14/02/2017
Saç Sırları
360 38

​Kuru ve mat saçlara sahip her kadının bilmesi gereken 10 bakım tavsiyesi

Ece Y.
​Kuru ve mat saçlara sahip her kadının bilmesi gereken 10 bakım tavsiyesi ​Kuru ve mat saçlara sahip her kadının bilmesi gereken 10 bakım tavsiyesi
Galeri Görünümü Slayt Görünümü

Saç renginin ya da saç kesiminin nasıl olduğunun, sağlıkla parlayan, ışıldayan saçların olmadıkça pek de bir önemi yok. Parlak saçların olduğunda, daha aydınlık bir görünüme kavuşur, daha dikkat çekici bir görünüme sahip olursun. İşte bu nedenle ünlü yıldızların güneş gibi ışıl ışıl parlayan saçlarına gıptayla bakıyoruz! 

Yoksa hemen “o kadar bakımı ben yapsam, benim de saçım ışıl ışıl parlak olur" diye mi düşündün? O zaman seni hemen, aşağıdaki bakım tavsiyelerini okumaya davet ediyoruz! Eğer yıpranmış, kuru ve mat saçlara sahipsen, saçlarını dipten uca onaracak, canlı ve sağlıklı görünmelerini sağlayacak önerilerimiz çok işine yarayacak.

Saç nasıl kurur?

​Kuru ve mat saçlara sahip her kadının bilmesi gereken 10 bakım tavsiyesi

Sağlıklı saçta kütikül tabakası yumuşaktır ve ışığı yansıtarak parlar. Kuru saçta ise saç yeterli besini alamadığı için kütikül tabakası açılmaya başlar, saç ışıltısını yitirir, sertleşir ve kolayca düğümlenebilir. Lipid kaybı yaşayan saç aşırı hassas hale gelir ve kurur. İşte saçlarının düğümlenip zor taranmasının ve mat bir görünümde olmasının nedeni! Kuruluk, yıpranmış saçların belirtilerindendir. Özellikle saçların deniz, havuz, ısı ile şekillendirme ve boya gibi faktörler sebebiyle yıpranmışsa, kuru görünmesi kaçınılmaz olabilir. Bu yüzden kuru saçlarını onarmak ve canlandırmak için doğru bakımları düzenli bir şekilde uygulamalısın.

Saçlarımın kuru olup olmadığını nasıl belirlerim?

Saçlarını tararken zorlanıyorsan, mat ve cansız bir görünümdeyse, saç tellerinde sertlik hissediyorsan, saçlarında elastikiyet kaybı varsa ne yazık ki kuru saç sorunundan mustaripsin demektir. Ancak saçlarında oluşan bu kuruluğun bir seviyesi vardır. Aşırı kuru, kuru ve hassaslaşmış ve hafif kuru olarak 3 tipte kuruluk seviyesi vardır. Önemli olan ise bu kuruluk seviyelerine ve saç tipine (ince ya da kalın telli) özel bakımlar uygulamak.

​Kuru ve mat saçlara sahip her kadının bilmesi gereken 10 bakım tavsiyesi - 1

Bizim kuru saç bakımları arasında favorilerimizden biri Kérastase Nutritive serisi. Kuruluğun 3 seviyesine uygun, özel bir rutinle kuru saç belirtilerini hedef alarak, saçlara esnekliğini ve yumuşaklığını geri kazandıran bu besleyici bakımla, saçlarımız eski canlı, parlak, yumuşacık görünümüne kavuşuyor!

Kérastase Nutritive Masquintense İnce Telli Saçlar İçin Saç Maskesi'ni aşağıda bulabilirsin.

​Kuru ve mat saçlara sahip her kadının bilmesi gereken 10 bakım tavsiyesi - 2
Kérastase Nutritive Masquintense İnce Telli Saçlar İçin Saç Maskesi
( Maske )
Hemen Al

Serinin her bir kuruluk seviyesine özel saç banyosu, saç bakım kremi, saç bakım maskesi ve durulanmayan bakımı bulunuyor. Tabii ki bu ürünler, saçın ihtiyacına, kuruluk seviyesine, saç tipine özel olarak seçiliyor. Böylece düzenli kullanımla beraber saçlar yoğun şekilde besleniyor.

Kuru saçlarıma nasıl bir bakım yapmam gerekir?

