uzama ve saç dökülmesi gibi sorunlara yol açabiliyor. Folik asit genellikle hamilelik döneminde kullanılan bir takviye olarak bilinse de sağlıklı yaşam için mutlaka alınması gereken vitaminlerin başında gelir. Günde 400 mg folik asit alımı, saçların daha sağlıklı uzamasına, güçlenmesine ve saç dökülmesinin azalmasına yardımcı olabilir. 

Folik asidin saça faydaları

1- Saç uzamasına yardımcı olur

Folik Asitin Saça Faydaları Nelerdir? - 1

Folik asit aslında B9 vitaminin sentetik bir formudur. Folat yani folik asit vücutta beyaz ve kırmızı kan hücrelerinin üretilmesine yardımcı oluyor. Kırmızı kan hücreleri kanda oksijen taşınmasına yaedım ederek saçların büyümesini sağlıyor. Saçların yavaş uzadığı durumlarda folik asit takviyesi alarak saçlarının daha hızlı uzadığını gözlemleyebilirsin.

Folik asit eksikliği durumunda saç uzaması yavaşlayabilir, saçların zayıflayabilir ve daha kırılgan olabilir. Bu gibi zamanlarda ıspanak, lahana, bezelye ve pancar gibi folik asit yönünden zengin gıdalara öncelik vermeni öneririz. 

2- Saç dökülmesini kontrol altına alır

Folik Asitin Saça Faydaları Nelerdir? - 2

Folik asit eksikliğini nasıl anlarız? Yorgunluk, halsizlik ve saç dökülmesi şikayetlerinde folik asit düşüklüğü ortaya çıkabiliyor. Depresyon veya stresli dönemlerde saçlarının daha fazla döküldüğünü düşünüyorsan folik asit takviyesi alma zamanın geldi demektir. Depresyon ve ruh halini düzeltmek için kullanılan folik asit, saçların da dökülmesini azaltıyor. Saç tellerini düçlendiriyor ve daha güçlü uzamasına yardımcı oluyor. 

3-Erken saç beyazlamasını önler

Folik Asitin Saça Faydaları Nelerdir? - 3

Folik asit eksikliği olanlarda saçların daha çabuk beyaz ve griye döndüğünü görebiliyoruz. Kırmızı kan hücre üretimine destek olan folik asit, saç renginin korunmasını da sağlar. Saç dokularına oksijen taşınmasında görevli olan kan hücreleri, saç beyazlamasını geciktiriyor ve saçların kalitesini koruyor. Folik asit kullanan kişilerde saçlarda beyazlar daha geç görülüyor.  

4- Saça parlaklık kazandırır

Folik Asitin Saça Faydaları Nelerdir? - 4

Yeşil yapraklı sebzeler, turunçgiller ve baklagillerde yoğun olarak bulunan folik asit, saçların daha parlak görünmesini sağlıyor. Sağlıklı beslenme rutinine sahip olan kişilerin ne kadar parlak ve göz alıcı saçlara sahip olduğunu görmüşsündür. İşte bunun sebeplerinden biri de folik asit! Sadece yarım su bardağı ıspanakta 131 mg folik asit bulunuyor. Günde 400 mg folik asit tüketerek sen de canlı, parlak ve gür saç tellerine sahip olabilirsin. 

Paylaş

Folik Asitin Saça Faydaları Nelerdir?
Bu görünüm için mutlaka deneyin!
Benzer İçerikler
Popüler İçerikler
Saç Kurutma Makinesi Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?
Saç Kurutma Makinesi Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?
En Doğal Saç Nemlendirici Maskeler
En Doğal Saç Nemlendirici Maskeler
Evde Doğal Saç Spreyi Yapımı
Evde Doğal Saç Spreyi Yapımı
Saça İyi Gelen 15 Besin ve Faydaları
Saça İyi Gelen 15 Besin ve Faydaları
Tümünü Gör
Boyalı saç bakımı: Kerastase Chroma Absolu Serisini denedik
Boyalı saç bakımı: Kerastase Chroma Absolu Serisini denedik
Kaş Dökülmesi Neden Olur?
Kaş Dökülmesi Neden Olur?
En Havalı Shag Saç Kesim Modelleri
En Havalı Shag Saç Kesim Modelleri
Saç için Karanfil Kürü Ne İşe Yarar? Saç Dökülmesine İyi Gelir mi?
Saç için Karanfil Kürü Ne İşe Yarar? Saç Dökülmesine İyi Gelir mi?
Tümünü Gör
Makyaj İpuçları
Elmacık Kemiklerini 3 Adımda Belirginleştirmenin Yolu