Bu siteye giriş yaparak, çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Çerez kullanımı, servislerimizden en iyi hizmeti almanızı temin eder. Kişisel Verilerin Korunması hakkında daha fazla bilgi için

Saç bakımı efsaneleri: Saç bakımında doğru bilinen 10 yanlış

Bakalım bu efsaneleri sen de biliyor musun?

Saç bakımı söz konusu olduğunda çoğumuzun inandığı bazı “efsaneler” var. Bu efsaneler artık o kadar yaygınlaşmış ki doğru olduğuna herkes kesin gözüyle bakıyor! Ancak bilinenin aksine, bu efsaneler aslında saç bakımında yapılan, tekrarlanan hatalar.

Biz de en sık duyduğumuz saç bakımı efsanelerini, doğru bilinen yanlışları derledik. Eminiz ki çoğunu sen de duymuşsundur!

1.Saçı sık kestirmek daha çabuk uzamasını sağlar

Kırık uçlardan kurtulmak, saçlarımızın daha sağlıklı görünmesini sağlamak için saçlarımızı 3-4 haftada bir uçlarından kestirebiliriz. Ancak bu durum saçlarının çok daha hızlı uzamasına neden olmaz! Saçın hızlı uzaması ancak doğru bakımlarla gerçekleşir.

2.Köpürmeyen şampuan saçı temizlemez

Saçlarımızı şampuanladığımızda, o şampuan eğer köpürmüyorsa saçımızın temizlenmediğini düşünüyoruz! Ancak saçların özellikle bakım ihtiyaç duyan bir yapıdaysa köpük saçlarının daha da yıpranmasına, kurumasına neden olabilir. Ayrıca köpürmeyen şampuanlar da saçları arındırır, nazikçe temizler. Daha da önemlisi hassas şekilde bakım yaparak temizler.

Hatta sana güzel bir haberimiz var! Artık Elseve 3'ü 1 Arada Krem Şampuan serisi ile köpürmeyen şampuanlara ulaşabilirsin! Saç derisine masaj yaparak, köpürtmeden uygulanan bu şampuanla beraber eminiz ki saç bakım rutinin de, saçların da değişime uğrayacak!

3.Saçlarını ne kadar tararsan o kadar sağlıklı olur

Saçları günde 3-4 defa (ya da daha fazla) taramak saçların için sandığın kadar iyi bir şey değil. Saçlarını sürekli tarak darbesine maruz bırakmak saçlarının daha da kırılmasına, zarar görmesine neden olabilir. Günde en fazla 2 kere taramanı öneririz.

4.Saç bakım yağlarını yağlı saçlar kullanamaz

Saç bakım yağları saçı yağlandırmaz, nemlendirir, bakım yapar. Ancak ince telli ve yağlı saçların varsa çiçek yağları içeren, ağırlaştırmayan yapıdaki saç bakım yağlarını kullanmanı öneririz.   

5.Şampuanı saç uçlarına uygulamak gerekir

Şampuanı saç kremi gibi yalnızca saçın uç kısımlarına uygulamanın doğru olduğunu düşünenler varmış! Şampuan sadece ve sadece saç derisine uygulanmalı. Hatta şampuanı uygularken saç derisine de dairesel hareketlerle masaj yapılmalı.

6.Koyu saçlar sarı saçlardan daha gürdür

Saç gürlüğü ve dolgunluğu saçın rengine göre değişmiyor çünkü bu durum her saçta farklıdır. Yani genel inanışın aksine sarı saçlar da koyu saçlar kadar gür olabiliyor.

7.Sadece kuru saçlar neme ihtiyaç duyar

Her saç neme ihtiyaç duyar. Ancak sürekli bakıma ihtiyaç duyan kuru, yıpranmış, boyalı saçlar diğer saçlardan birazcık daha fazla nemlendirilmeye ihtiyaç duyarlar.

8.Saç uzun süre yıkanmadığında kendini temizler

Saçlarını yıkamadığında saç derin kendisini temizleyemez; aksine daha da fazla kirlenir. Vücudumuzun bir parçasını yıkamadığımızda kendini temizleyebiliyor mu? Tabii ki hayır! Saçlarımız da vücudumuzun bir parçası, hatta temizlenmeye, arındırılmaya en çok ihtiyaç duyan bir parçası.

9.Sık yıkamak saçı kurutur

Eğer saçlarını doğru şampuanlarla, doğru şekilde yıkarsan saçların kurumaz; aksine arındığı için saç derindeki doğal yağlar kendini yenileyebilir. Saçların sürekli bakıma ihtiyaç duyan bir yapıda, kuru, yıpranmış veya boyalıysa da az önce bahsettiğimiz köpürmeyen şampuanlardan yararlanmanı öneririz. Bu şampuanlar yumuşak şekilde saçlarını temizledikleri için günlük kullanıma da çok uygundur!

10.Sık yıkamak saçı yağlandırır

Sık yıkamanın saçı kuruttuğu düşüncesinin yanında bir de saçı daha fazla yağlandırdığı düşüncesi de çok yaygın. Ancak saçı yıkarken temizleyip, yağdan, kirden arındırmış olursun. Saçın yağlanmasına neden olan asıl faktörler ise hormonlar ve stres düzeyidir.  


Photo credit:stock.adobe.com

Paylaş

Bu görünüm için mutlaka deneyin!
L'Oréal Paris Elseve Komple Onarıcı 5 3'ü 1 Arada Krem Şampuan
L'Oréal Paris Elseve Komple Onarıcı 5 3'ü 1 Arada Krem Şampuan
( Şampuan )
Satın Al
L'Oréal Paris Elseve 6 Mucizevi Yağ 3'ü 1 Arada Krem Şampuan
L'Oréal Paris Elseve 6 Mucizevi Yağ 3'ü 1 Arada Krem Şampuan
( Şampuan )
Satın Al
L'Oréal Paris Elseve Color-Vive 3'ü 1 Arada Krem Şampuan
L'Oréal Paris Elseve Color-Vive 3'ü 1 Arada Krem Şampuan
( Şampuan )
Satın Al
Benzer İçerikler
Popüler İçerikler
Mini test: Hangi saç tipine sahipsin?
Vegan saç bakımı hakkında bilmen gereken her şey!
Saçlarını Bahara Uyandır: Kérastase'ın Sana Özel Bir Sürprizi Var!
3 adımda açıcı ile yıpranan saçlarını hayata bağla!
Tümünü Gör
Tarz sahibi olmak isteyenler için 13 saç modeli önerisi!
Burcuna göre tercih etmen gereken gelin saçı modelini açıklıyoruz
Mini test: Hangi saç tipine sahipsin?
Pırlantalı saçlar: Işıl ışıl saç aksesuarlarıyla parla!
Tümünü Gör
Makyaj İpuçları
Annelerimizin Haklı Oldukları 6 Makyaj Tüyosu