24/08/2017
Saç Sırları
360 38

Saç Açıcı Nasıl Kullanılır ve En İyi Saç Açıcılar Hangileridir?

Ece Y.
Saç Açıcı Nasıl Kullanılır ve En İyi Saç Açıcılar Hangileridir? Saç Açıcı Nasıl Kullanılır ve En İyi Saç Açıcılar Hangileridir?
Galeri Görünümü Slayt Görünümü

Bugün, saç rengini açmak isteyen herkesin aklındaki soru işaretine cevap oluyoruz: saç rengini açmak saçı yıpratır mı? Dilediğin renge ulaşmak için ya da istediğin başka bir renklendirme işleminden dolayı saç rengini açtırman gerekebilir. Hatta aynı gün içinde saçlarına 2 kimyasal işlemi birden bile yaptırman gerekebilir. Peki, bu durumlar saçlarına zarar verir mi?

Saç rengi açıcı veya renk açıcı sprey... Renk açıcı kimyasalları ne kadar yakından tanıyorsun? Saç açıcı sprey saç rengini açarak, doğal saç renginden daha açık saç renklerini denemene fırsat sunuyor. Her ne kadar saç açıcı jel zararlı olarak bilinse de bu saçın durumuna göre de değişebiliyor. Renk açıcı jelleri yakından tanımak, saçlarında daha iddialı renkleri denemek için okumaya devam et.  

Özellikle esmersen sana çok yakışacak açık saç renklerini bu şekilde elde edebilirsin. Ayrıca sana en çok yakışacak saç renklerini görmek için bu içeriğimizi okuyabilirsin.

Saç açıcı nedir ve türleri nelerdir? 

Saç Açıcı Nasıl Kullanılır ve En İyi Saç Açıcılar Hangileridir?

Saç açıcısı, saç rengini kademeli olarak açan kimyasallara denir. Saç açıcıları sprey, krem ve jel formunda olur. Kuaförlerde kullanılan saç açıcılar genellikle krem/likit formdadır. En iyi saç açıcı, kuaförünün önerdiği, saç tipine uygun olan açıcıdır. Eğer evde saç açmayı planlıyorsan mutlaka adım adım ilerlemeli, bekleme süresine sadık kalmalısın. Saç açma işleminden önce saç açıcı nasıl kullanılır ve saç açıcı ne kadar bekletilir gibi soruların yanıtlarını mutlaka araştırmalısın.

Saç açıcı nasıl kullanılır?

Saç Açıcı Nasıl Kullanılır ve En İyi Saç Açıcılar Hangileridir? - 1

Saç açıcı kullanmadan önce mutlaka eldiven takmalı, omuzlarını örtmelisin. Saç açıcıların içinde kimyasallar olduğu için cildine direkt etki etmesini önlemelisin. Saçlarını açmak istediğin tutamların üzerine saç açıcını dikkatlice sür ve tarayarak saç tellerinin arasına girdiğine emin ol. Saç açıcı jeller, sürekli kontrol ederek beklenmelidir. Saç açıcının kaç volume olduğu, yoğunluğu ve ne kadar beklemen gerektiğini mutlaka saç açıcı paketinin üzerinde okumalısın. 

Süre dolduğunda saçlarını ılık ve bol su ile durulamalı, saçlarına anında bakım kremi sürerek saçlarının yıpranmasını önlemelisin.  

Saç açıcı saça zarar verir mi?

Saç Açıcı Nasıl Kullanılır ve En İyi Saç Açıcılar Hangileridir? - 2

“Saç açıcı saç döker mi, saçı yıpratır mı?” saç rengini açmadan önce bu gibi sorular senin de aklından geçiyordur. Ancak şöyle bir gerçek de var: saçlarını profesyonel ellere, güvendiğin bir uzman kuaföre emanet ettiğinde ve kaliteli ürünler kullanıldığında bu gibi sorunlarla karşılaşmazsın. Tabii işlem sonrasında da düzenli bakıma devam ederek saçlarını koruyabilirsin.

