Çerezleri içerikleri ve reklamları kişiselleştirmek, sosyal medya özellikleri eklemek ve sitedeki hareketleri analiz etmek için kullanıyoruz. Ayrıca web sitemizi kullanımınızla ilgili bilgileri sosyal medya, reklam ve analiz ortaklarımızla paylaşıyoruz. Daha fazla bilgi için, Çerezler Politikamızı inceleyebilirsiniz.
09/07/2018
Saç Sırları
360 38

Güneş ışınlarının saçlarımıza olan etkisi ve saçlarımızı koruma altına almanın yolları!

Cansu G.

Saçlarını güneşten nasıl koruyabilirsin?

Güneş ışınlarının saçlarımıza olan etkisi ve saçlarımızı koruma altına almanın yolları! Güneş ışınlarının saçlarımıza olan etkisi ve saçlarımızı koruma altına almanın yolları!
Galeri Görünümü Slayt Görünümü

Yazın saç sağlığımız için en çok dikkat etmemiz gereken konulardan biri güneş ışınları. Nasıl güneş ışınları cildimize zarar veriyorsa, aynı şekilde saç tellerimize de olumsuz etkileri oluyor. Yaz aylarında saç tellerinde kuruma, yıpranma gibi problemler görüyorsan bunun sebebi güneşin zararlı ışınları! Güneş ışınlarından saçlarını koruyarak yaz mevsimini hasarsız atlatmak mümkün! Peki, saçlarını güneşten nasıl koruyabilirsin?

Güneş ışınları saçlarımızı nasıl etkiliyor?

Güneş ışınlarının saçlarımıza olan etkisi ve saçlarımızı koruma altına almanın yolları!

Güneşin yaydığı UV ışınları, cildimiz üzerindeki etkisini saçlarımızda da gösteriyor ve saçların kurumasına yol açıyor. Nemini kaybeden saçlar matlaşıyor, hasar görüyor. Saç tellerinin dış yapısının incelmesine ve saçın kırılmasına neden olan güneşin zararlı ışınları aynı zamanda boyalı saçlar için de büyük risk oluşturuyor. UV ışınları, boyalı saçlardaki renk pigmentlerinin etkisinin azalmasına da neden oluyor. Bu nedenle boyalı saçlar yazın maruz kalınan güneş ışınlarından dolayı cansız bir görünüm alıyor, saç rengi soluk görünüyor, parlaklığını kaybediyor.

UV ışınları saçta bulunan protein yapısının zarar görmesine, protein kaybına neden olur. Saç tellerinde bulunan bu proteinler, saçlarımızın sağlıklı görünümü için oldukça önemlidir. Ancak saçtaki proteinler, çok fazla güneş ışınına maruz kalınca azalıyor saçlarımız da kurumaya, sağlıksız, bakımsız görünmeye başlıyor. 

İşte bu nedenle saçlarını, saç rengini korumak için saçlarını UV ışınlarına karşı koruma altına almalısın. 

Saçlarımızı güneş ışınlarına karşı nasıl koruma altına alabiliriz?

Güneş ışınlarının saçlarımıza olan etkisi ve saçlarımızı koruma altına almanın yolları! - 1

Güneş ışınlarının saçlarında yarattığı etkileri öğrendikten sonra yaz aylarında bir daha dışarı çıkmak istemeyebilirsin. Merak etme, hem güneşin tadını çıkarmak, hem de saçlarını UV ışınlarından korumak mümkün. Saçlarını güneşten korumak için aşağıdaki önerilerimize göz atmanı öneriyoruz.

Güneş koruması kullan

Güneş ışınlarının saçlarımıza olan etkisi ve saçlarımızı koruma altına almanın yolları! - 2

Nasıl vücudumuz için güneş koruyucu krem kullanıyorsak aynı şekilde saçlarımıza da güneş koruması uygulamalıyız. Güneş koruması, UV filtresi içeren saç bakım yağları, saç kremleri veya saç bakım spreyleri saçlarını güneşin direkt ışınlarından korur, saçlarının yıpranmasını engeller. Özellikle boyalı saçlara sahip olanlar saçlarına güneş koruyucusu sürmeden dışarı çıkmamalılar. Güneş koruması için ürün önerilerimizi öğrenmek istersen buraya tıkla!

Besleyici şampuan kullan

Güneş ışınlarının saçlarımıza olan etkisi ve saçlarımızı koruma altına almanın yolları! - 3

Her gün denize, havuza girmenin, uzun süre güneş ışınlarına maruz kalmanın yanında saçı her gün köpüren şampuanlarla yıkamak da saçta kuruluk etkisi yaratabiliyor. Köpüren şampuanların kurumuş, hasar görmüş saçları daha da fazla kuruttuğunu artık hepimiz biliyoruz. Yaz aylarında saçlarının kurumasını önlemek için sülfatsız, köpürmeyen şampuanlar kullanmalısın. Köpürmeyen şampuanlar, saçlarının ihtiyacı olan besinleri saç tellerine aktarır ve güneş ışınlarının zararlı etkilerini saçlarından arındıracak. Elseve Komple Onarıcı 5 3’ü 1 Arada Krem Şampuan sayesinde köpüksüz saç bakımına ilk adımı atabilirsin! :)

Ürünü buradan inceleyebilirsin.

