06/03/2022
Saç Sırları
360 38

Saç Bakımında Asitler Ne İşe Yarar?

Cansu G.
Saç Bakımında Asitler Ne İşe Yarar? Saç Bakımında Asitler Ne İşe Yarar?
Galeri Görünümü Slayt Görünümü

Saç bakımında değerli içerikleri kullanmayı çok seviyoruz. Yıpranmış saçlar ve saç derisi için favori içeriklerimizin başında asitler geliyor. Cilde ve saça iyi gelen asitler, saçların daha canlı görünmesi ve uzamasına yardımcı oluyor. Peki, hangi asitler saça iyi gelir?

Saç köklerini canladıran ve saçlara bakım yapan asitleri senin için araştırdık. Saça faydalı asitleri öğrendikten sonra saçlarının daha sağlıklı göründüğünü ve saç köklerinin derinlemesine temizlendiğini fark edeceksin. Sen de bizim gibi saç bakımına önem veriyorsan içerisinde asitler olan saç bakım ürünlerine öncelik verebilirsin. 

Asitlerin saça faydası nedir?

Saç Bakımında Asitler Ne İşe Yarar?

Asitler cildimizde peeling etkisi yarattığı gibi saç derisinde de aynı arındırma ve ölü hücrelerden temizleme görevini yerine getiriyorlar. Gözenekleri derinlemesine temizleyen asitler, gözenekleri tıkayan ölü hücreleri uzaklaştırıyor ve saç köklerinin nefes almasını sağlıyor. Özellikle glikolik asit ve laktik asit gibi AHA'lar saç derisinde hücre yenilenmesini teşvik ettiği ve peeling etkisi sağladığı için saç bakımında çok faydalılardır. AHA içeren saç bakım ürünleri sebum oranını dengeler, ölü deri hücrelerini ortadan kaldırır, kan dolaşımını hızlandırır ve saç derisine oksijen takviyesi yapar. 

Glikolik asit içeren saç bakım ürünleri gözeneklerin derinliklerine ulaşarak saç foliküllerinin daha sağlıklı uzamasına teşvik ediyor. AHA içeriğine sahip saç bakım ürünleri sayesinde saç derisini kurutmadan ve tahriş etmeden derin arındırma yapabilirsin.

BHA yani yağda çözünebilen organik asitler de saç derisi için çok faydalı! Saç derisinde bir sorun olduğu zaman salislik asit gibi ölü cilt hücrelerini arındırabilirsin. Cilt derisinde tahriş, kepek veya seboreik dermatit gibi sorunları olanlar salislik asit içeren saç bakım ürünleriyle saç derisinde kontrollü peeling yapabilirler. 

Hyaluronik asidin saça faydaları

Saç Bakımında Asitler Ne İşe Yarar? - 1

1. Saçı nemlendirir: Hyaluronik asit nemi tutarak saç tellerine ve saç derisine nem sağlıyor. Saç tellerinin nemi tutmasına destek olur ve daha uzun süre nemli, canlı ve parlak gösterir.

2. Bukleleri kontrol altına alır: Hyaluronik asit, saç yapısındaki kütikülü doldurarak daha pürüzsüz gösterir. Kıvırcık saçlarındaki düzensiz dalgaları azaltır ve saçları nemlendirir. 

3. Saçı dolgunlaştırır: Hyaluronik asit kuru ve hasarlı saçları dolgunlaştırmaya yardımcı olabilir. Bu dolgunlaştırma etkisi genellikle saçların diplerinde görülür. Saçlardaki yıpranmaları onarmak için hyaluronik asitle birlikte diğer içeriklerden de destek almalısın. 

4. Saç derisini nemlendirir: Hyaluronik asit sadece saç tellerine değil saç derisine de faydalıdır. Nemlendirici moleküller cilde nemi çeker ve bağlar, kolajenin ciltte ve saç derisinde artmasına destek olur. 

