Bu siteye giriş yaparak, çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Çerez kullanımı, servislerimizden en iyi hizmeti almanızı temin eder. Kişisel Verilerin Korunması hakkında daha fazla bilgi için

Saç Dökülmesinin Nedenleri ve Çeşitleri Nelerdir?

Saç dökülmesi sorununun hangi tipte olduğunu öğrenmek isteyenleri buraya alalım!

Saçlarımız dökülmeye başladığında panik olup her bakım yöntemini bir anda denemeye başlıyoruz. Aslında nasıl bir saç dökülmesi yaşadığını bilmeden kendi kendine bakımlara başlarsan saçlarına daha çok zarar verebilirsin. Bunun yerine hangi tip saç dökülmesi olduğunu, saç dökülmesinin nedenlerini bilip, uygun bakım yöntemlerini (tabii ki dermatologuna danışarak) deneyip, biraz sabretmek oldukça önemli. Yağlı saç için çözüm arayanlar buraya!

Biz de saç dökülmesi tiplerini ve çözüm yollarını senin için araştırdık. Saç dökülmesi neden olur, nasıl gerçekleşir gibi soruların cevaplarını araştırdık. Sen de aynı saç sorununu yaşıyorsan o zaman okumaya devam!

Hangi tip saç dökülmesi olduğunu biliyor musun?

Hangi tip saç dökülmesi olduğunu biliyor musun?

Saç dökülmesi sorununun ne tipte olduğunu mutlaka dermatologa danışarak öğrenmelisin. Uzman dermatologlar, hangi tip saç dökülmesi olduğunu çeşitli testler yardımıyla belirleyip, buna uygun bakım yöntemlerini uygularlar. Bu nedenle böyle bir sorunla karşı karşıya kaldığında her şeyden önce uzmana danışmanı öneririz.

Saç dökülmesini tedavi etmeden önce saç dökülmesinin tipini ve nedenini öğrenmelisin. Kendi kendine bulduğun saç dökülmesi tedavisi, saçlarına daha çok zarar verebilir. Bunun yerine dermotoloğuna danışarak kendine en uygun tedavi ve bakım yöntemini belirleyebilirsin.

Saç dökülmesinin nedenleri nelerdir?

Saç dökülmesinin nedenleri nelerdir?

-Genetik faktörler 

Erkeklerde saç dökülmesinin %50'si genetiktir. Toplumun genelindeki saç dökülmesinin nedenleri arasında da erkek tip hormona duyarlı dökülme görülür. Kronik saç dökülmesi ileriki yaşlarda kelliğe dönüşebilir. Erken yaşta başlanan saç bakımı saç dökülmesini azaltabilir, kelliğe giden yolu yavaşlatır.

-Deri problemleri

Deri kaynaklı dökülmeler, saç derisini de etkiler. Sedef hastalığı, egzama, akne, liken hastalığı, aşırı yağlı deri, mantar hastalığı gibi nedenler saç derisini etkileyerek saç dökülmesine yol açar. Deri problemleri tedavi edildiğinde saç dökülmesi durdurulabilir. 

- Yanlış beslenme alışkanlıkları

Saç telleri canlıdır. Bu nedenle saç tellerimizin beslenmesi, onların sağlığı için çok önemlidir. Az su içmek, gereğinden fazla karbonhidrat tüketmek, uzun süre aç kalmak ve tek tip beslenmek saçların dökülmesine yol açar.  
- Vitamin ve mineral eksikliği

Saç dökülmesinin en önemli nedenlerinden biri de vitamin ve minerallerin vücudumuzda yeterli olmamasıdır. B12, D vitamini, folik asit, biotin, çinko, demir gibi vitamin ve mineralleri düşükse saç beslenemez ve dökülür. Hatta demir düşüklüğü yokken bile demir takviyesi saç dökülmesini azaltacaktır.

- Hormonal sebepler 

Adet gecikmesi, gebelik, aşırı akne, kilo problemi ve aşırı yağlanma gibi problemler varsa bunlar saç sağlığını etkileyebilir. Bu sorunları kan tahlili ile ortaya çıkarabilir, gerekli tedavi sonrasında sağlıklı saçlara kavuşabilirsiniz. 
- Çeşitli hastalıklar ve ilaç kullanımı

Kemoterapi süreci, tiroit bezi hastalıkları ya da bu hastalıklar için kullanılan ilaçlar, romatizmal hastalıklar, kullanılan hormonlar, zayıflama hapları, böbrek üstü bezi hastalıkları, insülin direnci, diyabet, doğum kontrol hapları ve bazen de bu kontrol haplarının kesilmesi saç dökülmesini tetikler.
- Stres ve depresyon

Stres kaynaklı saç dökülmesi günümüzde çok yaygındır. Depresyon, anksiyete, psikolojik sorunlar saç dökülmesine yol açabilir. 