Tabii ki saçlarını yoğun şekilde besleyecek, ağırlaştırmadan kusursuz bir bakım sunacak saç bakım ürünlerini kullanman gerekir.

1.Hindistan cevizi yağı mucizesi!

​Kuru ve mat saçlara sahip her kadının bilmesi gereken 10 bakım tavsiyesi - 4

Mis gibi yaz kokusuyla Hindistan cevizi yağı, saçlarımız için gerçekten mucize gibi! :) Saçları ağırlaştırmadan 2 kat besleyip yumuşacık olmasını, ışıl ışıl parlamasını sağlıyor. Bizim de deneyip, sonuçlarından çok memnun kaldığımız Elseve Mucizevi Hindistan Cevizi Yağ serisi ise bu konudaki en büyük yardımcın olmaya aday! :)

Elseve Mucizevi Hindistan Cevizi Yağ Banyo Öncesi Maske'yi aşağıda bulabilirsin.

​Kuru ve mat saçlara sahip her kadının bilmesi gereken 10 bakım tavsiyesi - 5
L'Oréal Paris Elseve Mucizevi Hindistan Cevizi Yağ Banyo Öncesi Maske
( Maske )
Hemen Al
​Kuru ve mat saçlara sahip her kadının bilmesi gereken 10 bakım tavsiyesi - 7

Bu süper saç bakım serisi saçlarımızı derinlemesine besleyerek mükemmel derecede yumuşak, parlak olmasını sağladı! Saçlarımız çok daha kolay taranır, canlı ve ışıl ışıl bir hale geldi. Eminiz ki saçlarında bıraktığı yumuşacık etkiyi çok seveceksin!

2.Kaliteli bir saç fırçası

​Kuru ve mat saçlara sahip her kadının bilmesi gereken 10 bakım tavsiyesi - 8

Evde hangi tarak, fırça varsa onları kullanıyor ve saçlarındaki kuruluktan, matlıktan mı şikâyet ediyorsun? Belki de saçlarına verdiğin zararın en önemli nedeni kullandığın fırçalardır! Saç fırçan sana özel olmalı ve kaliteli bir saç fırçası edinmelisin. Özellikle doğal kıllara sahip olan fırçaları seçip kullanmalısın.

3.Durulanmayan kremlerle saçların güzelleşsin!

​Kuru ve mat saçlara sahip her kadının bilmesi gereken 10 bakım tavsiyesi - 9

Bakım yağları parlaklık konusunda bizim favori ürünlerimizden! Saçların yağlanır, ağırlaşır diye bakım yağı kullanmıyorsan sana süper bir önerimiz var: Elseve Mucizevi Yağ Saç Güzelleştirici Krem! 6 değerli çiçek özü yağı içeren bu durulanmayan bakım kremi, saçlarını ağırlaştırmadan besler, parlaklık verir ve mükemmel şekil almasını sağlar. O zaman bu haftaki alınacaklar listesinin en başına yağ kremi ekleyebilirsin değil mi?     

Elseve Mucizevi Yağ Saç Güzelleştirici Krem'i aşağıda bulabilirsin.

​Kuru ve mat saçlara sahip her kadının bilmesi gereken 10 bakım tavsiyesi - 10
L'Oréal Paris Elseve Saç Güzelleştirici Mucizevi Yağ Kremi Her Saç Tipi İçin
( Durulanmayan Bakım )
Hemen Al

4.Düğümlenen saçlarını kolayca çöz

​Kuru ve mat saçlara sahip her kadının bilmesi gereken 10 bakım tavsiyesi - 12

Özellikle banyodan çıktıktan ve uyandıktan sonra saçların birbirine karışıp düğüm oluyorsa, bir de bu düğümleri açmak için tarakla sert şekilde saçını tarıyorsan saçlarının zarar görmemesi kaçınılmaz! Bunun yerine, saçlarına durulanmayan bir bakım kremi uygulayıp, doğal kıllı bir fırçayla nazikçe tara. Denediğinde saçlarını bu şekilde taramanın ne kadar kolay olduğunu anlayacaksın!

Saçlarını daha kolay tarayabilmek, aynı zamanda yıpranmış saç tellerini onarmak için Elseve Komple Onarıcı 5 Saç S.O.S Krem'i kullanabilirsin. Keratin XS %8 onarıcı kompleks içeren formülü ile bu bakım kremi, saçlarını tararken kolayca açılmasını sağlarken, aynı zamanda yıpranmış saç tellerini %98'e kadar onarmaya yardımcı oluyor. Kuru ve sonuç olarak yıpranmış saçların 5 ana problemine 1 çözüm getiren Komple Onarıcı 5 serisi, saçların ipeksi bir yumuşaklığa ve sağlıklı bir görünüme kavuşmasını sağlıyor.