Glutamin saça faydaları

Saç Bakımında Asitler Ne İşe Yarar? - 2

Glutaminin saç büyümesindeki rolü oldukça önemli. Saçın ana bileşeni, büyük miktarda sistein içeren keratindir. Glutamin desteği ile sistein sentezi sağlanarak saçlar daha hızlı uzayabilir. 

Glutaminin besin kaynakları: Kırmızı et, tavuk, yoğurt, yumurta, fasülye, baklagiller, kuruyemiş, lahana ve ısnapank

Prolin saça faydaları

Saç Bakımında Asitler Ne İşe Yarar? - 3

Prolin, kolajen üretimine yardımcı olan ve kas dokularının korunmasında rol oynayan oldukça önemli bir amino asit çeşitidir. Prolin asidi sayesinde saçlar daha sağlıklı görünür. 

Prolinin besin kaynakları: Yumurta, et, süt ürünleri, fasulye, soya fasulyesi, baklagiller, ıspanak, brokoli, kuşkonmaz ve avokado.

Metionin saça faydaları

Saç Bakımında Asitler Ne İşe Yarar? - 4

Metionin, saç büyümesi için önemli bir temel amino asittir. Metionin saçtaki problemlerle mücadele eder, kan akışını hızlandırır ve saçların uzamasını sağlar. Bu güçlü antioksidan saç köklerine iyi gelmekle kalmıyor aynı zamanda saç gövdesini de güçlendiriyor ve saçların daha gür görünmesini sağlıyor. 

Metioninin besin kaynakları: Balık, yumurta, fıstık, susam.

Arginin saça faydaları

Saç Bakımında Asitler Ne İşe Yarar? - 5

Arginin sağlıklı saçlar için gerekli olan temel bir amino asittir. İnsan saçının uzaması arginine bağlıdır. Fakat aşırı güneş ve ısı saçlardaki arginini tüketebiliyor. Bu nedenle saçlardaki arginini uzun süre tutabilmek için saçlarını mutlaka ısıdan korumalısın. Arginin açısından zengin besinler tüketmek de saç sağlığını korumana yardımcı olur. Arginin içeren saç bakım ürünleri ve arginin takviyesi saçların kalınlaşmasını ve daha parlak görünmesini sağlar. 

Argininin besin kaynakları: Kuruyemişler, tohumlar, tam tahıllar, kırmızı et, yoğurt ve peynir.

Paylaş

Saç Bakımında Asitler Ne İşe Yarar?
Bu görünüm için mutlaka deneyin!
Benzer İçerikler
Popüler İçerikler
Tiktok'ta Viral Olan Saç Trendlerini İnceliyoruz!
Tiktok'ta Viral Olan Saç Trendlerini İnceliyoruz!
Saç Köklerini Güçlendirmek İçin Uygulanabilecek Yöntemler
Saç Köklerini Güçlendirmek İçin Uygulanabilecek Yöntemler
Lamellar Teknolojisi Nedir? Saç Bakımında Ne İşe Yarar?
Lamellar Teknolojisi Nedir? Saç Bakımında Ne İşe Yarar?
Folik Asitin Saça Faydaları Nelerdir?
Folik Asitin Saça Faydaları Nelerdir?
Tümünü Gör
Sıkı Topuz Saç Modeli Nasıl Yapılır?
Sıkı Topuz Saç Modeli Nasıl Yapılır?
Dore Karamel Saç Rengi Hakkında Bilmen Gerekenler
Dore Karamel Saç Rengi Hakkında Bilmen Gerekenler
Kızıl Karamel Saç Rengi Nasıl Elde Edilir?
Kızıl Karamel Saç Rengi Nasıl Elde Edilir?
En İyi 15 Uzun Saç Modeli
En İyi 15 Uzun Saç Modeli
Tümünü Gör
Makyaj İpuçları
Aşka Evet: Armani Si Parfüm ve Notaları