26/08/2021
Saç Sırları
360 38

Saç Dipleri Neden Acır? Saç Diplerindeki Ağrıyı Geçirmek İçin Ne Yapmalı?

Deniz Ö.

Saç dipleri neden acır nasıl geçer, tüm detaylarıyla senin için anlattık.

Saç Dipleri Neden Acır? Saç Diplerindeki Ağrıyı Geçirmek İçin Ne Yapmalı? Saç Dipleri Neden Acır? Saç Diplerindeki Ağrıyı Geçirmek İçin Ne Yapmalı?
Galeri Görünümü Slayt Görünümü

Saç diplerinde yanma ve acı hissettiğin zamanlar oluyor mu? O halde bize bir kulak vermelisin. Saçlarına uyguladığın birtakım işlemler, ağrı ve acıya neden olabilir. Günlük yaşantını olumsuz derecede etkileyen bu durumdan kurtulmanın yollarını senin için araştırdık. İşte saç derisinde yanma probleminin altında yatan gerçekler ve yanmayı azaltmanın püf noktaları!

Saç Dipleri Neden Acır?

Saç Dipleri Neden Acır? Saç Diplerindeki Ağrıyı Geçirmek İçin Ne Yapmalı?

Gün içinde dayanılmaz boyutlara ulaşabilen saç diplerinde yanma ve ağrı hissi günlük hayatımızı etkileyebilen bir rahatsızlık. Peki, buna nelerin sebep olabileceğini hiç düşündün mü? Biz senin için araştırdık. İşte temel nedenler;

1. Saçları İyi Durulamamak

Saç Dipleri Neden Acır? Saç Diplerindeki Ağrıyı Geçirmek İçin Ne Yapmalı? - 1

Saç diplerinde ağrıya neden olan sorunun kaynağı belki de saçlarını iyi durulamamandır. Özellikle de uzun saçlı kişilerde bu sorun daha sık görülüyor. Çünkü banyo esnasında saçlarımızı tam anlamıyla şampuan ve diğer bakım ürünlerinden arındıramayabiliyoruz. Güzel temizlenmeyen saç derisindeki şampuan kalıntıları, saç derisinin nefes alamamasına sebep oluyor. Bu durum saçların hızlı kirlenmesine neden olurken; aynı zamanda saç diplerinde ağrı, yanma ve acı şikayetleri ile kendini gösterebiliyor. O nedenle özellikle de uzun ve gür saçlara sahipsen, saçlarını durulama süresini biraz uzatmalı ve saçlarının kalıntılardan temizlendiğine emin olmalısın.

2. Yağlı Saç Derisine Sahip Olmak

Saç Dipleri Neden Acır? Saç Diplerindeki Ağrıyı Geçirmek İçin Ne Yapmalı? - 2

Bu rahatsızlığın en sık görüldüğü kişiler dikkate alındığında, yağlı saç problemi yaşayanların başta geldiği görülüyor. Eğer ki sen de aşırı yağlı saç ve saç derisine sahipsen, diplerinde yanma ve ağrı hissetmen çok olası. Saç derisinin pH’ını olumsuz etkileyen yağlanma problemi, saç derisinin hassaslaşmasına sebep oluyor. Bu durum ise saç diplerinde ağrı ile beraber kaşıntı problemine de neden oluyor. Saçlarındaki sebum dengesini sağlayacak bakım ürünleri tercih ederek bu rahatsızlığın önüne geçebilirsin.

Editörün önerisi: Çabuk yağlanan saçların için Elseve 3 Mucizevi Kil ailesinde yer alan Elseve 3 Mucizevi Kil Ağırlaştırmayan Bakım Şampuanı’nı denemeye ne dersin? Beyaz, yeşil ve mavi kil içeren formülü sayesinde saçları ağırlaştırmadan yağdan arındıran ve uçuş uçuş bir görünüme kavuşturan şampuan, bizim favorilerimiz arasında. İlk kullanımdan itibaren saçlarımızın çok daha geç yağlandığını fark ettiğimiz bu son derece etkili yağlı saçlar için şampuan ile sen de yağlanma problemini geride bırakabilirsin.

