23/06/2017
Saç Sırları
360 38

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir? Nasıl Önlenir?

Ece Y.
Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir? Nasıl Önlenir? Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir? Nasıl Önlenir?
Galeri Görünümü Slayt Görünümü

Güçsüz, dökülen, seyrelen saçlarını saklamak için sürekli toplamaktan sıkıldın mı? Elini saçlarına her attığında dökülen saçların mı geliyor? Aslında saç dökülmesi için tek yapman gereken saçlarını güçlendirmek. 

Saç dökülmesi herkes için başa çıkması çok zor bir durum… Kendimize olan güvenimiz ciddi anlamda zarar gördüğü için böyle bir sorunla karşılaştığımızda mutsuz oluyoruz. Özellikle de yaklaşan yaz mevsimine zayıf, dökülen saçlarla girmek hiç istemeyiz! Peki, ne yapmalı? 
Aslında yapılması gereken, hem saç tellerini güçlendirecek ve yeniden yapılandıracak, hem de dökülmeleri önleyebilecek saç dökülmesine karşı şampuan ve bakımı bulmak! Bu bakımın hangisi olduğunu merak ediyorsan seni yazımızın devamına alalım!

Saç dökülmesi nedir?

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir? Nasıl Önlenir?

Saç dökülmesi, genetik, hormonsal, mevsim değişimleri, stres gibi etkenlerden dolayı saçların zayıflayıp, incelip zaman içerisinde de dökülmesine denir. Erkek tipi ve kadın tipi saç dökülmeleri olarak iki farklı dökülme tipi vardır. Erkek tipi saç dökülmesi hakkında detaylı bilgi için buraya, kadın tipi saç dökülmesi için de buraya tıklayabilirsin.

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir? Nasıl Önlenir? - 1

Her insan, hayatının bir döneminde saç dökülmesi sorunuyla karşılaşabilir ve saç dökülmesi sorunu, özellikle son birkaç yıldır en sık rastlanan saç problemlerinden biridir.

Saç dökülmesi sorunuyla karşılaştığın zaman ilk yapman gereken mutlaka doktoruna danışmak olmalı.

Saç dökülmesi neden olur?

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir? Nasıl Önlenir? - 2

Peki saçlar neden dökülür? Günde yaklaşık olarak 100 saç teli kaybederiz. Ancak bu durum, saç derisinin belirgin şekilde incelmesine, saçın bazı noktalarının seyrelmesine neden olmaz çünkü bu günlük dökülen saçlar yerine yeni saçlar büyür. İşte saç dökülmesi bu döngü bozulduğunda veya saç folikülü tahrip edildiğinde ortaya çıkar.

Saç dökülmesi tipik olarak aşağıdaki faktörlerden bir veya daha fazlası ile ilgilidir:

1.Genetik

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir? Nasıl Önlenir? - 3

Saç dökülmesinin en sık nedeni erkek tipi dökülme veya kadın tipi dökülme denilen kalıtımsal bir durumdur. Genetik saç dökülmesi, genellikle yaşlanmayla ortaya çıkar.

2.Hormonal değişiklikler ve saç derisi rahatsızlıkları

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir? Nasıl Önlenir? - 4

Hamilelik, doğum, menopoz ve tiroid problemleri gibi hormonal değişiklikler de dahil olmak üzere çeşitli koşullar, kalıcı veya geçici saç kaybına neden olabilir. Saç dökülmesine neden olan saç derisi rahatsızlıkları arasında da saçkıran gibi kafa derisi enfeksiyonları bulunur.

3.İlaçlar

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir? Nasıl Önlenir? - 5

Saç dökülmesi, kanser, depresyon, kalp sorunları, gut ve yüksek tansiyon gibi bazı hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçların yan etkisi olabilir.

4.Stres

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir? Nasıl Önlenir? - 6

Birçok insan fiziksel veya duygusal bir şoktan birkaç ay sonra genel bir saç dökülmesi yaşar. Bu tip saç dökülmesi geçicidir.

5.Bazı saç stilleri

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir? Nasıl Önlenir? - 7

Saç örgüsü veya atkuyruğu, topuz gibi saçınızı sıkıca çeken aşırı saç şekillendirme veya saç stilleri, traksiyon alopesi adı verilen saç dökülmesine neden olabilir. Ayrıca saç düzleştirmek, sık maşa kullanımı, Brezilya fönü, perma gibi uygulamalar da saç dökülmesine neden olabilir.

6.Mevsim değişimleri

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir? Nasıl Önlenir? - 8

Mevsim geçişlerinde aynı vücudumuz gibi saçlarımız da etkileniyor. Farklı mevsime ayak uydurmaya çalışırken gücünü kaybedip dökülmeye başlayabiliyor. 