Editör önerisi: Saç rengi açma işlemlerinden dolayı saçlarının zarar görmemesi için sana özel önerilerimiz var! İlki, saç rengi açma uygulaması sırasında uygulanan bir işlem. Son dönemde geliştirilen bağ güçlendirici uygulamalarla renklendirme işlemlerinden artık saçlar zarar görmüyor. L’Oréal Professionnel Smartbond da bu uygulamalardan. Smartbond, saç rengini açmak için açıcı uygulaması da dahil saça uygulanan tüm teknik işlemler sırasında saçı koruyor ve zarar görmesini engelliyor.

Bir diğer önerimiz ise saç açma işlemi sonrasında, saçlarını onarmak için uygulayabileceğin süper bir bakım! Saç açıcı ve işlemler sonrasında saçların zarar gördüyse, hassaslaştıysa mutlaka saçlarını nemlendirmen gerekir. Son dönemde bizim bu konudaki favorilerimizden biri Kérastase Blond Absolu CicaExtreme serisi ve Blond Absolu Serum Cicanuit gece bakım serumu.

Saç Açıcı Nasıl Kullanılır ve En İyi Saç Açıcılar Hangileridir? - 3

Açma işlemi sonrasında saçları kremsi yapısıyla nemlendiren, nazikçe temizleyen Kérastase Blond Absolu Le Bain CicaExtreme şampuan, yoğun nemlendirme sağlayan Blond Absolu Masque Cicaextreme saç bakım maskesi ve yumuşacık bir dokunuş için Blond Absolu Huile Cicaextreme saç bakım yağı ürünlerini kullanıyoruz. Gece bakımında da Blond Absolu Serum Cicanuit gece bakım serumunu kullanmayı ihmal etmiyoruz. Böylece işlem gören sarı saçlarımızı derinlemesine nemlendirip onarabiliyoruz.

Kérastase Blond Absolu Le Bain CicaExtreme'i aşağıda bulabilirsin.

Saç Açıcı Nasıl Kullanılır ve En İyi Saç Açıcılar Hangileridir? - 4
Kérastase Blond Absolu Le Bain Cicaextreme
( Şampuan )
Hemen Al

Saç rengini açtıktan sonra oluşan turunculukları nasıl önlersin?

Saç Açıcı Nasıl Kullanılır ve En İyi Saç Açıcılar Hangileridir? - 6

Saç rengini sonunda açtırdın. Ancak özellikle koyu saç renginden açık renk saçlara geçiş yapanların saç renklerinde istenmeyen sıcak yansımalar oluşabiliyor. Oluşan bu turuncumsu görünüme bu rengin karşıt rengi olan mor ile engel olabilirsin.

Elseve Color-Vive Turunculaşma Karşıtı Mor Şampuan'ı aşağıda bulabilirsin.

Saç Açıcı Nasıl Kullanılır ve En İyi Saç Açıcılar Hangileridir? - 7
L'Oréal Paris Elseve Color-Vive Turunculaşma Karşıtı Mor Şampuan
( Şampuan )
Hemen Al

Mor pigmentler içeren Elseve Color-Vive Turunculaşma Karşıtı Mor Şampuan, ilk kullanımdan itibaren etkisini gösteriyor ve saç rengi çok daha küllü, soğuk yansımalara kavuşabiliyor. Elseve Color-Vive Turunculaşma Karşıtı Mor Şampuan’ı haftada bir kez boyalı saçlara uygun şampuanına ek olarak kullanabilirsin.

Saç Açıcı Nasıl Kullanılır ve En İyi Saç Açıcılar Hangileridir? - 9

Aynı zamanda bu bakım rutinine mor maskeyi de eklemeni öneririz. Elseve'in yepyeni mor saç maskesi Elseve Color-Vive Turunculaşma Karşıtı Renk Düzeltici Mor Maske, saçı yoğun şekilde beslerken saçtaki turunculukların, sıcak yansımaların nötrlenmesini sağlıyor.

