Bu siteye giriş yaparak, çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Çerez kullanımı, servislerimizden en iyi hizmeti almanızı temin eder. Kişisel Verilerin Korunması hakkında daha fazla bilgi için

Mevsimsel Saç Dökülmesi Nedir ve Mevsime Göre Nasıl Önlenir?

Saç dökülmesi kabusun olmasın!

Saç dökülmesi sorununun nedenlerinden biri de mevsim geçişleri. Mevsim fark etmeden, bir mevsimden diğerine geçerken saçlarımız bu durumdan etkilenip, dökülmeye başlayabilir. Önemli olan, bu süreci atlatana kadar saç dökülmesinin ilerlememesini sağlamak; bir an önce harekete geçip önlem almaktır. Peki, neden özellikle mevsim geçişlerinde saçlarımız dökülür?

Mevsim geçişleri saç sağlığımız için oldukça zorlu olabiliyor. En kötüsü de tabii ki saçlarımızın dökülmesi… Değişen mevsime vücudumuz ayak uydurmaya çalışırken, hormon düzeylerinde de dengesizlik oluşuyor ve saçlar dökülebiliyor.

Günlük olarak 50-100 tel arasında saç teli dökülmesi normaldir. Ancak bu sayı, mevsim değişikliklerinde artabiliyor. Peki, saç dökülmesine ne iyi gelir?

Saç dökülmesinin normal mi, anormal mi olduğunu anlamak için:

Saç dökülmesi sorununun olduğunu mu düşünüyorsun? O zaman işe bu testi yaparak başlayabilirsin. Önüne beyaz bir kâğıt al ve parmaklarınla saçlarının ön kısmından başlayarak, geriye doğru saçlarını tara. Bu hareketi 5 kere tekrar et. Her tekrarda ise dökülen saçlarını kâğıdın üstüne koy.

Kâğıdın üzerinde 10 telden fazla saç teli görüyorsan saç dökülmen normal boyutta, 10-15 saç teli görüyorsan mevsimsel saç dökülmesi yaşıyor olma ihtimalin var, 15'ten fazla saç teli görüyorsan da saç kayıpları yaşıyor olabilirsin, uzmana görünmende fayda var.

Mevsim geçişinde saç dökülmesi nasıl tedavi edilir?

Mevsim geçişi sona erdiğinde, genelde saç dökülmesi de sona erer. Ancak zayıflayan saçlarını güçlendirerek, yeniden dökülmemelerini sağlamaya çalışmalısın. Bunun için de saç dökülmesi sorununa uygun saç bakım ürünlerinden faydalanmalısın.

Ünlü oyuncu Fahriye Evcen'in de favori saç bakım serisi olan ve içeriğinde saçın yeniden yapılandırılmasında önemli rol oynayan Arginine proteini bulunan L'Oréal Paris Elseve Arginine Direnç X3 Dökülme Karşıtı serisini denemeni öneririz. Saçlarını dipten uca besleyip daha sağlıklı ve güçlü uzamasını sağlayan bu seri, tam da mevsim geçişlerindeki saç dökülmelerine göre!

Yaz mevsimine güçsüz, dökülen saçlarla girmek istemezsin değil mi?

Mevsim geçişlerinde saç dökülmesine çözüm önerileri:

Kişniş bakımı

Saç Sırları.com editörleri olarak mevsim geçişlerinde saç dökülmesi sorunuyla karşı karşıya kaldığımızda elimiz hep doğal bakımlara yöneliyor! Mesela Kişniş bitkisi saç dökülmesi için en sevdiğimiz, favorimiz olan bitkilerden.


Kişniş saçlarımıza neler mi yapıyor? Her şeyden önce zayıflayan saçlarımızı güçlendiriyor. Mevsimsel saç dökülmesinde de sorun daha çok, zayıflayıp dökülen saçlar olduğu için Kişniş bitkisini tercih edebilirsin. Bunun yanında Kişniş, kırılgan saçları canlandırıyor ve saç köklerinin ihtiyacı olan besini sağlıyor.


