20/08/2021
Saç Sırları
360 38

Mavi Saç Boyası Nedir, Nasıl Kullanılır?

Ece Y.

Her daim farklı görünmeyi sevenler burada mı? Mavi saç boyası hakkında tüm merak ettiklerini açıklıyoruz!

Mavi Saç Boyası Nedir, Nasıl Kullanılır? Mavi Saç Boyası Nedir, Nasıl Kullanılır?
Galeri Görünümü Slayt Görünümü

Görünümünden sıkıldın ve kendinde bir değişiklik mi istiyorsun? Peki, mavi saç boyasına ne dersin? Son zamanlarda büyük ses getiren mavi saç furyası, bizce hala gözde renklerden biri. Özellikle de farklı görünmeyi seven hemen her kadının elini ilk attığı boyalardan biri mavi saçlar. Bu rengi merak eden ve ilk defa uygulayacak olanlarınsa bilmeleri gereken bazı hususlar var. İşte “Mavi saç rengi nedir ve nasıl elde edilir?”, “Mavi saç kimlere yakışır?” Hepsi ve daha fazlası, yazımızın devamında seni bekliyor!

Mavi Saç Boyası Nedir?

Mavi Saç Boyası Nedir, Nasıl Kullanılır?


Bir döneme damgasını vuran mavi saç furyası, dünya starlarını ve tabii ki onların her adımını takip eden biz kadınları da etkisi altına almayı başaran bir renk oldu. O dönem birbirinden farklı mavi saç modelleri görmeye başladığımızı ve kendimizin de ufak denemeler yaptığını hatırlıyoruz. Şimdilerde ise Tiktok saç rengi trendleri arasında mavi saçları oldukça sık görmeye başladık. Saçın tamamına ya da saç uçlarına uygulandığını gördüğümüz bu boya, kendi içerisinde oldukça farklı tonları barındırıyor. En sevilen mavi saç tonları ise lacivert, mavi siyah, buz mavisi ve denim mavisi oluyor. Pek çok farklı tonlarda yer alan mavi saç boyalarının ayrıca kişinin ten ve saç rengine göre uygulanması gerekiyor. Çünkü takdir edersin ki bu renk, herkeste aynı etkiyi barındırmıyor.
Mavi saç boyası seçeneklerine bakacak olursak, piyasada satılanların genelde geçici mavi saç boyası olduğunu görebilirsin. Sprey formlu, saç açıcı gerektirmeyen ve ilk şampuanlamaya kadar kalıcığı olan, en az 2 ila 3 şampuanlamaya kadar kalıcılık sunan ve 5 ila 10 hafta kalıcı etkiye sahip olan boyalardan sen de birini tercih edebilirsin. Diğer taraftan, “Saçlarımda daha kalıcı bir formüle ihtiyacım var.” diyorsan, saçını kuaförde boyatmanı öneriyoruz.

Mavi Saç Kimlere Yakışır?

Mavi Saç Boyası Nedir, Nasıl Kullanılır? - 1


Genel olarak beyaz tenli kadınlarda çok daha gösterişli durduğunu düşündüğümüz mavi saçın farklı tonlarının olduğunu söylemiştik. Bu nedenle, esmerler ve buğday tenliler için de mutlaka uygun olacak bir mavi tonun olduğunu söyleyebiliriz. Örneğin, koyu tondaki mavi saç boyalarını esmerlerde çok önermiyoruz. Onların aksine ışıldamalarını sağlayacak açık tonlara ihtiyaçları var. Yine koyu tondaki mavi saç boyasının beyaz tenlilerde kendini bir başka göstereceğini de ekleyelim. Özetle, bu saç rengi herkese yakışabilir. Önemli olan doğru tonu yakalamak. 😉

Mavi Saç Rengi Nasıl Elde Edilir?

