22/01/2016
Saç Sırları
360 38

Saç bakımı 101: Saç maskelerinin önemi

Ece Y.
Saç bakımı 101: Saç maskelerinin önemi Saç bakımı 101: Saç maskelerinin önemi
Galeri Görünümü Slayt Görünümü

Saçlarımızın en çok ihtiyaç duydukları şeylerin başında nem gelir. Nemsiz kalan saçlar parlaklığını yitirir, kurur ve çabuk yıpranır. Bunun önüne geçmek için, saç tipine uygun saç bakım ürünleri kullanmalısın. Özellikle saç kremi ve saç maskesi, saçlarını nemlendiren ve yeniden canlanmasına yardımcı olan iki önemli saç ürünüdür. Şimdi, saç maskesi hakkındaki her şeyi öğrenmeye hazır mısın?

Saç kremi ve saç maskesi arasındaki fark nedir?

Saç bakımı 101: Saç maskelerinin önemi

Saç kremi, her banyoda şampuanlama sonrasında, saçlarımızın uç ve boylarına sürdüğümüz, saçı yumuşatan bakım kremleridir. Saç maskesi ise saçı yumuşatmanın yanında daha yoğun ve hedefe yönelik bakımlar sağlar. Yoğun şekilde saçı besliyor. 

Saç maskesinin saç kreminden bir diğer farkı ise uygulama sıklığıdır. Saç kremini saçlarını her şampuanladıktan sonra saçın uç ve boy kısımlarına uygulayabilirsin. Ancak saç maskelerini haftada bir veya iki kere uygulamak gerekir.

Saç tipine uygun saç maskesi seçimi:

Saçların için en iyi saç maskesini bulmak istiyorsan “Saçlarının ihtiyacı olan maske hangisi?”, ilk olarak bunu belirlemen gerekir. Saçlarına uygun en iyi saç maskesini bulmak için aşağıdaki rehberimizden yardım alabilirsin.

Zayıf/dökülmeye eğilimli saçlar için saç maskesi:

Saç bakımı 101: Saç maskelerinin önemi - 1

Saçların son zamanlarda çok fazla zayıfladıysa, hatta dökülmeye de başladıysa o zaman güçlendirmek için Elseve Komple Direnç Güç Maskesi'ni kullanmanı öneririz. Arginine proteini, Biotin, vitamin B5 içeren bu saç maskesi, diğer saç maskelerinden farklı olarak saç diplerine de uygulanabiliyor. Saç diplerine uygulandığı için saç köklerini de besleyebiliyor. Böylece saçlar köklerden itibaren güçleniyor, dökülmelere karşı dirençli oluyor.

Elseve Komple Direnç Güç Maskesi'ni aşağıda bulabilirsin.

Saç bakımı 101: Saç maskelerinin önemi - 2
L'Oréal Paris Elseve Komple Direnç Güç Maskesi
( Maske )
Hemen Al

Normal/kurumaya eğilimli saçlar için saç maskesi:

Saç bakımı 101: Saç maskelerinin önemi - 4

Saçların normal tipte ya da kurumaya meyilliyse saçlarını besleyecek ve nem sağlayacak saç maskelerinden yardım almalısın. Bizim favorimiz Elseve Mucizevi Hindistan Cevizi Yağ Banyo Öncesi Maske! Egzotik kokuya sahip, seni tropik adada gibi hissettirecek bu maske hem saçları yumuşacık yapıp parlak olmasını sağlıyor, hem de muhteşem kokuyor! Eminiz ki senin de favorilerinden olacak ve en iyi saç maskeleri listenin başında yer alacak. :)

Elseve Mucizevi Hindistan Cevizi Yağ Banyo Öncesi Maske'yi aşağıda bulabilirsin.

Saç bakımı 101: Saç maskelerinin önemi - 5
L'Oréal Paris Elseve Mucizevi Hindistan Cevizi Yağ Banyo Öncesi Maske
( Maske )
Hemen Al

Yağlı saçlar için saç maskesi:

Saç bakımı 101: Saç maskelerinin önemi - 7

Yukarıda da açıkladığımız gibi, en iyi saç maskesini bile kullansan saç tipine uygun değilse beklediğin etkiyi göremeyebilirsin. Özellikle de yağlı saçlara sahipsen kil içeren, saçlarını ağırlaştırmayacak ve yağdan arındıracal saç maskelerini kullanmalısın. Bu konuda da bizim favorimiz Elseve 3 Mucizevi Kil Banyo Öncesi Kil Maskesi!

Peki, kil maskesi saça nasıl uygulanır? Öncelikle Elseve 3 Mucizevi Kil Banyo Öncesi Kil Maskesi'ni banyodan önce, kuru saçlarına uygulaman gerekir. Yalnızca saç diplerine uygulayıp, saç diplerinin her kısmına eşit şekilde dağıtmayı ise sakın unutma! Ardından saçlarını durulayıp, kilden arındırıp şampuanlayabilirsin. İşte bu kadar!

