16/04/2018
Saç Sırları
360 38

Kişiye özel saç kesimi nasıl olur?

Cemil İrez

Size uygun saç kesimi; saç kalitenize, saç yapınıza ve yüzünüzün şekline bağlı.

Kişiye özel saç kesimi nasıl olur? Kişiye özel saç kesimi nasıl olur?
Galeri Görünümü Slayt Görünümü

Birçok kadın için hiçbir şey uzun saçtan güzel değildir. Belki de siz de böyle düşünenlerden birisiniz. Kısa saç kesimi, insanı daima daha genç gösterir. Saçları ince telli olan kadınlar, kısa ve katlı kesim yaptırmamalı. Bunun gibi genelde çok yapılan hatalara düşmemek için bu gibi bilgileri dikkate alın.

Size uygun saç kesimi, saç kalitenize, saç yapınıza ve yüzünüzün şekline bağlıdır. Bu kadar saç stili arasında kaybolmamanız için size yardım etmeye çalışacağım. Yüzünüzdeki bazı kusurları saklamak istiyorsanız, bu konuya da değineceğiz ve birkaç kamuflaj tüyosu vereceğim. Vücudumuz 20 yaşına kadar yukarıya doğru ilerler, 20'li yaşlardan sonra ise yer çekimi kanunlarına göre yavaş yavaş tam tersine doğru ilerler. Bu durum yüzümüz için de geçerli. Tabii ki her insanın kendine özel kemik yapısı ve yüz şekli vardır ne kadar da (oval, kare, yuvarlak, üçgen vs) şeklinde ayrılsa da, yüzünüz size özeldir ve size özel bir kesim modeli gerektirir. 

Hangi saç kesimi? 

Kişiye özel saç kesimi nasıl olur?

Herkes ideal oval bir yüz yapısına sahip değil. Fakat, yüzümüzün yusyuvarlak görünmemesi ve köşeli yüzleri yumuşatmak için bu tüyoları kullanıyoruz.

Köşeli Yüzler 

Köşeli yüzlere hafif bir kontrast gereklidir. Kaküller ve katlar, bu yüz tipine hafif bir yapı kazandırır. Köşeli veya çok belirgin kesilmiş kakküllü saç kesimleri gibi köşeli yüz etmenlerini ön plana çıkaran stil elementleri bu yüz yapısına uygun değildir. Katlı yan kahküller bu yüz şekli için daha çok uygundur.

Yuvarlak Yüz

Dengeli, yumuşak bir yüz yapısıdır. Suratta değişiklik yapmaz. Ama yüzünüzün yuvarlaklığından şikayetçiyseniz ve bunu biraz olsun inceltmek istiyorsanız, saçınızın volümünü yüksek tutacak saç modelleri tercih etmelisiniz. Böylece saçınız ön planda olup, yüzünüzün yuvarlaklığı biraz olsun azalacaktır. Yüzünüzün hatlarına göre öne doğru kesilmiş tutamlar da yüzünüzü inceltecektir. Saçınızı ortadan ayırmayı düşünmeyin. Geometrik saç kesimleri de yuvarlak yüzlerde iyi durmaz. 

Kare Yüz

Kişiye özel saç kesimi nasıl olur? - 1

Kare yüz yapısı da yuvarlak yüz gibi dengelidir. Sertlik ön plandadır. Kare bir yüze saç kesimi yaparken eğer yüz şeklinizi değiştirmek istemiyorsanız size en uygun olanı yine kare bir kesimdir. Fakat yüzünüzdeki ifadeyi yumuşatmak, dengelemek istiyorsanız, saçınızı yuvarlak modellerde kestirmelisiniz. Bunu yaparken saçınıza yuvarlak kesimli kahkül ve şakaklarınıza inen saç tutamları yaptırabilirsiniz.

Dikdörtgen Yüz

Suratta değişiklik yapan bir yüz şeklidir. Eğer yüzünüzü biraz kısaltmak amacı ile kesim düşünüyorsanız, çene kemiğini geçmeyecek şekilde kesim yaptırabilirsiniz. Şakak kemiğini örtecek şekilde yapılan kesimler ile uyumlu saç modellerine sahip olabilirsiniz. 

Üçgen Yüz

Saç şeklinde daha negatif olan bir yüz biçimidir. Bu tip yüz şekillerinde negatif olan yüz biçimini saçınıza verilecek pozitif enerji ile dengelemelisiniz. Bunu, enselerde saçı mümkün olduğu kadar azaltarak ve şakak kemiğindeki bölgeden saç tepesine doğru volümü arttırarak yaptırabilirsiniz. 

Kalp Şeklindeki Yüzler

Kişiye özel saç kesimi nasıl olur? - 2

Saçınızın çene hizasında hacimli görünmesi sağlanmalı. Bunu bukleler, dalgalar veya kaküllerle yapabilirsiniz. Saç köklere doğru hacimli olabilir fakat kulak seviyesinde saç kesimi dar olmalıdır. Çene hizasının altında uçları kesilmiş bob stili, iyi bir çözüm olabilir. 

Oval yüzler 

Bu yüz şekline sahip olduğunuz için şanslısınız. Hemen hemen tüm saç kesimleri size uygun. Küçük oval yüzlüler için ortadan ayırma idealdir çünkü daha geniş bir görüntü yaratır. 