Saç dökülmesine ne iyi gelir?

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir? Nasıl Önlenir? - 9

Kadınlarda olduğu gibi, erkekler de saç dökülmesinden şikâyetçi! Erkekler için saç dökülmesine ne iyi gelir veya erkeklerde saç dökülmesi nasıl önlenir gibi sorularını da bu yazımızda yanıtlıyoruz. Peki, saç dökülmesi için ne yapmalı? Hemen başlıyoruz. 

Öncelikle düzenli olarak kullandığın şampuanını ve saç bakım ürünlerini, saç problemine yönelik şampuan ve ürünlerle değiştirmelisin. Yani kullandığın şampuan, saç kremi, saç maskesi ve saç serumu mutlaka saç dökülmesine, saçlarını güçlendirmeye yönelik olmalı.

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir? Nasıl Önlenir? - 10

Editör önerileri: Öncelikle ilk önerimiz saçlarını güçlendirmek! Bu konuda da önemli içeriklerden biri Biotin içeriği! Özellikle dökülme karşıtı özelliği ile bilinen Biotin içeren ürünlerden favorimiz ise Elseve Komple Direnç serisi! Yalnızca Biotin değil, Arginine proteini ve Vitamin B5 de içeren bu seri, mevsim geçişlerindeki saç dökülmesi, koparak dökülmeler, kırılma kaynaklı dökülmeler gibi sorunlara etki ediyor. Seride şampuan, saç bakım kremi, güç maskesinin yanı sıra bir de durulanmayan bakım kremi bulunuyor.

Elseve Komple Direnç Dökülme Karşıtı Şampuan'ı aşağıda bulabilirsin.

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir? Nasıl Önlenir? - 11
L'Oréal Paris Elseve Komple Direnç Dökülme Karşıtı Şampuan
( Şampuan )
Hemen Al

Elseve Komple Direnç rutininde önce şampuanla saçlar yıkanıyor, güçleniyor, sonra saç kremiyle saçlar yumuşacık olup besleniyor, silikon içermeyen güç maskesi saç diplerine de uygulanarak saçlar köklerden itibaren güçleniyor ve durulanmayan bakımla da saçlar taramaya ve şekillendirilmeye hazır hale geliyor. Bu rutinle beraber saçlarımız kökten uca güçleniyor, koparak dökülmelere karşı saçlarımız korunuyor!

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir? Nasıl Önlenir? - 13

Bir diğer önerimiz de, son dönemde saç dökülmesi karşıtı saç bakım ürünleri arasında favorilerimizden biri olan Kérastase'ın Genesis serisi. İçeriğinde Zencefil Kökü, Edelweiss Kök Hücresi ve Aminexil olan Kérastase Genesis serisini, uzman kuaförler de öneriyor. Bu saç dökülmesi karşıtı bakım ile saçlarımız besleniyor, güçleniyor, dolgun bir görünüme kavuşuyor.

Kérastase Genesis Saç Banyosu'nu aşağıda bulabilirsin.

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir? Nasıl Önlenir? - 14
Kérastase Genesis Bain Nutri-Fortifiant Saç Banyosu
( Şampuan )
Hemen Al

Özellikle saç dökülmesi sorununu çözmek için, dış etkenlere karşı saçı koruma altına almak şart. Kérastase Genesis bakım serisi, dış etkenlere karşı saçlarımızı koruyor, güçlendiriyor. Saç dökülmesini azaltmak için saçın, saç köklerine daha iyi tutunmasını sağlıyor.

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir? Nasıl Önlenir? - 16

Seride şampuan, saç maskesi, durulanmayan bakım, serum dışında bir de saç dökülmesi karşıtı kür yer alıyor. Güçsüz, koparak dökülen, dökülmeye eğilimli saçlara sahipsen mutlaka bu seriyle tanışmanı öneririz. :)

Saç dökülmesi nasıl önlenir?

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir? Nasıl Önlenir? - 17

Ne yazık ki, saçlar dökülür. Yaşamın yenileme sürecinin bir parçası olarak saçlarının da doğal bir döngüsü var. Bu döngüyü basitçe, saçların yenileri ile yenilenmek üzere dökülüyor diye anlatabiliriz. Sonbaharda, mevsimin değişmesiyle beraber bu süreç daha da hızlanır ancak bu hemen endişelenmen gerektiği anlamına gelmiyor.

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir? Nasıl Önlenir? - 18

Problem, saç dökülmesi farklı (doğal olmayan) nedenlerle gerçekleştiğinde söz konusu oluyor. Stres veya sağlıksız yaşam bu nedenlere örnek gösterilebilir. Peki, ne zaman saç dökülmesi ile ilgili endişelenmeye başlamalıyız? Cevap basit, günlük 100 saç telinden fazla saçın dökülmeye başladığında. 