Elseve 3 Mucizevi Kil Ağırlaştırmayan Bakım Şampuanı’nı aşağıda bulabilirsin:

Saç Dipleri Neden Acır? Saç Diplerindeki Ağrıyı Geçirmek İçin Ne Yapmalı? - 3
L’Oréal Paris Elseve 3 Mucizevi Kil Ağırlaştırmayan Bakım Şampuanı
( Şampuan )
Hemen Al

3. Saçları Çok Sıkı Toplamak

Saç Dipleri Neden Acır? Saç Diplerindeki Ağrıyı Geçirmek İçin Ne Yapmalı? - 5

Saçlarında sıkı bir atkuyruğu ve topuz yapmayı çok sevdiğini biliyoruz. Hele de özel gün ve davetlerde bu modeller en sık başvurduğumuz yöntemlerden. Ancak bu işlem, aynı zamanda saç diplerinde ağrıya neden olabilen en büyük nedenlerden biri. Öte yandan saçların yıpranmasına da sebep olan sıkı toplama işlemi, dökülmeye de zemin hazırlayabiliyor. Hem saç dibindeki yanma probleminden hem de dökülmelerden şikayetçiysen, saçlarını sıkı toplamadan önce tekrar bir düşünmelisin. Özel günler dışında bu yönteme başvurmaman, şikayetlerinin azalmasında faydalı olabilir.

4. Saçlara Çok Sık Isılı İşlem Uygulamak

Saç Dipleri Neden Acır? Saç Diplerindeki Ağrıyı Geçirmek İçin Ne Yapmalı? - 6

Saçlarımızın her daim bakımlı görünmesini seviyoruz. Ancak bu işlemin de ne yazık ki saç derisinde ağrı ve acıya neden olduğunu belirtmek istiyoruz. Çünkü ısıya maruz kalan saç derisi ister istemez pH dengesinin bozulmasına neden olabiliyor. Bu durum, saç derisinde hassasiyete neden olacağı için yanma ve kaşıntılar kendini belli etmeye başlıyor. Ayrıca saçlardaki ısı kaynaklı kuruluk ve kırıklar da saç derisinin daha hassas bir yapıya bürünmesine neden oluyor. Her ne kadar düzleştirici ve maşa uygulamalarını çok sevsek de saçlarına bu işlemleri çok sık uygulamamanı öneriyoruz.

Editörün önerisi: Yine de “Fönsüz, maşasız asla!” diyorsan sana saçlarını şekillendirirken koruyabileceğin ve kırıklarını onarabileceğin bir üründen bahsetmek istiyoruz. Elseve Komple Onarıcı 5 ailesinde yer alan Elseve Komple Onarıcı 5 S.O.S Koruyucu Kurtarıcı Bakım Kremi, yıpranmış saçın 5 problemine 1 çözüm sunan formülüyle bizim favorilerimizden. Keratin XS içeren %8 oranında onarıcı konsantre formülüyle geliştirilen bu bakım kremini, biz her saç şekillendirme öncesi kullanıyoruz. Saçlarımızı 230° derece ısıya kadar koruyan krem, ayrıca yıpranan saçlarımızı ilk kullanımdan itibaren %55 daha az yıpranmış, %74 ise daha nemli bir görünüme kavuşturuyor. Düzenli kullanımda yıpranmış saçlarımızı %98 oranında onaran bu mucize krem ile sen de saçlarını koruyabilirsin.

Elseve Komple Onarıcı 5 S.O.S Koruyucu Kurtarıcı Bakım Kremi’ni aşağıda bulabilirsin:

Saç Dipleri Neden Acır? Saç Diplerindeki Ağrıyı Geçirmek İçin Ne Yapmalı? - 7
Elseve Komple Onarıcı 5 S.O.S Koruyucu Kurtarıcı Bakım Kremi
( Durulanmayan Bakım )
Hemen Al

5. Saç Derisindeki Mantar Oluşumları

Saç Dipleri Neden Acır? Saç Diplerindeki Ağrıyı Geçirmek İçin Ne Yapmalı? - 9

Hassas saç derisine sahip olan bazı kimselerde özellikle saç derisine yeterli bakım uygulanmadığında mantar oluşumları gözlenebiliyor. Saç derisinde kaşıntıya neden olan mantar enfeksiyonu, ayrıca saç diplerinde ağrı ve yanmaya da sebebiyet verebiliyor. Bu nedenle saç diplerinde bu gibi enfeksiyonların yer aldığını biliyorsan, erken müdahale etmeli ve hemen dermatoloğuna durumu bildirmelisin.