Kuru saçlar için saç maskesi:

Saç bakımı 101: Saç maskelerinin önemi - 8

Saçların kuru tipteyse saç kreminin yanında mutlaka saç maskesi de kullanmalısın. Özellikle yaz ve kış aylarında saçlar çok kuruduğu için saç maskesi kullanmaya özen göstermelisin. Bu aylarda hangi saç maskesi kullanılmalı, en iyi saç maskesi hangisi diye soracak olursan, kuru saçlar için maske seçerken besleyici yağ içeren ürünlere yönelmeni öneririz. Bizim önerimiz ise Elseve 6 Mucizevi Yağ Saç Maskesi. Bu saç maskesi ile saçlarına ihtiyacı olan yoğun bakımı sağlayabilir, saçlarını derinlemesine besleyebilir ve yumuşak ve parlak saçlara ulaşabilirsin.

Elseve 6 Mucizevi Yağ Saç Maskesi'ni aşağıda bulabilirsin.

Saç bakımı 101: Saç maskelerinin önemi - 9
L'Oréal Paris Elseve 6 Mucizevi Yağ Besleyici Maske
( Maske )
Hemen Al

Uzun saçlar için saç maskesi:

Saç bakımı 101: Saç maskelerinin önemi - 11

Saçların uzunsa, hem saç uzunluğunu, hem de saç sağlığını korumak için Elseve Dream Long Uzun Saç Kurtarıcı Maske kullanmanı öneririz. Saçların yeterince beslenmediğinde saç uçların kırılabilir ve o çok uğraş verip uzattığın saçlarını kestirmek zorunda kalabilirsin. Hint yağı, bitkisel keratin ve vitaminler içeren bu saç maskesi bizce tam ihtiyacın olan bakım!

Boyalı saçlar için saç maskesi:

Saç bakımı 101: Saç maskelerinin önemi - 12

Boyalı saçlara sahip olanlar saç maskesi kullanırken güneşin zararlı ışınlarına karşı saçı koruyan, UV filtresi içeren saç maskelerini tercih etmeliler. Yazın da, kışın da saçlar güneş ışınlarından zarar görebiliyor. Özellikle de boyalı saçlar güneş ışınlarına karşı daha dikkatli olmalılar. Saçlarını boyadıktan sonra saç renginin parlaklığını kaybetmesini istemiyorsan UV filtreli saç maskelerini haftada 2 kez uygulamanı öneririz.

Saç renginin solmasına neden olan bir diğer faktör ise saçlarımızı yıkadığımız su. Saçlarını yıkadıkça saç rengin solmaya başlar. Aynı şekilde bu duruma da engel olabilmek için boyalı saçlara uygun saç maskelerinden yardım almalısın.

Editör önerisi: Eğer saçların sarı veya kumral saç rengine boyalıysa sana harika bir önerimiz var: Elseve Color Vive Renk Düzeltici Mor Saç Maskesi! Bu mor maske, saçlarını yoğun bir şekilde besleyerek saç renginin düzelmesini sağlar. İçeriğindeki mor pigmentler sayesinde saçlarındaki turuncu yansımaları daha küllü ve soğuk bir tona çevirir. Bakım rutinine hem Elseve Color Vive Turunculaşma Karşıtı Mor Şampuan'ı hem de Elseve Color Vive Renk Düzeltici Mor Saç Maskesi'ni ekleyerek hayallerindeki görünüme kavuşabilirsin!

Elseve Color Vive Renk Düzeltici Mor Saç Maskesi'ni aşağıda bulabilirsin.

Saç bakımı 101: Saç maskelerinin önemi - 13
Elseve Color Vive Renk Düzeltici Mor Maske
( Maske )
Hemen Al

Bonus: Doğal saç maskesi

Saç bakımı 101: Saç maskelerinin önemi - 15

Doğal saç maskesi denildiğinde hepimizin aklına evde yapılan, çeşitli bitkilerin, yağları karıştırıldığı maskeler geliyor. Ancak bu kulaktan dolma bilgilerle hazırlanan saç maskeleri yerine, güvendiğimiz bir markanın, doğal ve botanik özler içeren saç maskelerine yönelmeliyiz. Özellikle paraben, silikon ve renklendirici içermeyen Botanicals Fresh Care saç maskeleri bizce ideal! 

Botanicals Fresh Care'in dökülmeye eğilimli, güçsüz saçlara özel Kişniş Güç Kaynağı, kuru saçlara özel Aspir Besleyici Terapi, boyalı saçlara özel Sardunya Parlaklık İksiri ve hassas saçlara özel Lavanta Hassas Terapi doğal saç maskelerini kullanabilirsin. 

Buhar maskesi nedir, nasıl yapılır?

Saç bakımı 101: Saç maskelerinin önemi - 16

Yoğun neme, besine ihtiyaç duyan saçlar için son dönemde yeni çıkan buhar maskeleri de ideal tercihlerden. Bizim bu konudaki favorimiz ise Elseve Dream Long Buhar Maskesi! Bitkisel kaynaklı keratin, hint yağı ve vitaminler içeren yoğun besleyici balsamı, bakım losyonu içeren kendi kendine ısınan kâğıt bonesi ile saçın onarılmasını sağlıyor. Böylece buhar maskesi tekniği ile saçlarına bakım yapmak istiyorsan havluları ısıtmakla hiç uğraşmıyorsun. Boneyi takıyorsun ve ısınan bone sayesinde saçlarına dipten uca bakım yapmış oluyorsun.