Editör önerisi: Böyle bir durumda Vichy Dercos Energisant Serisi ve Aminexil Serum ile en yakın zamanda tanışmanı öneriyoruz. Aminexil içeren bu seri, saçlarını köklerden itibaren güçlendirerek, saçlarının dökülmelere karşı dirençli olmasını sağlıyor. 

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir? Nasıl Önlenir? - 19

Saç dökülmesine engel olmak için aşağıdaki önlemleri de dikkate almalısın:

- Doğru beslenme: Saçların nem kaybına uğradığında, yeterli besini alamadığında da dökülmeye başlayabilir. Bu nedenle saçlarının dökülmemesi için bol bol su içmeli, sağlıklı ve düzenli beslenmeye özen göstermelisin. Saç dökülmesine bitkisel çözüm aramak için bu yazımıza bakabilirsin. 

- Spor: Düzenli egzersiz yapmak kan dolaşımını hızlandıracak, saç dökülmeni azaltacaktır. 

- Doğru saç şekillendirme: Saçlarını yalnızca birkaç dakika tarayarak da saç derindeki kan dolaşımını hızlandırabilirsin. Aynı zamanda kökten dökülen saçların yanı sıra koparak ve kırılarak dökülen saçlarının da önüne geçmek için saçlarına düzenli bakım yapmalı, ısı ile şekillendirmeden olabildiğince uzak durmalısın.

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir? Nasıl Önlenir? - 20

-Saçların hep temiz olsun: Düşündüğünün aksine saçlarını her gün yıkaman zararlı değil. Saç derindeki yağlar gözenekleri tıkayarak saçlarının düşmesine neden olabilir.

-Stresten uzak dur: Saçının en büyük düşmanlarından biri stres. Bu nedenle söylemesi kolay uygulaması zor olsa da stresten uzak kalmalısın. İşten zamanında çıkmaya çalışmalı, hafta sonunu kaliteli değerlendirmelisin.

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir? Nasıl Önlenir? - 21

- Kötü alışkanlıklara son ver: Sigara, alkol tüketimi gibi alışkanlıkların varsa bu durumdan saçların da etkilenir. Saç dökülmesi tedavisi sürecinde bu alışkanlıklara bir son vermelisin.

- Bol su iç: Vücudun susuz kaldığında sadece cildin bu durumdan etkilenmez, saçların, saç derin de bundan etkilenir. Bu nedenle gün içerisinde bol su içmeye özen göstermelisin.

Saç dökülmesi sorununu çözmede ve saçlarını güçlendirmede sana yardımcı olabilecek öneriler:

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir? Nasıl Önlenir? - 22

Dökülmeye meydan okuyan saçlar aslında o kadar da uzakta değil! Özellikle değişen mevsim şartlarına vücudumuz adapte olmaya çalışırken saç dökülmesi sorunuyla karşı karşıya kalabiliriz. 

Saç dökülmesini engelleme konusundaki en güçlü kalkanımız ise saçlarımızı besleyip, güçlendirmek. Saçlarını ne kadar güçlendirirsen, o kadar dökülmelere karşı direnç kazanır. Saçlarını doğru saç bakım ürünleri ve saç dökülmesi için şampuan kullanarak güçlendirebilir, saç dökülmesini kontrol altına alabilirsin. Saç dökülmesi tedavisi için hazırladığımız ipuçlarını inceleyerek işe başlayabilirsin:

1.Saç bakımına önem ver

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir? Nasıl Önlenir? - 23

Saç dökülmesi sorununu çözmeye yardımcı olabilmek için ilk başta saçlarını güçlendirmen gerekiyor. 

Editör önerisi: Saçlarını kökten uca besleyip güçlendirecek Elseve Komple Direnç Dökülme Karşıtı Şampuan kullanmanı öneririz. Arginine proteini, Biotin ve Vitamin B5 içeren bu şampuan saçlarının dökülmelere karşı direnç kazanmasını ve 3 kat daha güçlü olmasını sağlıyor. Saçına güç vermek için bizce en doğru tercih!

2.Saç derisi bakımına özen göster

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir? Nasıl Önlenir? - 24

Doğru şampuanı kullanmanın yanında, şampuanı doğru şekilde uygulamak da oldukça önemlidir. Şampuanını saçlarına uygularken parmaklarınla sert hareketlerle hatta tırnaklarınla uygulamamalısın. Parmak uçlarınla, nazikçe, dairesel hareketlerle uygulamayı denemelisin.

