15/01/2018
Saç Sırları
360 38

Kuru ve Yıpranmış Saçlar İçin Bakım Önerileri

Ece Y.
Kuru ve Yıpranmış Saçlar İçin Bakım Önerileri Kuru ve Yıpranmış Saçlar İçin Bakım Önerileri
Galeri Görünümü Slayt Görünümü

Çeşitli dış etkenlerden dolayı saçlarımız kuruyor, yıpranıyor ya da boyalı saçlarımız zamanla parlaklığını kaybedebiliyor... Yani hayaller mükemmel görünen, ipek gibi yumuşacık şampuanlar olsa da gerçekler ne yazık ki sert, mat, kuru saçlar oluyor! Sen de bu saç sorunlarını yaşıyorsan süper bir önerimiz var. Hemen öğrenmeye var mısın?

Yıpranmış Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

1. Saçlarını güneşten koru

Kuru ve Yıpranmış Saçlar İçin Bakım Önerileri

Güneş ışınları cildimizi yıprattığı gibi saçlarımızı da yıpratabiliyor. Kontrolsüz UV ışınları saçlara ulaştığında saçların kurumasına ve daha mat görünmesine yol açar. Bu nedenle yaz aylarında saçlarına daha yoğun bakım yapmalı ve saç güçlendirici bakım ürünleri kullanmalısın. 

2. Keratin takviyesi kullan 

Saçlarının temel taşı olan keratin oranı azaldıkça saçların esnekliğini kaybeder. Keratin yetersizliği saç ve tırnakların güçsüzleşmesine yol açabilir. Bu nedenle saçlarının kırılma eğilimi olduğu dönemlerde mutlaka keratin takviyesi kullanmanı tavsiye ediyoruz.

3. Saç ihtiyacına uygun ürünleri tercih et

Saç bakımı oldukça hassas bir konu. Arkadaşlarının tavsiyesiyle yeni bir şampuana veya saç kremine başlamadan önce sana uygun olup olmadığına bakmalısın. Saç tipin, saçlarındaki işlemler, saçlarının neye ihtiyacının olup olmadığı kullanacağın saç bakım ürünlerini belirlemene yardımcı olmalı. Saçlarının yıpranmasını kontrol altına almak ve daha güçlü saçlara sahip olmak için mutlaka haftada 2-3 kere saç maskesi kullanmalısın. 

4. Isıdan uzak dur

Yüksek ısıyla saç şekillendirmek saç tellerine zarar vererek kurumasına yol açabilir. Kuruyan ve matlaşan saçlar da yıpranmış görünebilir. Saçlarını ısıyla şekillendirmeden önce ısı koruyucu krem sürerek saçlarını garanti altına alabilirsin. 

5. Köpüklü şampuanları azalt

Kullandığımız şampuanlardaki köpük, bakıma ihtiyacı olan yıpranmış, kuru ve boyalı saçların daha da hasar almasında neden olabiliyor. Şampuanın köpürmesi belki sana iyi bir şey gibi geliyor, hatta temizlik hissi veriyor olabilir ama saçlarında hasar varsa köpük nedeniyle durum daha kötüye gidebiliyor. Köpük, saçın aşınmasına neden olabildiği için saçtaki sert ve kuru görünümün de en önemli nedenlerinden biri. Hatta saçının köpürmesi için banyoda yaptığın köpürtme hareketleri bile saçının aşınmasına neden olabiliyor.

6. Saçlarına nem kazandır

Kuru ve Yıpranmış Saçlar İçin Bakım Önerileri - 1

Yıpranmış saçları kestirmeden onarmak için öncelikle saçlarının kaybettiği nemi ona geri kazandırmalısın. Saçlarındaki nem dengesini sağladığında saçların eskisinden daha sağlıklı, daha parlak görünecektir. Yapılan işlemler ile yıpranan saçların içten onarılması gerekir, bu konuda da saçlarını içten onaran ve saçın yapısını güçlendiren ProKeratin gibi içeriklerden destek alabilirsin.

7. İki şampuan tekniğini dene

iki şampuan tekniği de nedir? Öncelikle kuru ve yıpranmış saçlar için olan şampuan ve saç kremini seçip kullanmalısın. Aslında biraz garip gelebilir ama iki farklı şampuan kullanırsan daha fazla yararını görebilirsin. Nasıl mı? Banyoda genelde saçlarımızı iki defa şampuanlarız. Sana önerimiz ilk şampuanlamada onarıcı etkisi olan bir şampuanı ikincisinde ise besleyici etkisi olan şampuanı kullanman. Böylelikle iki farklı özellikteki üründen daha fazla yarar sağlamış olabilirsin.