Elseve Dream Long Buhar Maskesi'ni aşağıda bulabilirsin.

Saç bakımı 101: Saç maskelerinin önemi - 17
L'Oréal Paris Elseve Dream Long Buhar Maskesi
( Maske )
Hemen Al

Saç maskesi kepek yapar mı?

Saç bakımı 101: Saç maskelerinin önemi - 19

Kepek sorunu olanlar saç maskesi kullanmalı mı? Aslında kepek bir saç derisi sorunudur. Saç maskesi ise saçların uç ve boylarına uygulandığı için saç derisine bir etkisi olmayacaktır. Yani kepek sorunun varsa saç maskesi kullanabilirsin.

Bir diğer merak edilen de saç maskesi kepek oluşumuna neden olur mu? Az önce de bahsettiğimiz gibi saç maskesi saç derisine uygulanmadığı için kepek yapmaz. Saç maskesi kullanıyorsan ve kepek sorunu ortaya çıktıysa bunun nedeni saç maskesini saç derine de uygulaman ya da kepek sorunu başka bir etkenden kaynaklanıyor olabilir.

Saç maskesi nasıl kullanılır?

Şampuan sonrasında:

Saç bakımı 101: Saç maskelerinin önemi - 20

Saçlarını şampuanladıktan sonra ılık su ile iyice durula. Daha sonra mikro-fiber havlu ile saçının nemini al ve saçlarının uç ve boylarına saç maskeni uygula. Saç uçlarına eşit şekilde dağıttığından emin olmak için parmaklarınla saçlarını nazikçe tarayabilirsin.

Banyo öncesinde:

Saç bakımı 101: Saç maskelerinin önemi - 21

Banyo öncesinde saçlarına maske uygulayabilirsin. Hatta bizce en etkili yöntem bu! Saçlarına maskeyi uyguladıktan sonra, ılık bir havluyu saçlarına sarabilirsin. Böylece sıcak hava ile birleşen saç maskesi, daha iyi bir sonuç verecektir. Maskenin ambalajında yazan bekleme süresine uygun olarak bekle ve süre bittikten sonra saçlarını ılık su ile durula. Saçlarını sıcak su ile durulamamalısın. Sıcak su, saçlarının kuruyup, cansız görünmesine neden olacaktır.

Editörden öneri: Saçlarına maske ile yoğun bakım yaptığın günlerde, saç kurutma makinası ile saçlarını kurutarak, onların cansız görünmelerine neden olabilirsin. Eğer çok acelen yoksa, saç kurutma makinası yerine saçının kendiliğinden kurumasını beklemelisin. Çok vaktin yoksa ve saçlarını kurutman gerekiyorsa da saçlarını kurutmadan önce mutlaka ısıya karşı koruyucu spreyini sıkmanı tavsiye ediyoruz. 

Paylaş

Saç bakımı 101: Saç maskelerinin önemi
Bu görünüm için mutlaka deneyin!
L'Oréal Paris Elseve Mucizevi Hindistan Cevizi Yağ Banyo Öncesi Maske
L'Oréal Paris Elseve Mucizevi Hindistan Cevizi Yağ Banyo Öncesi Maske
( Maske )
Satın Al
L'Oréal Paris Elseve Dream Long Buhar Maskesi
L'Oréal Paris Elseve Dream Long Buhar Maskesi
( Maske )
Satın Al
L'Oréal Paris Elseve Komple Direnç Güç Maskesi
L'Oréal Paris Elseve Komple Direnç Güç Maskesi
( Maske )
Satın Al
Elseve Color Vive Renk Düzeltici Mor Maske
Elseve Color Vive Renk Düzeltici Mor Maske
( Maske )
Satın Al
Benzer İçerikler
Popüler İçerikler
Avokadonun saça faydaları nelerdir?
Avokadonun saça faydaları nelerdir?
L'Oréal Professionnel Mythic Oil'i Deniyoruz!
L'Oréal Professionnel Mythic Oil'i Deniyoruz!
Deniyoruz: Zeytinyağlı Saç Maskesi
Deniyoruz: Zeytinyağlı Saç Maskesi
Sarımsağın saça faydası var mı? Sarımsak saç çıkarır mı?
Sarımsağın saça faydası var mı? Sarımsak saç çıkarır mı?
Tümünü Gör
Kırmızı saç boyası hakkında bilmen gereken her şey!
Kırmızı saç boyası hakkında bilmen gereken her şey!
PRP saç tedavisi hakkında bilinmesi gereken her şey!
PRP saç tedavisi hakkında bilinmesi gereken her şey!
Avokadonun saça faydaları nelerdir?
Avokadonun saça faydaları nelerdir?
Kolajen gücü saçlarda: Kolajenin saça faydaları
Kolajen gücü saçlarda: Kolajenin saça faydaları
Tümünü Gör
Makyaj İpuçları
Hangi L'Oréal Paris Fondöten Cildine Uygun?