Editörün önerisi: Kabul edelim saçlarımıza pek de nazik davranmıyoruz! Kimyasal işlemler uyguluyor, sık sık ısıyla şekil veriyor, bol bol şekillendirici ürün kullanıyor ve saçlarımızı birazcık sert tarıyoruz… Tüm bunlar saçlarımıza zarar veriyor, güçsüzleştiriyor. Bu nedenle saçlarına olabildiğince nazik davranmalı, saçlarını yoran uygulamalardan kaçınmalısın.

3.Uzman görüşü al

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir? Nasıl Önlenir? - 25

Genetik, hormonal bozukluklar, çeşitli hastalıklar ve saç bakımı esnasında yapılan yanlışlar saç dökülmesine neden olur. Günlük olarak 50-100 saç telinin dökülmesi normal kabul ediliyor. Eğer dökülen saçlarının normalin üzerinde olduğunu düşünüyorsan bu durumu mutlaka bir uzmanla paylaşmalısın. 

4.Kimyasal işlemlerden kaçın

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir? Nasıl Önlenir? - 26

Saç dökülmesi sorunu nedeniyle her türlü kimyasal işlemden bir süre uzak durmalısın. Bu işlemlerden dolayı saç derin zarar görebilir ve saçların daha çok dökülebilir.

5.Saç şekillendirme alışkanlıklarını değiştir

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir? Nasıl Önlenir? - 27

Saçlarını nasıl şekillendiriyorsun? Hemen hemen her gün maşa, düzleştirici kullanıyor, jöleleri, spreyleri bolca kullanıyor musun? O zaman saçlarının dökülmesinin nedeni belki de bunlar bile olabilir. Kadınlarda saç dökülmesine engel olabilmek için ısıyla şekillendirmek yerine saçlarını doğal haline bırakmanı, şekillendirici ürünleri de çok sık ve aşırı kullanmamanı öneririz.

6.Saçlarını doğru şekilde tara

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir? Nasıl Önlenir? - 28

Saç dökülmesine çözüm arıyorsan özellikle saçların ıslakken çok dikkatli şekilde taramaya özen göstermelisin. Saçların en savunmasız, zarar görmeye en açık hali olduğu için saçlarına kolay tarama sağlayan bir saç bakım ürününü uygulayıp geniş dişli bir tarakla taramanı öneririz. Böylece saç tellerinde kopmalar olmaz. 

Photo credit: istockphoto.com

Paylaş

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir? Nasıl Önlenir?
Bu görünüm için mutlaka deneyin!
L'Oréal Paris Elseve Komple Direnç Dökülme Karşıtı Şampuan
L'Oréal Paris Elseve Komple Direnç Dökülme Karşıtı Şampuan
( Şampuan )
Satın Al
Serioxyl Denser Hair Serum - Saç yoğunluğu arttırıcı
Serioxyl Denser Hair Serum - Saç yoğunluğu arttırıcı
( Saç Seyrelmesi Karşıtı Bakım )
Keşfet
Vichy Dercos AMINEXIL Clinical 5 - Kadın
Vichy Dercos AMINEXIL Clinical 5 - Kadın
( Saç Dökülmesine Karşı Bakım )
Keşfet
Kérastase Genesis Bain Nutri-Fortifiant Saç Banyosu
Kérastase Genesis Bain Nutri-Fortifiant Saç Banyosu
( Şampuan )
Keşfet
Benzer İçerikler
Popüler İçerikler
Saç Dökülmesine İyi Gelen Yağlar
Saç Dökülmesine İyi Gelen Yağlar
Uzman Kuaför Doğan Kopal öneriyor: Saç dökülmesine karşı bakım!
Uzman Kuaför Doğan Kopal öneriyor: Saç dökülmesine karşı bakım!
Saç dökülmesine karşı en iyi maske önerisi!
Saç dökülmesine karşı en iyi maske önerisi!
Uzman kuaförlerin önerisi: Saç dökülmesine doğal çözümler!
Uzman kuaförlerin önerisi: Saç dökülmesine doğal çözümler!
Tümünü Gör
L'Oréal Professionnel Mythic Oil'i Deniyoruz!
L'Oréal Professionnel Mythic Oil'i Deniyoruz!
En güzel örgülü atkuyruğu saç modelleri
En güzel örgülü atkuyruğu saç modelleri
Amerikan Fönü Nedir: Amerikan Fönü Hakkında Bilmen Gereken Her Şey!
Amerikan Fönü Nedir: Amerikan Fönü Hakkında Bilmen Gereken Her Şey!
Kına ile saç boyama nasıl yapılır: Kına ile saç boyama öncesinde bilinmesi gerekenler!
Kına ile saç boyama nasıl yapılır: Kına ile saç boyama öncesinde bilinmesi gerekenler!
Tümünü Gör
Makyaj İpuçları
Kaş Usturası Nasıl Kullanılır?