L'Oréal Paris Komple Onarıcı 5 S.O.S Kremi buraya tıklayarak inceleyebilirsin.

​Kuru ve mat saçlara sahip her kadının bilmesi gereken 10 bakım tavsiyesi - 13
Elseve Komple Onarıcı 5 S.O.S Koruyucu Kurtarıcı Bakım Kremi
( Durulanmayan Bakım )
Hemen Al

5.Uyuyan güzel terapisi!

​Kuru ve mat saçlara sahip her kadının bilmesi gereken 10 bakım tavsiyesi - 15

Saçlarını özel ve güzel bir bakımla, arada bir şımartıp hak ettiği değeri vermelisin. Mesela uyumadan önce saçlarına Kérastase Nutritive 8H Magic Night Serum uygulayıp, sabah uyandığında durulayabilirsin. Kuru saçları gece boyunca nemlendiren bu saç serumu, yoğun bir gece kremi gibi, saçı onarıyor ve besliyor. Böylece sabah saçlar ipeksi ve pürüzsüz oluyor. Uygularknen de saçının uzunluğuna ve gürlüğüne göre, 2 ya da 4 pompa ürünü avucuna alıp kuru saçının uç ve boylarına nazikçe uyguluyorsun. Ürünün gece boyunca saçlarında kalmasını sağlayıp sabah harika saçlarla uyanabiliyorsun! :)

Kérastase Nutritive 8H Magic Night Serum'u aşağıda bulabilirsin.

​Kuru ve mat saçlara sahip her kadının bilmesi gereken 10 bakım tavsiyesi - 16
Kérastase Nutritive 8H Magic Night Serum
( Serum )
Hemen Al

6.Soğuk duş

​Kuru ve mat saçlara sahip her kadının bilmesi gereken 10 bakım tavsiyesi - 18

Saçlarımızı soğuk suyla durulamanın ne kadar faydalı olduğunu artık hepimiz biliyoruz. Ancak soğuk havalarda bunu yapmak çok zor. Bu nedenle, banyodan çıkmadan hemen önce; son durulama suyunda, dayanabileceğin soğuklukta suyla saçlarını yıkayıp parlamasına destek olmayı deneyebilirsin.

Editörün Önerisi: Saç bakım rutinine haftada 2-3 kez saç maskesi ekleyerek saçlarındaki kuruluğu, yıpranmayı, sertliği, güçsüzlüğü ve kırık uçları giderebilirsin. Bizim kuru ve yıpranmış saçlar için en sevdiğimiz maske, Elseve Komple Onarıcı 5 Yapılandırıcı Maske. Keratin XS %10 onarıcı konsantre içeren bu saç maskesi, saçlara yoğun bir bakım yaparak yıpranmış saçın 5 belirtisine çözüm oluyor. Hem kendin için hem de saçın için daha fazlasını istiyorsan, bu saç maskesini mutlaka denemelisin.

7.Uyumadan önce saçlarını tara

​Kuru ve mat saçlara sahip her kadının bilmesi gereken 10 bakım tavsiyesi - 19

Saç derindeki doğal yağların saç tellerine ulaşabilmesi için saçlarını yatmadan önce nazikçe taramanı öneririz. Geniş dişli bir taraktan yardım alarak, önce uçlardan başlayarak saçlarını tarayabilirsin.

8.Aşırı ısı kullanımına son ver

​Kuru ve mat saçlara sahip her kadının bilmesi gereken 10 bakım tavsiyesi - 20

Saçlarının kuru ve mat olmasının nedenlerinden biri, çok fazla maşa, düzleştirici ve fön makinesi kullanımı olabilir. Isıyla saç şekillendirmek saçlarımızın güzel görünmesini sağlasa da, saçlarımıza geri dönüşü zor zararlar verebiliyor.