Saçlarını mavi renge boyamak istiyorsan, önünde iki seçeneğin var. Ya bir kuaförden yardım alacaksın ya da hazır satılan bir saç boyasını alıp evde kendin boyama işlemini yapacaksın. Karar senin. Ancak burada bir noktayı hatırlatmakta fayda var. Eğer ki saçların koyu renkse ve ilk defa saçlarını boyamayı düşünüyorsan o halde bir açıcı kullanarak işe başlamalısın. Kuaföre gitmeyi tercih ettiysen bu işlemi orada sana zaten uyguluyor olacaklar. Fakat saçını kendin boyamayı tercih ettiysen, o zaman kendine saç açıcı boyalardan almalısın.
Bu işlemi uyguladığında saçlarının sarardığını göreceksin, korkma. Bu görmek istediğimiz bir etki. Ardından sararan saçlarının üzerine boyayı uyguladığında, rengin çok güzel tuttuğunu fark edeceksin. 😊

Mavi Saç Rengini Nasıl Koruyabilirsin?

Mavi Saç Boyası Nedir, Nasıl Kullanılır? - 2


Her boyada olduğu gibi mavi saç boyasında da işlem sonrası rengin kalıcılığını artırman için yapman gerekenler var. Gel bunlara tek tek birlikte bakalım.
1. Boyanın Ardından Hemen Saçını Yıkama
Bu madde tüm boyalı saçlar için geçerli. Çünkü boyanın hemen ertesi günü saçı yıkamak, rengin hızla akmasına neden olacaktır. O nedenle mavi saçların daha uzun süre kalıcı olsun istiyorsan, boyanın ardından gerçekleştireceğin ilk yıkama işlemini 2 ya da 3 gün sonraya bırakmanı öneriyoruz.
2. Saç Yıkama Sıklığını Azalt
Bu da aslında yukarıdaki madde ile doğru orantılı. Her duşta, saçlarındaki boyanın akacağını göz önünde bulundurmalı ve her gün değil gün aşırı duş almayı alışkanlık haline getirmelisin.
3. Banyo Esnasında Ilık Su Kullan
Sıcak suyun saça verdiği zarardan hep bahsediyoruz. Boyalı saçların için bu konuya ekstra özen göstermen gerekiyor. Boyanın saçlarında soluk bir mat renginde görünmesini istemiyor ve saçların sağlıkla ışıldasın istiyorsan, o halde ılık su ile saçlarını yıkamalısın.
4. Boyalı Saçlar İçin Şampuan Kullan
Boyalı saçlara özel şampuanlar, geliştirildikleri özel formülleri ile sıradan şampuanlardan ayrılırlar. Çünkü bu gibi şampuanlar, rengin saçtan kolay akmaması için içerisinde birtakım özel bileşenler barındırırlar. Mavi saçların uzun süre gitsin istiyorsan, bu şampuanlara bir göz gezdirmelisin.
Editörün önerisi: Bizim boya işlemi sonrası kullanmayı tercih ettiğimiz şampuan ile seni de tanıştıralım: L’Oréal Paris Elseve Color Vive Renk Koruyucu Bakım Şampuanı. Kırmızı şakayık ve UV filtresi ile zenginleştirilen bu şampuan, boyalı saçların parlaklığını ve yoğunluğunu artırırken, saç rengini ise dış etkenlere karşı koruyor ve saçı besliyor. Bu sayede saç rengimizi çok daha parlak bir görünüme kavuşturan ürün, boyalı saçlarımızı uzun süre kullanmamızı sağlıyor.

L’Oréal Paris Elseve Color Vive Renk Koruyucu Bakım Şampuan'ı aşağıdan inceleyebilirsin.

Mavi Saç Boyası Nedir, Nasıl Kullanılır? - 3
L'Oréal Paris Elseve Colorvive Şampuan 2'si 1 Arada
( Şampuan )
Hemen Al