Güneş ışınlarının saçlarımıza olan etkisi ve saçlarımızı koruma altına almanın yolları! - 4
L'Oréal Paris Elseve Komple Onarıcı 5 3'ü 1 Arada Krem Şampuan
( Şampuan )
Hemen Al

Saçlarını besle

Güneş ışınlarının saçlarımıza olan etkisi ve saçlarımızı koruma altına almanın yolları! - 6

Saçlarının ihtiyacı olan nem dengesini yaz aylarında mutlaka sağlamalısın. Nemsiz kalan saçlar zamanla kurur ve oldukça bakımsız bir hal alır. Saçların bu dönemde yoğun nem kaybına uğradığı için durulanmayan ve özellikle de besleyici yağlar içeren bakım kremleri senin kurtarıcın olacaktır! Hem kullanımı pratik hem de saçlar üzerindeki etkisi harika olan Elseve Saç Güzelleştirici Mucizevi Yağ Krem ise bizim favorilerimizden! Saç uçlarına ve boylarına bu yağ kremi uygulayıp, yazın tadını gönül rahatlığıyla çıkartabilirsin! Hatta denize giderken plaj çantana at ve çık, Elseve Saç Güzelleştirici Mucizevi Yağ Krem, güneşe karşı saçlarını bir kalkan gibi koruyacaktır! :)

Kalıcı, solmayan saç rengi

Güneş ışınlarının saçlarımıza olan etkisi ve saçlarımızı koruma altına almanın yolları! - 7

Yaz aylarında saç rengin bir iki ton açılabilir. Her ne kadar saçlarını güneşten korusan da bu açılmaların önüne geçmek oldukça zor olabiliyor. Bu nedenle yaz aylarında, özellikle de sık sık saçların güneşe maruz kalacaksa doğal saç renginden birkaç ton daha koyu saç renklerine yönelmeni öneriyoruz. Böylece saçlarında soluk bir görünüm oluşmaz.

Eğer buğday ya esmer tenliysen Garnier Çarpıcı Renkler koleksiyonundan 6.35 Çarpıcı Altın Kahve rengi sana çok yakışacaktır.

Garnier Çarpıcı Renkler 6.35 Çarpıcı Altın Kahve rengini aşağıda bulabilirsin.

Güneş ışınlarının saçlarımıza olan etkisi ve saçlarımızı koruma altına almanın yolları! - 8
Garnier Çarpıcı Renkler Saç Boyası 6.35 Çarpıcı Altın Kahve
( Saç Boyası )
Hemen Al

Açık tenliler ise kumral tonlarıyla oldukça havalı görünecektir. Garnier Color Naturals 8N Doğal Açık Kumral rengi, açık tenine çok yakışacak! Saç renginin açılmasından korkuyorsan, daha koyu tonlara yönelerek yaz mevsimini risksiz olarak atlatabilirsin.

Paylaş

Güneş ışınlarının saçlarımıza olan etkisi ve saçlarımızı koruma altına almanın yolları!
Bu görünüm için mutlaka deneyin!
L'Oréal Paris Elseve Saç Güzelleştirici Mucizevi Yağ Kremi Her Saç Tipi İçin
L'Oréal Paris Elseve Saç Güzelleştirici Mucizevi Yağ Kremi Her Saç Tipi İçin
( Durulanmayan Bakım )
Satın Al
Garnier Color Naturals Doğal Tonlar Koleksiyonu 8N Doğal Açık Kumral
Garnier Color Naturals Doğal Tonlar Koleksiyonu 8N Doğal Açık Kumral
( Saç Boyası )
Satın Al
L'Oréal Paris Elseve Komple Onarıcı 5 3'ü 1 Arada Krem Şampuan
L'Oréal Paris Elseve Komple Onarıcı 5 3'ü 1 Arada Krem Şampuan
( Şampuan )
Satın Al
Garnier Çarpıcı Renkler Saç Boyası 6.35 Çarpıcı Altın Kahve
Garnier Çarpıcı Renkler Saç Boyası 6.35 Çarpıcı Altın Kahve
( Saç Boyası )
Satın Al
Benzer İçerikler
Popüler İçerikler
İnceliyoruz: Vichy Dercos Neogenic Şampuan
Vitamin B5 nedir? Saça faydaları nelerdir?
Öneriyoruz: Yıpranmış Saçlar İçin 6 Bakım Ürünü
Durulanmayan saç kremi hakkında bilmen gereken her şey!
Tümünü Gör
Erkek Çocuk Amerikan Saç Kesim Modelleri
Kız Çocuk Kısa Saç Kesim Modelleri
Dökülen saç geri çıkar mı?
Buzul sarısı saç rengi hakkında bilmen gereken her şey!
Tümünü Gör
Makyaj İpuçları
Parlak Bir Cilt İçin Kullanabileceğin En İyi 6 Krem Ürün