- Kozmetik etkenler

Saçları sıkı bağlamak, iç boneler, aşırı ısıya maruz bırakılan fön işlemleri, saç rengini açmak için kullanılan boyalar, açıcılar, düzleştirici yöntemler saça dışarıdan zarar vererek saç kaybına neden olmaktadır.

Saç dökülmesinin çeşitleri nelerdir?

Saç dökülmesinin çeşitleri nelerdir?

Erkek tipi saç dökülmesi

Erkek tipi saç dökülmesi, yalnızca erkeklerde değil, kadınlarda da ortaya çıkabilir ve genelde erkeklerde saç dökülmesinin nedenleri arasında sayılan genetik kaynaklıdır.k Her saç telinin bir büyüme döngüsü vardır.  Erkek tipi saç dökülmesinde bu döngü zamanla zayıflar ve saç telleri daha incelmeye, incelerek de dökülmeye başlar. Sonuç olarak da saç köklerinde büyüme döngüsü sona erer ve bu bölgelerde saç uzamamaya başlar.

Genelde saç dökülmesi erkek tipinde dökülmeler tepe kısmından başlar. Bu nokta dışında saç çizgisinin yer aldığı alın bölgesi yavaş yavaş açılmaya başlar. En az saç dökülmesinin yaşandığı bölge ise ense kısmıdır.

saç dökülmesi


Erkek tipi saç dökülmesi, doğru bakım yöntemlerinin düzenli kullanımı sonucunda yavaşlatılabilir. Yavaşlatmak için dermatologuna danışıp bakımına yardımcı olacak ürünler kullanabilirsin. Bizim de favorilerimizden olan ve hem kadınların, hem de erkeklerin kullanabildiği La Roche-Posay Kerium AC Kür ile saç dökülmesinin yavaşlamasına destek olabilirsin. 6 haftalık kullanım sonucunda saç dökülmesinde yavaşlama, daha az saç kaybı, daha güçlü ve esnek saçlara sahip olabilirsin.

La Roche-Posay Kerium AC Kür'ü aşağıda bulabilirsin.

La Roche-Posay Kerium AC Saç Dökülmesi Karşıtı Bakım Kürü
La Roche-Posay Kerium AC Saç Dökülmesi Karşıtı Bakım Kürü
( Dökülme Karşıtı Bakım Kürü )
Keşfet

Kadınlarda saç dökülmesi

Kadın tipi saç dökülmesi genelde hormonsal nedenlidir ve menopoz, doğum gibi hormon dengelerinin bozulduğu durumlarda sık sık ortaya çıkar. Doğum sonrası saç dökülmesi de yaygın bir sorundur. Kadın tipi saç dökülmesinde, dökülmelerin saçın her bölgesinde eşit şekilde seyrelmeler halinde olduğu gözlemlenir. Yani saç dipleri dışarıdan bakıldığında net şekilde görünmeye başlar.


Saç dökülmesinin nedenine ve bakım yöntemine bağlı olarak bu saç sorununun çözülebilme ihtimali yüksektir. Yukarıda da bahsettiğimiz şekilde dermatologa danışılarak bakım yöntemlerine ek olarak uygun ürünlerle desteklenebilir. Yukarıda da bahsettiğimiz şekilde La Roche-Posay Kerium AC Kür’ün tamamlayıcı ürünü Kerium AC Şampuan’ı kullanarak saç tellerine yoğunluk katabilir, saç dökülmesinin azalmasına yardımcı olabilirsin.

La Roche-Posay Kerium AC Şampuan'ı aşağıda bulabilirsin.