5. Saç Maskesi Kullan
Saç bakımında maske kullanmak, boyalı olsun ya da olmasın saçı besleyen ve sağlıklı bir görünüme kavuşturan en mühim etmenlerden biri. Boyalı saçın yıpranmaya meyilli olduğunu düşünürsek, mavi saçlarının hem daha sağlıklı görünmesini sağlamak hem de rengin uzun süre kalıcılığını artırmak için boyalı saçlara özel maske kullanmayı ihmal etmemelisin.
Editörün önerisi: Elseve Color Vive serisinde yer Elseve Color Vive Renk Koruyucu Saç Maskesi, tam da aradığın ürün olabilir. Keten tohumu yaşam iksiri ve UV filtresi ile zenginleştirilen bu maske, boyalı saçlarımızın ışıltısını korumaya yardımcı olurken; saçlarımız dış etkenlere karşı korunuyor ve ipeksi bir yumuşaklığa kavuşuyor. Konsantre besleyicili bu maskeyi, şampuanın ardından saç telleri ve uçlarına uygulayıp 2 dakika bekle. Ardından saçını durula. Boyalı saçlarını beslemek ve korumak işte bu kadar kolay! 😊
6. Saçlarını Isılı İşlemlere Karşı Koru
Boyalı saçlarına her zamankinden nazik davranman gerektiğini unutmamalısın. O nedenle saçlarını mavi saç rengine boyadıktan sonra muhakkak fön ve maşa gibi ısılı işlemlerin vereceği zarardan saçlarını korumalısın. Bu sayede saçlarındaki olası yıpranmaları önleyecek, saç renginin ısı kaynaklı değişimini önlemiş olacaksın.
Editörün önerisi: “Saçım boyalı da olsa fönsüz ya da maşasız gezemem.” diyenlerdensen o zaman seni Elseve Komple Onarıcı 5 S.O.S Koruyucu-Kurtarıcı Bakım Kremi ile tanıştıralım. Saçlarımız boyalı olsun ya da olmasın biz bu bakım kremini her ısılı işlem öncesi saçlarımıza mutlaka uyguluyoruz. Neden mi? Çünkü bu krem, keratin XS içeren %8 oranında onarıcı konsantre ile zenginleştirilmiş bir formüle sahip. Bu sayede ilk kullanımdan itibaren %55 daha az yıpranmış saç görünümü sağlıyor. Ayrıca yıpranan saçları %98 oranında onarıyor. Üstelik saçlarımızı 230°C ısıya karşı da koruyor. Saçları hem koruyan hem de onaran bu bakım kremi, boyalı saçların için mükemmel bir tercih olacak.

L'Oréal Paris Komple Onarıcı S.O.S Bakım Krem'ini aşağıdan inceleyebilirsin.

Mavi Saç Boyası Nedir, Nasıl Kullanılır? - 5
Elseve Komple Onarıcı 5 S.O.S Koruyucu Kurtarıcı Bakım Kremi
( Durulanmayan Bakım )
Hemen Al

Paylaş

Mavi Saç Boyası Nedir, Nasıl Kullanılır?
Bu görünüm için mutlaka deneyin!
L'Oréal Paris Elseve Colorvive Anında Bakım Kremi
L'Oréal Paris Elseve Colorvive Anında Bakım Kremi
( Anında Bakım )
Satın Al
L'Oréal Paris Elseve Colorvive Maske
L'Oréal Paris Elseve Colorvive Maske
( Maske )
Satın Al
Elseve Komple Onarıcı 5 S.O.S Koruyucu Kurtarıcı Bakım Kremi
Elseve Komple Onarıcı 5 S.O.S Koruyucu Kurtarıcı Bakım Kremi
( Durulanmayan Bakım )
Satın Al
Benzer İçerikler
Popüler İçerikler
Boyadan Yıpranan Saçlara Bakım Önerisi!
Boyadan Yıpranan Saçlara Bakım Önerisi!
Saç Boyası Nasıl Akıtılır: Saç Boyası Akıtma Rehberi
Saç Boyası Nasıl Akıtılır: Saç Boyası Akıtma Rehberi
Kaş rengi açma: Kaş rengi nasıl açılır?
Kaş rengi açma: Kaş rengi nasıl açılır?
Deniyoruz: Matrix Unbreak My Blonde serisi!
Deniyoruz: Matrix Unbreak My Blonde serisi!
Tümünü Gör
Susam Yağının Saça Faydaları
Susam Yağının Saça Faydaları
En İyi Keratinli Şampuan Önerisi!
En İyi Keratinli Şampuan Önerisi!
Yıpranmış Saçların 5 Problemine 1 Çözümü Açıklıyoruz!
Yıpranmış Saçların 5 Problemine 1 Çözümü Açıklıyoruz!
En İyi Karamel Saç Boyası
En İyi Karamel Saç Boyası
Tümünü Gör
Makyaj İpuçları
Gelin Makyajı Setinde Neler Olmalı?