Bu nedenle ısıyla saç şekillendirmeyi olabildiğince minimuma indirmeli, ısı kullanman gerektiği durumlarda da saçlarını ısıdan koruyacak saç bakım ürünlerini kullanmaya özen göstermelisin. Bizim bu konudaki favorimiz olan Elseve Mucizevi Yağ Saç Güzelleştirici Krem'den yardım almanı öneririz. 230 dereceye kadar ısı koruması sağlayan bu durulanmayan yağ krem eminiz ki senin de favorin olacak!

9.Mikrofiber havlulara "merhaba" de!

​Kuru ve mat saçlara sahip her kadının bilmesi gereken 10 bakım tavsiyesi - 21

Banyodan sonra saçlarını nasıl kuruluyorsun? Bir havlu alıp, saçlarını kuruluyor musun? Saçlarının en savunmasız hali ıslak hali olduğu için kullandığın normal havluların sert dokuları nedeniyle saçların zarar görebilir. Mikrofiber özelliğe sahip havlular son zamanlarda bizim vazgeçilmezlerimizden! Yumuşacık dokuları saçlarımızdaki ıslaklığı alıyor ve saç dokusuna zarar vermeden kurumasını sağlıyor. Bizce bir denemende fayda var! :)

10.Saten yastık kılıfıyla yumuşacık saçlar!

​Kuru ve mat saçlara sahip her kadının bilmesi gereken 10 bakım tavsiyesi - 22

Sabah bir kalkıyorsun saçların elektriklenmiş, sert dokuda ve neredeyse saçlarına bakmak bile istemiyorsun! İşte bu durumla karşılaşmamak için sana önerimiz saten yastık kılıflarını kullanman!

Gece boyunca saçların yastık kılıfına sürtünür ve bu nedenle uyandığında kabarır, elektriklenir, saçların birbirine dolaşır. Saten yastık kılıfları ise yumuşacık dokusuyla saçların elektriklenmesini engelliyor, saçlar daha parlak ve yumuşak oluyor.

Paylaş

​Kuru ve mat saçlara sahip her kadının bilmesi gereken 10 bakım tavsiyesi
Bu görünüm için mutlaka deneyin!
L'Oréal Paris Elseve Saç Güzelleştirici Mucizevi Yağ Kremi Her Saç Tipi İçin
L'Oréal Paris Elseve Saç Güzelleştirici Mucizevi Yağ Kremi Her Saç Tipi İçin
( Durulanmayan Bakım )
Satın Al
L'Oréal Paris Elseve Mucizevi Hindistan Cevizi Yağ Banyo Öncesi Maske
L'Oréal Paris Elseve Mucizevi Hindistan Cevizi Yağ Banyo Öncesi Maske
( Maske )
Satın Al
Kérastase Nutritive Bain Magistral
Kérastase Nutritive Bain Magistral
( Şampuan )
Keşfet
L'Oréal Paris Elseve Komple Onarıcı 5 Maske
L'Oréal Paris Elseve Komple Onarıcı 5 Maske
( Maske )
Satın Al
Benzer İçerikler
Popüler İçerikler
Kuru saçlar için en iyi şampuan önerileri!
Kuru saçlar için en iyi şampuan önerileri!
Kuru saç bakımı hakkında doğru bilinen yanlışlar burada!
Kuru saç bakımı hakkında doğru bilinen yanlışlar burada!
Kuru saç bakımı için saç serumu deniyoruz: Kérastase Nutritive 8H Magic Night Serum
Kuru saç bakımı için saç serumu deniyoruz: Kérastase Nutritive 8H Magic Night Serum
Botanicals Fresh Care Argan ve Aspir Besleyici serisini deniyoruz!
Botanicals Fresh Care Argan ve Aspir Besleyici serisini deniyoruz!
Tümünü Gör
Yıpranmış Saçlar İçin En İyi Maskeyi Seçtik!
Yıpranmış Saçlar İçin En İyi Maskeyi Seçtik!
Öneriyoruz: Yıpranmış Saçlar İçin En İyi Şampuan Hangisi?
Öneriyoruz: Yıpranmış Saçlar İçin En İyi Şampuan Hangisi?
Boyadan Yıpranan Saçlara Bakım Önerisi!
Boyadan Yıpranan Saçlara Bakım Önerisi!
Tatil Öncesi Kendine Bi’ Güzellik Yapmaya Ne Dersin?
Tatil Öncesi Kendine Bi’ Güzellik Yapmaya Ne Dersin?
Tümünü Gör
Makyaj İpuçları
Mutlaka Denemen Gereken Afrodizyak Etkili Parfümler