23/07/2018
Saç Sırları
360 38

Saç Maşası Kullanırken Yapılan Hatalar

Cansu G.

Saç maşasını nasıl kullanacağını biliyor musun?

Saç Maşası Kullanırken Yapılan Hatalar Saç Maşası Kullanırken Yapılan Hatalar
Galeri Görünümü Slayt Görünümü

Saç maşası kullanmak saç şekillendirmenin en zor kısımlarından biri. Özellikle doğal ve havalı saç modelleri için saç maşası kullanımı çok önemli. Saç maşasının boyutu, tutuşu, doğru ürünlerle sabitlenmesi gibi konular kusursuz saç modeli için olmazsa olmaz konuların başında geliyor. Çevremizde gördüğümüz – itiraf edelim bizim de yaptığımız- saç maşası kullanırken en sık yapılan hataları şimdi seninle paylaşıyoruz. Bu hataları düzelttikten sonra kusursuz dalgalı saçlar için önünde hiçbir engel kalmayacaktır! :)

Yanlış saç maşası seçimi

Saç Maşası Kullanırken Yapılan Hatalar

Saç maşası seçerken yapılan en büyük hatalardan biri yanlış boyuttaki maşaları seçmek. Arkadaşlarımızdan duyduğumuz kadarıyla herkes en büyük boy maşasının en güzel ve doğal saç dalgası yapacağını düşünüyor. Herkes için aynı saç maşası uygun değildir. Kısa saçlar için 25 mm kalınlığındaki saç maşaları, uzun saçlar için de 30 mm saç maşaları uygundur. Saç maşası alırken saç uzunluğuna göre maşanın boyutunu belirlemelisin. Maşa tiplerine ve boyutlarına göre, hangi saç maşasını, hangi saç modelini oluşturmak için kullanabileceğini öğrenmek için buraya tıklayabilirsin.

Saç Maşası Kullanırken Yapılan Hatalar - 1

Son zamanlarda saç düzleştiriciler de maşa gibi kullanılabiliyor. Maşanın yanında olmadığı zamanlarda tercih edebileceğin bu yöntem, maşanın yerini ne yazık ki tutamıyor. Özellikle hacimsiz saçlar düzleştirici ile dalgalandırıldığında, dalgalar çoğu zaman sönük görünüyor ve saçlar çabucak düşebiliyor. Bu nedenle düzleştiriciyi maşa olarak kullanmayı, daha çok maşanın yanında olmadığı dönemlerde son çare olarak kullanmanı öneriyoruz. 

Saç bakım spreyi kullanmamak

Saç Maşası Kullanırken Yapılan Hatalar - 2

Maşa ile saçlarını dalgalandırdıktan sonra yalnızca sabitleyici saç spreyi ile sabitlemek yerine önce saç bakım spreyini sıkıp sonra dalgalandırıp sabitleyici sprey uygulamalısın. Böylece hem saçların ısıdan zarar görmemiş olur, hem de dalgaların daha kalıcı olur ve gün boyu göz alıcı görünür.

Maşanın ısısını çok açmak

Saç Maşası Kullanırken Yapılan Hatalar - 3

Saç maşası kullanırken hepimiz en yüksek dereceyi ayarlıyoruz. Daha kısa sürede etkili bir sonuç almak için uyguladığımız bu yöntem saç sağlığımız için hiç doğru bir hareket değil. Eğer sağlıklı ve kaltın telli saçların varsa 200 dereceye kadar maşanın ısısını arttırabilirsin, eğer yıpranmış, ince telli veya boyalı saçlara sahipsen maşanın derecesini düşürmeli, 150-180 derece arasında saçlarını şekillendirmelisin.

Tutamları maşaya yanlış şekilde sarmak

Saç Maşası Kullanırken Yapılan Hatalar - 4

İstediğin dalga şekline, modeline göre saçlarını maşaya sarmalısın. Eğer saçlarının bukle bukle görünmesini istiyorsan ince bir saç tutamını maşanın etrafına dipten uca olacak şekilde sar. Eğer dalgalarının daha doğal sanki plaj dalgası gibi görünmesini istiyorsan da kalın bir saç tutamının sadece boylarını ve uçlarını maşaya sarmalısın. İşte bu kadar!

Maşayı dik tutmak

Saç Maşası Kullanırken Yapılan Hatalar - 5

Saçlarını maşaya doğru sardın, peki maşayı doğru tuttuğuna emin misin? Saçlarının dolgun ve hacimli görünmesi için saç maşasını dik değil yatay şekilde tutmalısın. Yatay bir çizgi gibi tuttuğun saç maşası saçlarına ekstra hacim katacaktır.

Editörün önerisi: Saçlarının dalgalandırdıktan sonra sönük, hacimsiz görünmesinden şikayetçiysen doğru şampuanla hala tanışmadın demektir. La Roche Posay Kerium Doux Extrem Şampuan, içeriğindeki termal su sayesinde saçları hafifletir ve daha hacimli görünmesini sağlar. Ferahlamamızı, tazelenmemizi sağlayan termal su, saçlarının ve saç derinin de ferahlamasını, daha hafif saçlara ulaşabilmeni sağlayacak.