6. Saçları Boyamak

Saç Dipleri Neden Acır? Saç Diplerindeki Ağrıyı Geçirmek İçin Ne Yapmalı? - 10

Saçlarımızda yapmayı en çok sevdiğimiz işlemlerden biri de onları boyamak. Hele de beyazlayan saçlarımız kendini belli etmeye başladığında direkt boyalara sarılıyoruz. Ancak saça uygulanan diğer işlemler gibi boyalar da saçların yıpranmasına ve hassas saç derisinin olumsuz etkilenerek yanma ve hatta kaşıntı problemlerine neden olabiliyor. Bu noktada saça uygulanan boyaların amonyaksız ve bitkisel formüllerden seçilmesi önem taşıyor. Boya seçimini buna göre yaparak ve saçlarını daha az sıklıkta boyayarak ağrı, acı ve kaşıntı hissinden kurtulabilirsin.

Editörün önerisi: Diplerden kendini belli eden beyazlarını kapamak için hemen saç boyalarına sarılıyorsan, bu önerimiz sana! L’oréal Paris Magic Retouch Beyazlar İçin Anında Kapatıcı Sprey ile saçlarındaki beyaz görünümü gizleyebilirsin. Farklı renk seçenekleri ile sadece 3 saniyede beyazları kapatan bu sprey, saç rengi ile mükemmel bir uyum sağlıyor. Oldukça doğal bir görünüm sağlayan ürün, ilk şampuanlamaya kadar da saçta kalıyor. Sen de diplerden kendini hızla belli eden beyazların için devamlı dip boyası yaptırmaktan bu sprey ile kurtulabilirsin. Böylece saçlarını ve hassas saç derini boyanın maruz bırakacağı hasarlardan korumuş olacaksın.

L’oréal Paris Magic Retouch Beyazlar İçin Anında Kapatıcı Sprey’i aşağıda bulabilirsin:

Saç Dipleri Neden Acır? Saç Diplerindeki Ağrıyı Geçirmek İçin Ne Yapmalı? - 11
Magic Retouch Kapatıcı Sprey - Altın Kahverengi
( Sprey )
Hemen Al

Saç Nezlesi De Bir Etmen!

Saç Dipleri Neden Acır? Saç Diplerindeki Ağrıyı Geçirmek İçin Ne Yapmalı? - 13

Saç diplerinde yanma ve ağrıya neden olan bir etmen daha var ki o da saç nezlesi. Peki, saç nezlesi nedir? Saç diplerinde yaşanan iğne gibi bir batma hissi saç nezlesi olarak adlandırılır ve saç nezlesi belirtileri arasında en fazla görülen belirtilerden biridir. Bu rahatsızlığa ise yukarıda sıraladığımız tüm maddeler ile saçı kurutmadan dolaşmak sebebiyet verir. Özellikle de saçların kurutulmaması ve ıslak saç ile dışarı çıkmak, bu rahatsızlığın en büyük tetikleyici unsuru olarak gösterilir.

Saç Nezlesi Nasıl Geçer?

Saç nezlesini geçirmek için öncelikle saçları ıslak bırakmaktan vazgeçmek gerekiyor. Bir diğer adım ise saçı ağırlaştırmayan, onarıcı ürünler kullanmak. Özellikle hassas saç derisine sahip olan kişilerde daha sık görülen kepek problemi, beraberinde kaşıntı ve yanma hissini de getirebiliyor. Özetle saç nezlesinden korunmak ve kurtulmak için yukarıda listelediğimiz maddelere dikkat etmek, saçlarını ıslak bırakmamak ve saçı ağırlaştırmayan özel bakımlar kullanmak önem taşıyor.

Editörün önerisi: Saç nezlesine sebep olan hassas saç derisi için şampuan önerimiz Vichy Dercos Anti Dandruff Hassas Kaşıntılı Saç Derisi İçin Kepek Karşıtı Şampuan. Formülünde sülfat, paraben ve renklendirici barındırmayan ve pirokton olamin ile zenginleştirilen bu şampuan, saç derisinin rahatlamasına yardımcı oluyor. Saçlara daha canlı bir görünüm sağlarken 6 haftaya kadar kepek oluşumunu önleyen ürün, kaşıntı hissini de yok ediyor. Saçlarını kepekten arındırırken, yumuşak bir doku kazandıran bu şampuanı mutlaka denemelisin.