Kişniş içeren bakım ürünlerinden Botanicals Fresh Care Kişniş Güç Kaynağı serisi tam da mevsimsel saç dökülmesi için ideal bakımlardan. Hatta bu bakımı daha önce denediğimizi ve sonuçlarından da çok memnun kaldığımızı söylemeden geçmeyelim. İncelediğimiz içeriğimize göz atmak istersen buraya tıklayabilirsin.
Botanicals Fresh Care Kişniş Güç Kaynağı serisi paraben, silikon ve renklendirici de içermediği için zaten zayıflamış saçların bir de bu içeriklerden zarar görmemiş oluyor :)

Mevsim değişimlerinde saç dökülmesi için neler yapılabilir?

Şampuan ve saç kremi seçimi


Saç dökülmesi sorunu kendini göstermeye başladığında atacağın ilk adımlardan biri mevcut şampuanını ve saç kremini gözden geçirmek olmalı. Saç dökülmesine karşı çok etkili bir molekül olan Aminexil içeren şampuan ve bakım kremlerini kullanmayı bir deneyebilirsin.
Aminexil içeren Vichy Dercos Energisant Şampuan ve saç kremi saçlarını güçlendirir, kökten uca canlılık katar. Şampuan saçlarını nazikçe temizleyip, saçlarını güçlendirirken, saç kremi de saç kırılmalarından dolayı yaşanan dökülmeleri önlemene yardımcı olur.


Beslenmene dikkat et


Yaz da geliyorken yediklerimize birazcık dikkat etsek iyi olur. Ancak zayıflama ve diyet derdine düşüp proteinler, vitaminler açısından zengin gıdaları tüketmeyi unutmamalısın. Bu besinler sayesinde saç dökülmesini de yalnızca dışarıdan değil, içeriden de tedavi etmeye yardımcı olabilirsinPhoto credit: istockphoto.com, stock.adobe.com

Paylaş

Bu görünüm için mutlaka deneyin!
L'Oréal Paris Elseve Arginine Dökülme Karşıtı Şampuan
L'Oréal Paris Elseve Arginine Dökülme Karşıtı Şampuan
( Şampuan )
Satın Al
L'Oréal Paris Elseve Arginine Dökülme Karşıtı Anında Bakım Kremi
L'Oréal Paris Elseve Arginine Dökülme Karşıtı Anında Bakım Kremi
( Anında Bakım )
Satın Al
L'Oréal Paris Elseve Arginine Dökülme Karşıtı Maske
L'Oréal Paris Elseve Arginine Dökülme Karşıtı Maske
( Maske )
Satın Al
L'Oréal Paris Elseve  Arginine Direnç x3 2li Bakım İksiri
L'Oréal Paris Elseve Arginine Direnç x3 2li Bakım İksiri
( Durulanmayan Bakım )
Satın Al
Benzer İçerikler
Popüler İçerikler
Saç Dökülmesini Kişnişin Doğal Gücü ile Önle!
Mevsimler geçerken saçların sana kalsın: Saçlarını doğal saç bakımına bırak!
Saç derisi bakımı rehberi: Saç dökülmesi, kepek ve saç derisi hassasiyeti için öneriler!
Saçlarının protein takviyesine ihtiyacı olduğunun 5 işareti!
Tümünü Gör
L’Oréal Paris Magic Shampoo Görünmez Kuru Şampuan'ı Denedik!
Jr.Metin Bahçecik'ten: Saç rengi silme (Dekolorasyon) işlemi nedir?
Saç renginden beklentine göre sana en uygun saç boyasını açıklıyoruz!
Kışın ekstra yağlanan saçlara çözüm: Kil
Tümünü Gör
Makyaj İpuçları
Evde Kirpik Uzatma Yöntemleri ile Daha Yoğun ve Gür Kirpiklere Kavuş