İnce, Düz Saçlar İçin Saç Kesimleri 

Saçlarınız ince ve düzse, püskül görünümlü saç kesimlerini ve inceltilmiş saç uçlarını aklınızdan bile geçirmeyin. Küt kesim, bob stili veya erkek kesim gibi geometrik kesimler bu saç tipi için daha uygundur. Katlı veya kat kat kesimler de uygundur. Emma Watson’ınki gibi kısa saç kesimleri saçınız gürse fakat saç telleriniz inceyse idealdir. Saçta birkaç gölge daha hacimli görünmesini sağlar. 

İnce, Bukleli Saçlar İçin Saç Kesimleri

Kişiye özel saç kesimi nasıl olur? - 3

Katlı kesimler, ince, bukleli saçlar için idealdir. Bu saç yapısı özellikle süper kısa saç kesimi için uygundur. Dalgalı saç yapısı olan çok kısa saçlar, sert görünmez. Saç kesimini dalgaların ve buklelerin akışına göre olması önemlidir. 

Kalın, Düz Saçlar İçin Saç Kesimleri 

Kalın telli saçlar gıpta edilen bir servettir. Fakat, küt ve çok düz saç kesimi ile kalın telli saçlar, kafanızda bir kask varmış gibi görünebilir. Kalın telli saçlar daha hafif gösteren saç kesimlerine daha çok yakışır. Saça atılan katlar, saçın ağır görüntüsünü azaltır ve yumuşatır. Çok uzun ve kalın olmadıkça kaküller müthiş durur. 

Güçlü, Sık Bukleli Saçlar İçin Saç Kesimleri 

Genel olarak, sık bukleler ne kadar kısa olursa, şekil vermesi o kadar zor olur. Bunun temel nedeni kısa buklelerin özellikle esnek, bu yüzden başa çıkılmaz olmasıdır. Uzun saçlar daha ağırdır ve sık bukleler daha az kabarık görünür. Sık bukleli saçlarda canlılığın fazla olmaması değişim için avantajdır. Çoğu durumda bir tarafı kapatan saçın katlı olması güçlü sık bukleler için oldukça iyidir fakat geometrik saç kesimleri çoğunlukla çok sert ve sıkı görünür. 

Kişiye özel saç kesimi nasıl olur? - 4

Hemen hemen herkesin küçük kusurları vardır ve herkes bunları kapatmak ister. Şimdi size yüzünüzde sevmediğiniz bölgeleri görünmez hale getirmek için birkaç küçük tüyo önereceğim.

Geniş bir alnınız varsa uzun kaküller bu küçük kusuru mükemmel örter. Saçınızı sıkı bir şekilde tüm yüzünüzü açığa çıkaracak şekilde arkaya doğru taramayın, dar alnınız varsa uzun saçlar hafifçe kabartılmalı ve at kuyruğu ya da örgü şeklinde geriye doğru toplanmalıdır. Kısa saçlarınızı geriye taramak için jöle veya şekillendirme kremi kullanın. Saçlarınızı alnınızdan çekmek istemiyorsanız dar alnınızın etkisini azaltmak için uzun katlı, yandan kahküller kullanabilirsiniz. 

Burnunuzdan memnun değilseniz. Saçınızı yandan ayırmak, dikkatleri burnunuzdan uzaklaştırmaya neden olacaktır. Bob stili gibi kısa kaküllü geometrik saç kesimleri de uygundur. İnsanlar burundan ziyade saçlara ve gözlere bakacaklar. 

Geriye çekik çene yapısına sahipseniz . Kısa saç, topuz veya atkuyruğu kullanmayın. Bu saç şekilleri profilden çenenize dikkatleri toplar. Özellikle uygun olan saç stilleri, uzun katlı saç kesimleri ve çene hizasından uzun bob stilleri sizin için uygundur. 

Moda ne olursa olsun saç renginiz ve kesiminiz size özel olsun!

Paylaş

Kişiye özel saç kesimi nasıl olur?
Bu görünüm için mutlaka deneyin!
Benzer İçerikler
Popüler İçerikler
Erkek Çocuk Amerikan Saç Kesim Modelleri
Erkek Çocuk Amerikan Saç Kesim Modelleri
Kız Çocuk Kısa Saç Kesim Modelleri
Kız Çocuk Kısa Saç Kesim Modelleri
Zayıf gösteren saç kesimi var mı? Hangi saçlar zayıf gösterir?
Zayıf gösteren saç kesimi var mı? Hangi saçlar zayıf gösterir?
5 numara saç modelleri hakkında her şey!
5 numara saç modelleri hakkında her şey!
Tümünü Gör
Amerikan Fönü Nedir: Amerikan Fönü Hakkında Bilmen Gereken Her Şey!
Amerikan Fönü Nedir: Amerikan Fönü Hakkında Bilmen Gereken Her Şey!
Kına ile saç boyama nasıl yapılır: Kına ile saç boyama öncesinde bilinmesi gerekenler!
Kına ile saç boyama nasıl yapılır: Kına ile saç boyama öncesinde bilinmesi gerekenler!
Saç simülasyonu hakkında bilinmesi gereken her şey!
Saç simülasyonu hakkında bilinmesi gereken her şey!
Deniyoruz: Zeytinyağlı Saç Maskesi
Deniyoruz: Zeytinyağlı Saç Maskesi
Tümünü Gör
Makyaj İpuçları
Deniyoruz: NYX Professional Makeup Bright Maker Makyaj Bazı