Vichy Dercos Anti Dandruff Hassas Kaşıntılı Saç Derisi İçin Kepek Karşıtı Şampuan’ı aşağıda bulabilirsin:

Saç Dipleri Neden Acır? Saç Diplerindeki Ağrıyı Geçirmek İçin Ne Yapmalı? - 14
Vichy Dercos Kepek Karşıtı Şampuan / Hassas ve Kaşıntılı Saç Derisi için
( Şampuan )
Hemen Al

Saç Dipleri Ağrısı Nasıl Geçer?

Saç Dipleri Neden Acır? Saç Diplerindeki Ağrıyı Geçirmek İçin Ne Yapmalı? - 16

Aslında bu sorunun cevabını üst kısımlarda detaylıca açıkladık. Ancak, yine de toparlamak gerekirse saç dipleri ağrısından kurtulmak için;

·       Saçlarını duş esnasında güzel durulamalı,

·       Yağlı saçlara sahipsen, özel bir bakım uygulamalı,

·       Saçlarını çok sıkı toplamamalı,

·       Saçlarını çok fazla ısılı işlemlere maruz bırakmamalı,

·       Mantar gibi enfeksiyonlara sahipsen uygun tedavi yöntemi için dermatoloğunla görüşmeli,

·       Boya işlemlerinden uzak durmalı ya da sınırlamalı,

·       Saç nezlesine sebebiyet verecek tüm işlemlerden uzak durmalısın.

Böylece saç diplerinde ağrı, sancı, acı, yanma ve hatta kaşıntı hissinin yok olduğunu göreceksin.

Saç bakımıyla ilgili merak ettiğin her şey için bizi takip etmeye devam et! 😉


Paylaş

Saç Dipleri Neden Acır? Saç Diplerindeki Ağrıyı Geçirmek İçin Ne Yapmalı?
Bu görünüm için mutlaka deneyin!
L’Oréal Paris Elseve 3 Mucizevi Kil Ağırlaştırmayan Bakım Kremi
L’Oréal Paris Elseve 3 Mucizevi Kil Ağırlaştırmayan Bakım Kremi
( Saç Kremi )
Satın Al
L'Oréal Paris Elseve Komple Onarıcı 5 Şampuan 2'si 1 Arada
L'Oréal Paris Elseve Komple Onarıcı 5 Şampuan 2'si 1 Arada
( Şampuan )
Satın Al
Vichy Dercos Kepek Karşıtı Şampuan / Yağlı Saç Derisi İçin
Vichy Dercos Kepek Karşıtı Şampuan / Yağlı Saç Derisi İçin
( Şampuan )
Keşfet
L'Oréal Paris Magic Retouch Beyazlar için Anında Kapatıcı Maskara - Koyu Kahverengi
L'Oréal Paris Magic Retouch Beyazlar için Anında Kapatıcı Maskara - Koyu Kahverengi
( Saç Boyası )
Satın Al
Benzer İçerikler
Popüler İçerikler
Saç Gürleştiren Yağlar Nelerdir?
Saç Gürleştiren Yağlar Nelerdir?
Bu Yaz Saçlarını Güneşin Etkilerinden Korumak İçin Yapman Gereken 5 Şey
Bu Yaz Saçlarını Güneşin Etkilerinden Korumak İçin Yapman Gereken 5 Şey
Susam Yağının Saça Faydaları
Susam Yağının Saça Faydaları
En İyi Keratinli Şampuan Önerisi!
En İyi Keratinli Şampuan Önerisi!
Tümünü Gör
Saç Gürleştiren Yağlar Nelerdir?
Saç Gürleştiren Yağlar Nelerdir?
Bu Yaz Saçlarını Güneşin Etkilerinden Korumak İçin Yapman Gereken 5 Şey
Bu Yaz Saçlarını Güneşin Etkilerinden Korumak İçin Yapman Gereken 5 Şey
Mavi Saç Boyası Nedir, Nasıl Kullanılır?
Mavi Saç Boyası Nedir, Nasıl Kullanılır?
Vişne Kızılı Saç Rengi Hakkında Bilmen Gereken Her Şey!
Vişne Kızılı Saç Rengi Hakkında Bilmen Gereken Her Şey!
Tümünü Gör
Makyaj İpuçları
Deniyoruz: L'Oréal Paris Unbelieva Brow Kaş Şeffaf Maskarası