8. Her banyo sonrası saçlarını taraKuru ve Yıpranmış Saçlar İçin Bakım Önerileri - 2

Saçlarını yıkadın, maskeni de uyguladın şimdi banyodan çıkıp saçlarını tarama zamanı. Bu adımda mutlaka saçlarını iri dişli bir tarakla ya da doğal kıllara sahip bir fırçayla önce uçlardan başlayarak taramalısın. Bu sayede saçlarının kırılıp dökülmesini önlemiş olursun. Daha kolay taranması için de bakım yağı veya yağ içeren, durulanmayan bakım kremlerinden kullanırsan hem saçların çabucak açılır hem de daha parlak ve canlı bir görünüme kavuşabilirsin.

9. Yeni saç kesimi dene

Birçoğumuz uzun saçlarımızdan vazgeçemiyoruz, evet. Ancak saç uçlarını bir miktar kısaltman, saçlarının uçlarındaki kırıkların temizlenmesine yardımcı olurken saçlarının daha parlak görünmesini sağlayacak.

10. Saç havlunu değiştir

Klasik tarzda havlular, saçlarını yıpratmaya devam edecektir. Bu sebeple, havlunu mikro-fiber havlu ile değiştirmelisin. Mikro-fiber havluyla saçının nemini al ve doğal yollarla kurumasını bekle. Eğer acelen varsa, saç kurutma makinası ile kurutabilirsin.

Yıpranmış Saçlar İçin Bakım Ürünleri

- Elseve Komple Onarıcı 5 serisi

Kuru ve Yıpranmış Saçlar İçin Bakım Önerileri - 3

Güneş, boya işlemi, yüksek ısı ile saç şekillendirmek ve deniz-havuz gibi etkenler saçların kurumasına ve yıpranmasına yol açar. Yıpranan saçı onarmak için sana Elseve Komple Onarıcı 5 serisini öneririz. Onarıcı şampuanın içeriğindeki saçları içten besleyerek güçlenmesini sağlar. Saç tellerindeki esnekliği arttırdığı için saç telleri daha dayanıklı bir hale gelir. Serinin en sevdiğimiz özelliği saçları ağırlaştırmadan bakım yapması oldu. Saçlara daha dolgun bir görünüm kazandıran bu şampuan sayesinde duş aldıktan sonra göz kamaştırıcı görünebiliyoruz. 

Elseve Komple Onarıcı 5 Şampuanı buradan inceleyebilirsin.

Kuru ve Yıpranmış Saçlar İçin Bakım Önerileri - 4
L'Oréal Paris Elseve Komple Onarıcı 5 Şampuan 2'si 1 Arada
( Şampuan )
Hemen Al

-Elseve Dream Long Onarıcı Bakım serisi

Kuru ve Yıpranmış Saçlar İçin Bakım Önerileri - 6

Yıpranan saçlarını iyileştirmek için sürekli kestirmek zorunda mı kalıyorsun? Saç bakımında en yaygın bilinen yanlışların başında saçları kestirerek daha sağlıklı olmasını düşünmek geliyor. Saçlarının daha canlı ve pürüzsüz görünmesi için Elseve Dream Long şampuan ile tanışmalısın. 
Dream Long şampuanın içeriğindeki Hint yağı, vitaminler ve bitkisel keratin saç bakımını sağlarken aynı zamanda sağlarının daha sağlıklı uzamasına yardımcı oluyor. Saçların kırılmadığı ve yıpranmadığı için sen de sürekli saçlarını kestirmek zorunda kalmıyorsun. Biz her yıkamada Dream Long şampuanı kullanarak saçlarımızın daha güçlü ve uzun kalmasını sağlıyoruz. 

Elseve Dream Long Onarıcı Bakım Şampuanı buradan inceleyebilirsin.