La Roche-Posay Kerium AC Saç Dökülmesine Karşı Etkili Şampuan
La Roche-Posay Kerium AC Saç Dökülmesine Karşı Etkili Şampuan
( Şampuan )
Keşfet

Geçici saç dökülmesi

Vücuttaki bir sorundan, çeşitli ilaçların kullanımlarından, hava değişimlerinden, stresten dolayı ortaya çıkan saç dökülmeleri, geçici saç dökülmesidir. Vücuttaki rahatsızlık tedavi edildikten, saçın dökülmesine neden olan ilacı kullanmayı bıraktıktan, stres azaldıktan ve hava değişimi dönemi geçtikten sonra saç dökülmesi azalır, yeni saçlar büyümeye başlar.

Ancak bu büyümeyi hızlandırmak, uzamasına, saç dökülmesinin de azalmasına yardımcı olmak için yukarıda önerdiğimiz La Roche-Posay Kerium AC ürünlerini beraber kullanmanı öneririz. Saç dökülmesi geçici olduğunda bu bakım ürünlerini deneyebilirsin.

Çocuklarda saç dökülmesi

Çocuklarda saç dökülmesinin nedenleri genellikle saç kıran hastalığındandır. Tedavi sonrasında saçlar geri gelecektir. Tedaviye geç kalanların ise saçları kalıcı olarak dökülebilir. 


- Strese bağlı saç dökülmesi

Bazı tansiyon ilaçları, kolesterol düşürücü ilaçlar, tiroit hormonunu düşürücü ilaçlar, doğum kontrol hapları, psikiyatride kullanılan bazı ilaçlar, A vitamini ve türevi bazı ilaçlar saç dökülmesine neden olabilir. Doğum sonrası saç dökülmesi de bu gruba girebilir. 2 aydan fazla olan aşırı saç dökülmesini mutlaka yakından takip etmelisin. 
- Vitamin eksikliğine bağlı saç dökülmesi

Kadın hastalarda özellikle saçların ön bölgelerinde seyrelme, akne, adet düzensizliği, tüylenmede artış gibi problemler olduğunda cinsiyet hormonlarının düzeyini kontrol etmek gerekmektedir. Saçları dökülen kadınların %70'inde demir eksikliği görülür. Bu nedenle demir takviyesi yaparak saçlarını koruyabilirsin. 


- Tiroit hormonlarına bağlı saç dökülmesi 

Tiroit hormonlarının az çalışması, saçların dökülmesine yol açabilir. 8 haftalık tedavi sonucunda saçlar yeniden çıkmaya başlayacaktır.
- Saçkıran saç dökülmesi

Alopesi areata;birdenortaya çıkan, değişik çaplarda, bir ya da birkaç tane yuvarlak, tamamen saçsız alanlarla karakterize, sık görülen bir hastalıktır. Halk arasında “saçkıran” adı ile bilinir; ancak adının çağrıştırdığının aksine mantar hastalığı değildir dolayısıyla bulaşıcı değildir. Sadece saçta değil, sakal bölgesinde de görülebilir. Genellikle birkaç ay ya da yıl içinde tedavi ile geriler. 

Paylaş

Bu görünüm için mutlaka deneyin!
La Roche-Posay Kerium AC Saç Dökülmesine Karşı Etkili Şampuan
La Roche-Posay Kerium AC Saç Dökülmesine Karşı Etkili Şampuan
( Şampuan )
Keşfet
La Roche-Posay Kerium AC Saç Dökülmesi Karşıtı Bakım Kürü
La Roche-Posay Kerium AC Saç Dökülmesi Karşıtı Bakım Kürü
( Dökülme Karşıtı Bakım Kürü )
Keşfet
Benzer İçerikler
Popüler İçerikler
Saç dökülmesinin asıl nedeni ne? Testimizi çöz, sana özel çözüme ulaş!
Beyaz Kapama ve Saç Dolgunlaştırma Etkili Serioxyl Renkli Saç Sprey’i İnceledik !
Mevsim geçişlerinde saçlarımız neden dökülür?
Saç Dökülmesini Kişnişin Doğal Gücü ile Önle!
Tümünü Gör
Cesur sarışınları buraya alalım! Sarı saç bakımında doğru ürünleri mi kullanıyorsun?
Evde saç boyama sonrasında yapman gerekenleri açıklıyoruz!
Evde saç bakımı yapanlara özel test: Hangi içeriklere sahip saç bakım ürünlerini kullanmalısın?
Sarışınlar buraya! Bu testle senin yüzde kaç sarışın olduğunu söylüyoruz?
Tümünü Gör
Makyaj İpuçları
Gratis İndiriminden Neler Alınır?