29/05/2022
Saç Sırları
360 38

Kınanın Saça Faydaları Nelerdir?

Cansu G.
Kınanın Saça Faydaları Nelerdir? Kınanın Saça Faydaları Nelerdir?
Galeri Görünümü Slayt Görünümü

Kınanın saça faydaları herkes tarafından bilinen bir gerçek! Saçlarını daha sağlıklı ve parlak bir hale getirmek isteyenler kinanin saca faydalarindan yararlanıyorlar. Peki, saça kına yakmanın faydaları gerçekten doğru mu?

Çevrendekiler kına saça faydalarından bahsederken biz de buna daha fazla uzak kalamadık ve saca kina yakmanin faydalarini araştırdık. Hint kınası faydaları ve 'kına saça iyi gelir mi?' sorusunun cevabını makalenin devamında bulabailirsin. 

Kınanın saça faydaları nelerdir?

Kınanın Saça Faydaları Nelerdir?

1- Saçları güçlendirir

Kına bitkisi, Arabistan'da yetişen bir ağacın yapraklarının kurutulması ile elde edilir. Kına tozu genellikle geleneksel törenlerde el ve saç boyamak için kullanılırdı. Günümüzde kınayla saç boyamak ve kınayla saç bakımı yapmak için tercih ediliyor. Kınanın saçlara olan en önemli faydasının saç tellerini güçlendirerek saç dökülmesini azaltması olarak bilinir. Henüz bununla ilgili kanıtlanmış bir bilgi olmasa da geçmişten gelen bilgiler kınanın saçları kalınlaştırdığı ve güçlendirdiği yönünde toplanıyor.

2- Saç dökülmesini azaltır

Kina saca faydalari arasında kuşkusuz en bilineni saç dökülmesini azaltmasıdır. Kına saç dökülmesine iyi gelirmi? Evet, kına kullananlar saçlarının daha az döküldüğünü söylüyorlar. Hint kınası faydalarından biri de saç dökülmesini kontrol altına alması ve saçları güçlendirmesi. Hint kınası sayesinde saçlarının daha güçlü uzamasına yardımcı olabilirsin.Kınanın Saça Faydaları Nelerdir? - 1

3- Saçları renklendirir

Saça kına yakmak faydalarından biri de saçlara doğal bir renk kazandırmasıdır. Saçlarının rengini değiştirmek istiyor ama kimyasal saç boyalarının vereceği zarardan korkuyorsan kınayla saçlarını boyayabilirsin. Kınayla saç boyamak, saç renginin kızıl-bakır arasında bir tona bürünmesini sağlar. Eğer koyu saçların varsa saçlarında kestane kızılı rengi görebilirsin. Açık tenlerde ise kına tarçın bakırı, sıcak bakır tonları yaratır. 

4- Saçların daha parlak görünmesini sağlar

Kına ile saçlarını boyayanlar, saçlarının eskisine göre daha parlak, yumuşak ve canlı göründüğünü söylüyorlar. Hint kınasının içeriğindeki doğal mineraller saçları besleyerek daha parlak görünür ve saç rengin daha canlı olur. Özellikle saçlarının mat ve bakımsız göründüğünü düşünenler kınayla bakım yapabilirler.

Kınanın Saça Faydaları Nelerdir? - 2

5- Saçları yumuşatır

Kınanın saça faydaları ve zararları sorulduğunda ilk olarak saçları daha yumuşak ve bakımlı gösterdiğini söyleyebiliriz. Kına saçlarında dipten uca bakım yapar, saçlarını daha yumuşak gösterir. Böylece saçlarına kına yakanlar saçlarının daha kolay şekil almasını sağlar.

6- Saçları dış etkenlerden korur

Kına boyası, saç tellerini adeta bir kalkan gibi koruyarak dış etkenlere karşı güçlendirir. Saçlarına kına yakmak, saç tellerinin kınayla kaplanmasını sağlar ve kına sayesinde saçların güneş, kuru hava, nemli hava gibi çevresel etkenlerden daha az zarar görür.

Kınanın Saça Faydaları Nelerdir? - 3

7- Saçların kırılmasını engeller

Kınanın saca faydaları arasında saç tellerinin kırılmasını önlemek yer alır. Çünkü kına saç tellerini güçlendiriyor ve kırılmaya karşı daha dayanıklı hale getiriyor. 

8- Saçların pH dengesini ayarlar

Kına saçlarının doğal asit-alaklı dengesini ve pH'ını ayarlar. Böylece saçlarındaki aşırı yaşlanma, sebum üretimi de dengelenmiş olur. Saç derisinin pH'ının ayarlanması sağlıklı gözenek bakımı sağlar ve saç kökleri daha sağlıklı uzarlar. Kınanın Saça Faydaları Nelerdir? - 4

9- Kepeği engeller

Saçlarına kına yakmanın bir diğer faydası ise kepeği engellemesi. Saç derisine bakım yapan kına mineralleri, derideki kepek oluşumunu engeller ve gözenekleri derinlemesine temizler. Kepek probleminden doğal bir şekilde kurtulmak isteyenler saçlarına kına yakabilirler. 

10- Yeni saçların çıkmasını destekler

Kına saç diplerine güç ve enerji verir. Bu da yeni saç oluşumunu destekler. Kına kullanmak, saç dökülmesini azalttığı gibi yeni saçların çıkmasını hızlandırıyor. Saçlarını uzatmak isteyenler saçlarına kına yakarak bu süreci uzatabilirler. 

Kına saç dökülmesine iyi gelir mi?

Kınanın Saça Faydaları Nelerdir? - 5

Kınanın içeriğindeki doğal bileşenler saç köklerini güçlendiriyor. Bu da saç dökülmesinin azalmasına ve kontrol altına alınmasına yardımcı oluyor. Kına kullanmak saçların daha hızlı uzamasına yardımcı olacak ve saç dökülmesini azaltacak. 

Kınanın doğal içeriği sayesinde saçlarına zarar vermeden bakım yapabilir ve saçlarının daha gür görünmesini sağlayabilirler. Kınanın saç dökülmesine olan etkisi henüz kanıtlanmamış olsa da, saçlarına kına yakanlar saçlarının daha güçlü uzadığını ve saç dökülmesinin azaldığını söylüyorlar. 

Paylaş

Kınanın Saça Faydaları Nelerdir?
Bu görünüm için mutlaka deneyin!
Benzer İçerikler
Popüler İçerikler
TikTok Saç Hilelerini Denedik!
TikTok Saç Hilelerini Denedik!
Deniyoruz: L'Oréal Professionnel Curl Expression Serisi!
Deniyoruz: L'Oréal Professionnel Curl Expression Serisi!
Saç Bakımında Asitler Ne İşe Yarar?
Saç Bakımında Asitler Ne İşe Yarar?
Tiktok'ta Viral Olan Saç Trendlerini İnceliyoruz!
Tiktok'ta Viral Olan Saç Trendlerini İnceliyoruz!
Tümünü Gör
TikTok Saç Hilelerini Denedik!
TikTok Saç Hilelerini Denedik!
Deniyoruz: Elseve Sarı Saç Kurtarıcı Mor Sıvı Bakım Kremi!
Deniyoruz: Elseve Sarı Saç Kurtarıcı Mor Sıvı Bakım Kremi!
Bella Topuzu Saç Modeli Nasıl Yapılır?
Bella Topuzu Saç Modeli Nasıl Yapılır?
Erkek Katlı Saç Kesim Modelleri
Erkek Katlı Saç Kesim Modelleri
Tümünü Gör
Makyaj İpuçları
Makyajla Gamze Nasıl Yapılır?