Kuru ve Yıpranmış Saçlar İçin Bakım Önerileri - 7
L'Oréal Paris Elseve Dream Long Onarıcı Bakım Şampuanı
( Şampuan )
Hemen Al

-L'Oréal Professionnel Absolut Repair serisi

Kuru ve Yıpranmış Saçlar İçin Bakım Önerileri - 9

Absolut Repair Lipidium serisi, yoğunlaştırılmış ve daha etkili içeriklerle geliştirildi. Aşırı yıpranmış saçları onarmayı hedefleyen bu seriyi  yumuşak ve pürüzsüz saç görünümü isteyenler için öneririz. Bu serideki onarıcı şampuan ve onarıcıyı maskeyi kullanarak yıpranmış saçlarına ikinci şansı verebilirisin.
-Kérastase Nutritive serisi 

Kuru ve Yıpranmış Saçlar İçin Bakım Önerileri - 10

Kerastase Nutritive Bain serisinin engüzel tarafı saçlarının kuruluk durumuna göre ürünlerin değişkenlik göstermesi. Az kuru, normal, çok kurumuş ve aşırı hassas saç tiplerine göre değişkenlik gösteren Kerastase serisinde, kendi saç tipine en uygun olan saç banoysunu seçmelisin. Irisome Kompleksi aktif içerikleri birleştiren bu seri, saçlarının tamımını uçlara kadar besliyor ve yıpranmalara karşı önlem alıyor. 

-Kérastase Résistance serisi

Kuru ve Yıpranmış Saçlar İçin Bakım Önerileri - 11

Çok yıpranmış ve boyadan yıpranan saçlar için Kérastase Résistance serisindeki Thérapiste Saç Banyosu'nu öneriyoruz. Saçlarını yıkarken aynı zamanda bakım yapan bu şampuan sayesinde saçların pürüzsüz, parlak ve daha sağlıklı görünecek. Thérapiste Saç Banyosu'nu düzenli kullandığında saç tellerinin eski kuruluğunun gittiğini ve daha canlı göründüğünü fark edeceksin. Yıpranma karşıtı şampuan, gelecekteki yıpranmalara karşı saç tellerinde koruyucu kalkan görevi yaptığı için saçların eskisi gibi mat ve cansız görünmez.

Yıpranmış Saçlar İçin Doğal Tarifler

1. Zeytinyağı maskesi yap

Kuru ve Yıpranmış Saçlar İçin Bakım Önerileri - 12

Keçe gibi saç probleminden şikayetçi olanlar için zeytinyağı içerikli doğal maskeleri öneriyoruz. Zeytinyağı maskesine yumurta ekleyerek yıpranmış saçlarını onarabilir ve kırık saç uçlarına yeni bir şans verebilirsin.

2. Limon saç maskesi yap

Yıpranmış saçlar için maske önerisi isteyenlere limon maskesini öneririz. Limon, bal ve zeytinyağı içerikleri yıpranmış saçları besliyor ve sebum dengesini ayarlıyor. Aşırı yağlanan saçlar ve keçe gibi saçlara çözüm arayanlar limon saç maskesini deneyebilirler. 

3. Güneş koruyucu kullan

Yıpranmış saçların en büyük nedenlerinden biri UV etkisidir. Aşırı sıcak hava ve kontrolsüz UV ışınları saçların yıpranmasına yol açabiliyor. Saç için güneş koruyucu kullanmalı ve sıcak havalarda saçlarını şapka ile güneşten korumalısın. 

4. Hindistan cevizi yağ desteği sağla

Kuru ve Yıpranmış Saçlar İçin Bakım Önerileri - 13

Kuru ve yıpranmış saçlar için evde bakım yapmak isteyenler mutlaka Hindistan Cevizi yağı bulundurmalı. Saçlarının çok kuru ve cansız göründüğünü hissettiğinde saçlarına bu doğal yağı sür ve gece boyunca saçlarında beklet. Sabah saçlarını ılık suyla yıkadığında ne kadar yumuşak olduklarını göreceksin. Yıpranan saçlara çözüm arayanlar doğal bakım yağlarını denemeli.

5. Aloe Veranın gücünden yararlan

Aloe Vera jeli cilt bakımı için olduğu kadar yıpranmış saç bakımı için de faydalı. Yıpranmış saçlar için maske evde yapmak istiyorsan Aloe Vera ve zeytinyağını karıştırabilirsin. Saçlarının ekstra neme ihtiyacı varsa bu maskeye yoğurt eklemeyi de unutma. 

6. Saçlarına kına yakmayı dene

Aşırı yıpranmış saçlar için maske tarifi arayanlar hint kınasını deneyebilirler. Yıpranmış saçlar için bakım önerisi isteyenler saçlarına kına yakmalı. Saçlarına kına yakarak daha parlak görünmesini sağlayabilir ve saçlarının daha hızlı uzamasına yardımcı olabilirsin. 