Elseve Color-Vive Turunculaşma Karşıtı Renk Düzeltici Mor Maske'yi aşağıda bulabilirsin.

Saç Açıcı Nasıl Kullanılır ve En İyi Saç Açıcılar Hangileridir? - 10
Elseve Color Vive Renk Düzeltici Mor Maske
( Maske )
Hemen Al

Saça aynı gün içinde 2 kimyasal işlem uygulamak doğru mu?

Saç Açıcı Nasıl Kullanılır ve En İyi Saç Açıcılar Hangileridir? - 12

Diyelim ki saçlarını açtırıp ombre yaptırmak ya da balyaj yaptırmak istiyorsun. Bu işlemler için de saç renginin (tamamının değil ama en azından bir kısmının) açılması gerekiyor. Ya da şöyle bir durum da olabilir: en son trendlerden pastel pembe gibi bir saç rengi denemek istiyorsun ve gene saç renginin açılması gerekiyor.

İşte bu gibi durumlarda saçlarına hem açıcı uygulanması, hem de renklendirme işlemi yapılması gerekiyor. Yani aynı gün içinde 2 kimyasal işlem uygulanması gerekiyor.

Üst üste kimyasalllar uygulanması saçlarına zarar verecek diye düşünüyorsun değil mi? Saç açıcı kullanmanın zararları malum! Smartbond ile uygulanırsa saçlarına bu işlemler uygulanabilir ve sonucunda da saçların zarar görmez.

Hatta saçların işlemin sonunda olduğundan daha parlak, ışıl ışıl görünür! Süper değil mi? :)

İşlem sonrası bakım nasıl olmalı?: Smartbond’la saçlarına uygulanan işlemler sonrasında saçlarının sağlıklı görünümünü koruması için Smartbond saç kremini haftada 1 kez uygulayıp, saçlarında 1-3 dakika bekletip duruluyorsun. Bu bakıma da düzenli şekilde devam ettiğinde saçların parlaklığını sürdürüyor, saç tellerin çok daha güçlü oluyor ve saç açıcı zararlarından eser kalmıyor. 

En iyi saç açıcı çeşitleri

Saç Açıcı Nasıl Kullanılır ve En İyi Saç Açıcılar Hangileridir? - 13

1. Saç açıcı boya

Saç açmak isteyenler için farklı saç açıcı çeşitleri mevcuttur. Eğer saçlarını sadece birkaç ton açmak istiyorsan saç açıcı krem yerine saç açıcı boyaları tercih edebilirsin. Saç açıcı içeren boyalar, saçlarına bakım yaparak aynı zamanda saçlarının daha açık renkli görünmelerini sağlıyor.

Saç açıcı diplere sürülür mü? Saç açıcı boyalar saç diplerine sürülebilir. Diplerine sürdüğün saç açıcıyı sürekli kontrol etmeli ve uzun süre saçlarında tutmamalısın. 

2. L'Oréal Colorista saç açıcı

Saç Açıcı Nasıl Kullanılır ve En İyi Saç Açıcılar Hangileridir? - 14

Saçlarını evde pratik bir şekilde açmak istiyorsan kullanımı en kolay saç açıcılardan biri L'Oréal Paris Colorista Effects Bleach oluyor. Dilersen sadece saçlarının uçlarına bu ürünü uygulayarak ombre yapabilir veya saçlarının tamamını açarak çılgın saç renklerini deneme fırsatı bulabilirsin. 

Ürünü buradan inceleyebilirsin.

