Çerezleri içerikleri ve reklamları kişiselleştirmek, sosyal medya özellikleri eklemek ve sitedeki hareketleri analiz etmek için kullanıyoruz. Ayrıca web sitemizi kullanımınızla ilgili bilgileri sosyal medya, reklam ve analiz ortaklarımızla paylaşıyoruz. Daha fazla bilgi için, Çerezler Politikamızı inceleyebilirsiniz.
16/04/2018
Saç Sırları
360 38

Konuşan Saçlar

Cemil İrez

Saçlar sağlık ve yaşantı hakkında karşıdakine çok şey söylüyor.

Konuşan Saçlar Konuşan Saçlar
Galeri Görünümü Slayt Görünümü

Ağzı olmadan konuşan saçların sağlıklı, hacimli, parlak görünmesi, çekici olması, uzunluğu, kısalığı, renkleri, şekli, dokusu tarih boyunca bütün ülkelerde ve tüm insanlar için büyük öneme sahip olmuştur. Saç, insanın doğal güzelliğinin bir parçası ve kişisel ifadenin önemli bir unsurudur. Eski Mısır'da Milat'tan yaklaşık 1500 yıl önce, kişinin dış görünüşü, itibarını belirliyor ve toplumdaki yerini, politik konumunu ifade ediyordu. 

Bu yıllarda Mısır'da peruğa büyük önem veriliyordu ve peruklar büyük bir ustalık ürünü olarak yapılır, üzerine altın tozu serpilerek parlak ve değerli olması sağlanırdı. Kuzey Avrupa'da yaşayan Kelt toplumunda, Milat'tan önce 700'lü yıllarda saç bir erkek için gücün, bir kadın için ise doğurganlığın sembolüydü ve bu nedenle uzatılırdı. 

Hem kadınlar, hem de erkekler saçlarını örgü ve düğümlerle süsleyerek farklı şekillerde bağlar ve saç uçlarına mücevher takarlardı. Erkeklerde gücü simgeleyen saç, İncil'de Samson ve Dilayla'nın hikayesinde dahi anlatılmıştır. 

Konuşan Saçlar

Samson'un İsraillilerin lideri olarak Tanrı tarafından seçildiğine inanılırdı. Hiç kesmediği uzun saçları Samson'a doğa üstü güçler verirdi. Samson'un bu sırrını bilen tek kişi ise aşkı Dilayla'ydı. Ancak Dilayla, bir gün sevdiği adama ihanet ederek düşmanları ile yaptığı işbirliği sonucunda Samson'un saçlarını keserek onun tüm gücünü elinden aldı. Bu, Samson'un düşmanları tarafından ele geçirilebilmesinin tek yoluydu. 

Klasik Yunan döneminde (M.Ö. 500-400) kıvırcık saçlar yalnızca günün modası değil, aynı zamanda yaşama ait davranışın da göstergesiydi. Bukleli saçlar, devinim, değişim, özgürlük ve yaşama mutluluğunun simgesi olarak kabul edilirdi. 

Saç bir bedduanın işareti olarak da tarihe geçmiştir. Yunan mitolojisinde yer alan Medusa güzel bir kadındı ve Athena'nın tapınağında Poseidon ile aşk yaşamıştı. Buna sinirlenen Athena ise Medusa'yı çirkin yüzlü bir heykele, o muhteşem kıvırcık saçlarını ise yılanlara çevirmişti. Ona bakan her erkek taşa dönüşüyordu. Günümüzün protestocularından olan punk'lar, burjuva tarzı yaşamı protesto etmek için, saçlarını başkaldırının bir sembolü olarak değişik şekillerde kestirip şok edici saç renklerine boyamaktadırlar. 1960'lı yıllarda kadınların saç şekillerinde, farklı bir itirazı görmek mümkündü.

Konuşan Saçlar - 1

Bayanlarda kurtuluşun simgesi olan kısa kesilmiş, düz ve basit saç şekli, kadınsı davranışları ihmal etmeden, erkeklerle eşitliği simgeliyordu. Uzun saçlı müzisyenler tarafından, yaptıkları müziği anlatan devrim niteliğindeki saç şekilleri, ilk kez 1967 yılında New York'ta karşımıza çıktı. Bu müzisyenler tarafından kullanılan ve Müziksel Saç olarak adlandırılan saç modelleri, ahlaki değerleri, cinselliği, ırkçılığı, şiddeti ve sosyal kabulü sorgulamaktaydı. Saç, günümüze kadar, gençliğin, gücün, şanlılığın, sağlığın sembolü olarak değerini ve önemini korudu. 

Konuşan Saçlar - 2

Son dönemlerde saç şekilleri ve saça ait modanın büyük ölçüde değişiklik gösteriyor olmasına karşın, tüm tarih boyunca olduğu gibi günümüzde de sağlıklı saçın önemi hiçbir zaman değişmedi. Saç kaybı ve saçlardaki hasar, yalnızca tıbbi bir problem olarak değerlendirilmiyor, aynı zamanda kişinin mental dengesini, ruhsal durumunu ve toplum içerisinde kendine olan güvenini de ciddi biçimde etkiliyor.

Tarih boyunca saç, her zaman önemini korumuş ve bu açıdan bakıldığında da bundan sonra da koruyacak... Günümüzde de saçlar aynı şekilde konuşmaya ve mesajlar vermeye devam ediyor ve edecek de... Siz de bugün nasıl görünmek istediğinize karar verin, yarın başka görünmek isteyebilirsiniz...

Paylaş

Konuşan Saçlar
Bu görünüm için mutlaka deneyin!
Benzer İçerikler
Popüler İçerikler
En beğenilen 25 salık saç modeli
En beğenilen 25 salık saç modeli
Dağınık saç modelleri: En şık 50 dağınık saç modeli
Dağınık saç modelleri: En şık 50 dağınık saç modeli
En beğenilen bebek saç modelleri
En beğenilen bebek saç modelleri
Bu kına saç modellerini görmeden kına gecesi yapmayın!
Bu kına saç modellerini görmeden kına gecesi yapmayın!
Tümünü Gör
Rengi açılmış saçlar için en iyi bakım önerileri!
Rengi açılmış saçlar için en iyi bakım önerileri!
Kıvırcık saçlar için en iyi bukle belirginleştiren kremi seçtik!
Kıvırcık saçlar için en iyi bukle belirginleştiren kremi seçtik!
Gül suyunun saça faydası nedir?
Gül suyunun saça faydası nedir?
Büyülü Kahve Saç Rengiyle Herkesi Büyüle!
Büyülü Kahve Saç Rengiyle Herkesi Büyüle!
Tümünü Gör
Makyaj İpuçları
Yılbaşı Özel: NYX Professional Makeup Diamond & Ice Koleksiyonu