Çerezleri içerikleri ve reklamları kişiselleştirmek, sosyal medya özellikleri eklemek ve sitedeki hareketleri analiz etmek için kullanıyoruz. Ayrıca web sitemizi kullanımınızla ilgili bilgileri sosyal medya, reklam ve analiz ortaklarımızla paylaşıyoruz. Daha fazla bilgi için, Çerezler Politikamızı inceleyebilirsiniz.
14/04/2017
Saç Sırları
360 38

Mevsimsel Saç Dökülmesi Nedir ve Mevsime Göre Nasıl Önlenir?

Ece Y.
Galeri Görünümü Slayt Görünümü
Mevsimsel Saç Dökülmesi Nedir ve Mevsime Göre Nasıl Önlenir? Mevsimsel Saç Dökülmesi Nedir ve Mevsime Göre Nasıl Önlenir?

Saç dökülmesi sorununun nedenlerinden biri de mevsim geçişleri. Mevsim fark etmeden, bir mevsimden diğerine geçerken saçlarımız bu durumdan etkilenip, dökülmeye başlayabilir. Önemli olan, bu süreci atlatana kadar saç dökülmesinin ilerlememesini sağlamak; bir an önce harekete geçip önlem almaktır. Peki, neden özellikle mevsim geçişlerinde saçlarımız dökülür?

Mevsim geçişleri saç sağlığımız için oldukça zorlu olabiliyor. En kötüsü de tabii ki saçlarımızın dökülmesi… Değişen mevsime vücudumuz ayak uydurmaya çalışırken, hormon düzeylerinde de dengesizlik oluşuyor ve saçlar dökülebiliyor.

Günlük olarak 50-100 tel arasında saç teli dökülmesi normaldir. Ancak bu sayı, mevsim değişikliklerinde artabiliyor. Peki, saç dökülmesine ne iyi gelir?

Saç dökülmesinin normal mi, anormal mi olduğunu anlamak için test:

Saç dökülmesi sorununun olduğunu mu düşünüyorsun? O zaman işe bu testi yaparak başlayabilirsin. Önüne beyaz bir kâğıt al ve parmaklarınla saçlarının ön kısmından başlayarak, geriye doğru saçlarını tara. Bu hareketi 5 kere tekrar et. Her tekrarda ise dökülen saçlarını kâğıdın üstüne koy.

Kâğıdın üzerinde 10 telden fazla saç teli görüyorsan saç dökülmen normal boyutta, 10-15 saç teli görüyorsan mevsimsel saç dökülmesi yaşıyor olma ihtimalin var, 15'ten fazla saç teli görüyorsan da saç kayıpları yaşıyor olabilirsin, uzmana görünmende fayda var.

Mevsim geçişinde saç dökülmesi nasıl tedavi edilir?

Mevsim geçişi sona erdiğinde, genelde saç dökülmesi de sona erer. Ancak zayıflayan saçlarını güçlendirerek, yeniden dökülmemelerini sağlamaya çalışmalısın. Bunun için de saç dökülmesi sorununa uygun saç bakım ürünlerinden faydalanmalısın. Güçlü içeriklere sahip saç bakım ürünlerini, düzenli olarak kullanarak saçlarının dökülmelere karşı dirençli olmasını sağlamaya çalışmalısın. Yaz mevsimine güçsüz, dökülen saçlarla girmek istemezsin değil mi?

Mevsim geçişlerinde saç dökülmesine çözüm önerileri:

Dökülme karşıtı bakım:

Saç Sırları.com editörleri olarak mevsim geçişlerinde saç dökülmesi sorunuyla karşı karşıya kaldığımızda elimiz Elseve Arginine Direnç X3 serisine yöneliyor! İçeriğinde saçın yeniden yapılandırılmasında önemli rol oynayan Arginine proteini bulunan bu seriyi denemeni öneririz. Saçlarını dipten uca besleyip daha sağlıklı ve güçlü uzamasını sağlayan Arginine Direnç X3, tam da mevsim geçişlerindeki saç dökülmelerine göre!

Peki Arginine saçlarımıza neler mi yapıyor? Her şeyden önce zayıflayan saçlarımızı güçlendiriyor. Mevsimsel saç dökülmesinde de sorun daha çok, zayıflayıp dökülen saçlar olduğu için Arginine proteinini tercih edebilirsin. Bunun yanında, kırılgan saçları canlandırıyor ve saç köklerinin ihtiyacı olan besini sağlıyor.

Hatta bu bakımı daha önce denediğimizi ve sonuçlarından da çok memnun kaldığımızı söylemeden geçmeyelim. İncelediğimiz içeriğimize göz atmak istersen buraya tıklayabilirsin.

Mevsim değişimlerinde saç dökülmesi için neler yapılabilir?

Düzenli kullanıma özen göster

Saç dökülmesi sorunu kendini göstermeye başladığında atacağın ilk adımlardan biri mevcut şampuanını ve saç kremini gözden geçirmek olmalı. Yukarıda sana önerdiğimiz saç bakım serisini kullanarak, saçlarına harika bir iyilik yapabilirsin. 

Ancak bu bakımı özenli ve düzenli şekilde yapman da çok önemli. Serinin şampuanını, saç bakım kremini ve maskesini düzenli olarak bakım rutinine dahil edip saçlarının güçlenmesine destek olabilirsin. 

Beslenmene dikkat et

Yaz da geliyorken yediklerimize birazcık dikkat etsek iyi olur. Ancak zayıflama ve diyet derdine düşüp proteinler, vitaminler açısından zengin gıdaları tüketmeyi unutmamalısın. Bu besinler sayesinde saç dökülmesini de yalnızca dışarıdan değil, içeriden de tedavi etmeye yardımcı olabilirsin


Photo credit: istockphoto.com, stock.adobe.com

Paylaş

Mevsimsel Saç Dökülmesi Nedir ve Mevsime Göre Nasıl Önlenir?
Bu görünüm için mutlaka deneyin!
L'Oréal Paris Elseve Arginine Dökülme Karşıtı Şampuan
L'Oréal Paris Elseve Arginine Dökülme Karşıtı Şampuan
( Şampuan )
Satın Al
L'Oréal Paris Elseve Arginine Dökülme Karşıtı Maske
L'Oréal Paris Elseve Arginine Dökülme Karşıtı Maske
( Maske )
Satın Al
Benzer İçerikler
Popüler İçerikler
Saç dökülmesine çözüm: Saç dökülmesi için hangi vitaminlerden yararlanmalı?
Saç ekimi hakkında bilmen gereken her şey!
En iyi saç dökülme karşıtı serumlar!
Saç dökülmesine karşı Kérastase Genesis serisini denedik!
Tümünü Gör
Bu sarı saç renkleri ışıldıyor: Sarı ışıltılı saç modelleri
"Saç rengimden sıkıldım, değiştirmek istiyorum" diyenlere özel öneriler!
İnceliyoruz: Kérastase Elixir Ultime Saç Bakım Yağı!
Tarçın kahve saç rengi hakkında bilmen gereken her şey!
Tümünü Gör
Makyaj İpuçları
İple Kaş Alma Rehberi