7. Saçlarını doğal şekillendir

Yıpranmış saçlar için bakım ürünleri kullandıktan sonra saç şekillendiricileri kullanmak saçlarına pek iyi gelmeyebilir. Bu nedenle kuru ve yıpranmış saçlar için maske yaptıktan sonra saçlarını doğal bırakmalı, örgü veya atkuyruğu gibi salaş modellerle şekillendirmelisin. Aşırı ısı uygulamak ve saça fön çekmek saç bakımının etkisini nötrleyebilir. 

Kuru ve Yıpranmış Saça Nasıl Bakım Yapılır?

Kuru ve Yıpranmış Saçlar İçin Bakım Önerileri - 14

-Kuru ve yıpranmış saçlar için olan şampuan ve saç kremi seç

Aslında biraz garip gelebilir ama iki farklı şampuan kullanırsan daha fazla yararını görebilirsin. Nasıl mı? Banyoda genelde saçlarımızı iki defa şampuanlarız. Sana önerimiz ilk şampuanlamada onarıcı etkisi olan bir şampuanı ikincisinde ise besleyici etkisi olan şampuanı kullanman. Böylelikle iki farklı özellikteki üründen daha fazla yarar sağlamış olabilirsin.

-Saç maskesini unutma

Saç bakımında maske kullanmanın da büyük önemi olduğunu unutmamalısın. Haftada en az 1 kez kullanmayı da ihmal etmemelisin.

-Banyo sonrası bakımı

Saçlarını yıkadın, maskeni de uyguladın şimdi banyodan çıkıp saçlarını tarama zamanı. Bu adımda mutlaka saçlarını iri dişli bir tarakla ya da doğal kıllara sahip bir fırçayla önce uçlardan başlayarak taramalısın. Bu sayede saçlarının kırılıp dökülmesini önlemiş olursun. Daha kolay taranması için de bakım yağı veya yağ içeren, durulanmayan bakım kremlerinden kullanırsan hem saçların çabucak açılır hem de daha parlak ve canlı bir görünüme kavuşabilirsin.

-Son olarak da tavsiyemiz kaliteli bir markanın saçlarının ihtiyacına uygun bakım serilerini kullanmaya çalış böylesi saçların için daha faydalı olacaktır.

Paylaş

Kuru ve Yıpranmış Saçlar İçin Bakım Önerileri
Bu görünüm için mutlaka deneyin!
L'Oréal Professionnel Absolut Repair Onarıcı Bakım Şampuanı
L'Oréal Professionnel Absolut Repair Onarıcı Bakım Şampuanı
( Şampuan )
Keşfet
L'Oréal Paris Elseve Dream Long Onarıcı Bakım Şampuanı
L'Oréal Paris Elseve Dream Long Onarıcı Bakım Şampuanı
( Şampuan )
Satın Al
L'Oréal Paris Elseve Komple Onarıcı 5 Şampuan
L'Oréal Paris Elseve Komple Onarıcı 5 Şampuan
( Şampuan )
Satın Al
Kérastase Nutritive Bain Magistral
Kérastase Nutritive Bain Magistral
( Şampuan )
Keşfet
Benzer İçerikler
Popüler İçerikler
Yıpranmış ve Kuru Saçlar İçin Şampuan Önerileri
Yıpranmış ve Kuru Saçlar İçin Şampuan Önerileri
Kuru saç bakımı hakkında doğru bilinen yanlışlar burada!
Kuru saç bakımı hakkında doğru bilinen yanlışlar burada!
Kuru saç bakımı için saç serumu deniyoruz: Kérastase Nutritive 8H Magic Night Serum
Kuru saç bakımı için saç serumu deniyoruz: Kérastase Nutritive 8H Magic Night Serum
Botanicals Fresh Care Argan ve Aspir Besleyici serisini deniyoruz!
Botanicals Fresh Care Argan ve Aspir Besleyici serisini deniyoruz!
Tümünü Gör
Kınanın Saça Faydaları Nelerdir?
Kınanın Saça Faydaları Nelerdir?
TikTok Saç Hilelerini Denedik!
TikTok Saç Hilelerini Denedik!
Deniyoruz: Elseve Sarı Saç Kurtarıcı Mor Sıvı Bakım Kremi!
Deniyoruz: Elseve Sarı Saç Kurtarıcı Mor Sıvı Bakım Kremi!
Bella Topuzu Saç Modeli Nasıl Yapılır?
Bella Topuzu Saç Modeli Nasıl Yapılır?
Tümünü Gör
Makyaj İpuçları
Tatil Dönemi Yaklaşırken: Uçağa Alınmayan Eşyalar