Saç Açıcı Nasıl Kullanılır ve En İyi Saç Açıcılar Hangileridir? - 15
L'Oréal Paris Colorista Effects Bleach
( Saç Boyası )
Hemen Al

3. L'Oréal saç açıcı jel

Saç Açıcı Nasıl Kullanılır ve En İyi Saç Açıcılar Hangileridir? - 17

Saç açıcı jeller arasında en sevdiğimiz: L'Oréal Paris Casting Sunkiss Renk Açıcı Jel! Saç açıcı ürünler saçlarımızda kuru ve mat bir görünüm bırakabiliyor. Bugüne kadar saçlarımızın rengini açtıktan sonra en yumuşak etkiyi saç açıcı jellerle aldık. Saçlarının açılmasını istediğin yerine saç açıcı jelini sür ve kurumasını bekle. Saçların hem yumuşacık olacak hem de kademeli olarak açılacak. 

Evde saç açıcı nasıl yapılır?

Saç Açıcı Nasıl Kullanılır ve En İyi Saç Açıcılar Hangileridir? - 18

Evde saç açıcı sprey ve saç açıcı boyalarla saçlarında daha açık tonlar elde etmen mümkün! Papatya suyu ile saç açma veya karbonatla saç rengi açma gibi teknikler işe yaramadığı gibi saçlarında da istenmeyen görünümlere yol açabilir. 

Saç rengi açıcı sprey veya saç boyaları ev tipi saç açma işlemi için kullanılan en güvenli saç ürünleridir. Güvendiğin saç boya markasının platin sarısı, açık sarı gibi renklerini kullanarak saçlarında daha açık tonlar elde edebilirsin. 

Evde koyu saç rengi nasıl açılır? Koyu saçlarını adım adım açmak için kahve saç boyasıyla başlamalısın. Açık kahve, kumral kahve gibi tonları kullanarak saçlarında istediğin tonları yakalayacaksın. 

Photo credit: Getty Images.com, istockphoto.com

Paylaş

Saç Açıcı Nasıl Kullanılır ve En İyi Saç Açıcılar Hangileridir?
Bu görünüm için mutlaka deneyin!
Casting  Sunkiss Renk Açıcı Jel 01
Casting Sunkiss Renk Açıcı Jel 01
( Saç Boyası )
Satın Al
L'Oréal Paris Elseve Color-Vive Turunculaşma Karşıtı Mor Şampuan
L'Oréal Paris Elseve Color-Vive Turunculaşma Karşıtı Mor Şampuan
( Şampuan )
Satın Al
Elseve Color Vive Renk Düzeltici Mor Maske
Elseve Color Vive Renk Düzeltici Mor Maske
( Maske )
Satın Al
Kérastase Blond Absolu Le Bain Cicaextreme
Kérastase Blond Absolu Le Bain Cicaextreme
( Şampuan )
Keşfet
Benzer İçerikler
Popüler İçerikler
Sevgililer Günü Özel: En Romantik Saç Rengi Önerileri
Sevgililer Günü Özel: En Romantik Saç Rengi Önerileri
Profesyonel Saç Boyama Hakkında Bilmen Gereken Her Şey!
Profesyonel Saç Boyama Hakkında Bilmen Gereken Her Şey!
Sonbahara Hazırlık: En İyi Koyu Renk Saç Boyaları
Sonbahara Hazırlık: En İyi Koyu Renk Saç Boyaları
Bu Sonbahar Denemen Gereken L'Oréal Paris Saç Boyaları
Bu Sonbahar Denemen Gereken L'Oréal Paris Saç Boyaları
Tümünü Gör
Bakır Kızıl Saç Rengi Nasıl Elde Edilir?
Bakır Kızıl Saç Rengi Nasıl Elde Edilir?
Küllü Siyah Saç Rengi Nasıl Elde Edilir?
Küllü Siyah Saç Rengi Nasıl Elde Edilir?
Açık Kumral Saç Rengi Nasıl Elde Edilir?
Açık Kumral Saç Rengi Nasıl Elde Edilir?
Evde Perçem Kesimi Nasıl Yapılır?
Evde Perçem Kesimi Nasıl Yapılır?
Tümünü Gör
Makyaj İpuçları
Tırnak Kırılması Neden Olur? Nasıl Önlenir?