Maşa ısınmadan saçı yapmaya başlamak

Saç Maşası Kullanırken Yapılan Hatalar - 6

Saçlarını acele acele şekillendirdiğini biliyoruz! :) Hatta sırf bu yüzden maşan daha tam ısınmadan saçlarını hemencecik şekillendirmeye başlıyorsun değil mi? Eğer dalgalarının maşa sonrasında çabucak söndüğünü düşünüyorsan, nedenlerinden biri de bu! Maşan tam olarak ısınmadan saçlarını şekillendirdiğinde, tutamlar dalga görünümü alamaz. Her ne kadar sana dalgalanmış gibi görünse de, birkaç dakika sonra düzleşmeye başlar. Bu nedenle saçlarını şekillendirmeye başlamadan önce maşanın iyice ısındığından emin olmalısın. 

Maşayı saçta çok fazla tutmak

Saç Maşası Kullanırken Yapılan Hatalar - 7

En sık yapılan hatalardan biri de saç maşasını saçlarında çok uzun sure tutmak. Saç maşasını çok uzun sure saçlarında tuttuğunda dalgalarını doğallaştırman çok zor hale gelecektir. Maşayı saçlarında ortalama 8-10 saniye kadar tutmalısın. Diğer bir önemli nokta ise, bütün saç tutamlarına aynı süreyi uygulamak. Eğer bazı tutamlarda maşanı 30 saniye, bazı tutamlarda 10 saniye kadar tuttuğunda saçlarında eşit olmayan dalgalar oluşacaktır. Bunun önüne geçmek için saçını sardıktan sonra içinden 10’a kadar say. Böylece işini garantiye alacaksın.

Editörün önerisi: Doğal dalgalı saçları beğeniyorsan, eminiz ki doğal saç renklerini de çok seviyorsundur. Zaten doğal dalgalı saçlara da en çok doğal renkler yakışıyor! Saç renginin boya olup olmadığını kimse anlamasın, saç rengin çok doğal olsun istiyorsan Garnier Color Naturals Doğal Tonlar Koleksiyonu'nda bulunan kumral tonları tam sana göre! Özellikle bizim favorimiz olan ve her ten rengine çok yakışan 7N Doğal Kumral tonunu kesinlikle denemelisin! Kumral saçlarına dalgalı saç modeli çok yakışacak. 

Garnier Doğal Tonlar Koleksiyonu'ndan 7N Doğal Kumral rengini aşağıda bulabilirsin.

Saç Maşası Kullanırken Yapılan Hatalar - 8
Garnier Color Naturals Doğal Tonlar Koleksiyonu 7N Doğal Kumral
( Saç Boyası )
Hemen Al

Saçı kurutmadan şekillendirmek

Saç Maşası Kullanırken Yapılan Hatalar - 10

Saçlarının yıpranmaması ve dalgalarının hacimli görünmesi için saçlarının tamamının kuru olması gerekir. Saç diplerinin nemli olması bile maşanın etkisini azaltacak, daha sönük dalgalar elde etmene yol açacaktır. Saçlarını tamamen kuruttuktan sonra maşa yapmaya başlayabilirsin.

Editörün önerisi: Yukarıdaki modelin saçlarına bayıldığını biliyoruz! :) Biz de çok beğendik ve senin için araştırıp, bu saç rengine en yakın tonun L'Oréal Paris Casting Créme Gloss 6354 Toffee Karamel olduğunu öğrendik. Saça çok tatlı, karamel tonda yansımalar veren bu saç rengi, dalgalı saç modelinle de harika görünecek!

Paylaş

Saç Maşası Kullanırken Yapılan Hatalar
Bu görünüm için mutlaka deneyin!
La Roche-Posay Kerium Doux Extreme Fizyolojik Şampuan
La Roche-Posay Kerium Doux Extreme Fizyolojik Şampuan
( Şampuan )
Keşfet
Casting Crème Gloss 6354 Toffee Caramel
Casting Crème Gloss 6354 Toffee Caramel
( Saç Boyası )
Satın Al
Garnier Color Naturals Doğal Tonlar Koleksiyonu 7N Doğal Kumral
Garnier Color Naturals Doğal Tonlar Koleksiyonu 7N Doğal Kumral
( Saç Boyası )
Satın Al
Benzer İçerikler
Popüler İçerikler
En beğenilen 25 salık saç modeli
En beğenilen 25 salık saç modeli
Dağınık saç modelleri: En şık 50 dağınık saç modeli
Dağınık saç modelleri: En şık 50 dağınık saç modeli
En beğenilen bebek saç modelleri
En beğenilen bebek saç modelleri
Bu kına saç modellerini görmeden kına gecesi yapmayın!
Bu kına saç modellerini görmeden kına gecesi yapmayın!
Tümünü Gör
Rengi açılmış saçlar için en iyi bakım önerileri!
Rengi açılmış saçlar için en iyi bakım önerileri!
Kıvırcık saçlar için en iyi bukle belirginleştiren kremi seçtik!
Kıvırcık saçlar için en iyi bukle belirginleştiren kremi seçtik!
Gül suyunun saça faydası nedir?
Gül suyunun saça faydası nedir?
Büyülü Kahve Saç Rengiyle Herkesi Büyüle!
Büyülü Kahve Saç Rengiyle Herkesi Büyüle!
Tümünü Gör
Makyaj İpuçları
Deniyoruz: Maybelline Lifter Gloss Dudak Paratıcıları