Bu siteye giriş yaparak, çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Çerez kullanımı, servislerimizden en iyi hizmeti almanızı temin eder. Kişisel Verilerin Korunması hakkında daha fazla bilgi için

Saç neden beyazlar?

Beyaz saçlar hakkında bilmen gerekenler burada!

Saçımızda beyaz saç tellerini gördüğümüzde çok da iyi hissettiğimiz söylenemez. :) Senin de saçların beyazlamaya başladıysa, eminiz ki saçlarının neden beyazladığını, beyaz saçı önlemenin yollarını araştırıyorsundur. Merak etme seni aydınlatmak, aklındaki soru işaretlerini kaldırmak için buradayız!

Saçlar neden beyazlar?

Saçlarımızın beyazlaması yaşamamızın bir parçası aslında… Yaş aldıkça saçlarımız beyazlamaya başlar. Bunun nedeni de saça rengini veren pigmentasyon hücrelerinin üretiminin yavaşlamasıdır. Bu hücrelerin üretimi biz yaş aldıkça yavaşlar ve bir noktada durur. Bu noktada da saç artık tamamen beyazlamıştır.

Saçların beyazlamasını stres, hormonal faktörler ve çeşitli hastalıklar etkileyebilir. Çok yoğun stres yaşadığımız dönemlerde saçlarımızdaki beyazlar daha fazla artabilir. Stres hormonu pigmentasyon hücrelerinin üretimini yavaşlatabilir. Diyabet ve tiroid gibi rahatsızlıklar da saçın daha erken beyazlamasına neden olabilir.

Genetik faktörler de kişinin saçının ne zaman beyazlayacağı konusunda belirleyicilerden olabiliyor. Yani ailemizde bizden yaşça büyük kişilerin saçları erken yaşta beyazladıysa, bizim saçlarımızın da erken yaşta beyazlama ihtimali var demektir.

Beyaz saçlarla ilgili doğru bilinen yanlışlar

Beyaz saç koparılırsa daha çok artar:

Beyaz saçlarla ilgili bilinen en yaygın inanış, beyaz saç telinin kopartılınca yerine daha fazla beyaz saçın çıkmasıdır! Eminiz ki sen de çevrenden bu inanışı duymuşsundur. :) Ancak bu yanlış bir inanıştır. Tabii ki saç telini kopartmak doğru değildir, bunu yaparak saç köküne zarar verebilir, saç büyümesini etkileyebilirsin ama saçın beyazlamasıyla bir ilgisi yoktur.

Saç boyamak saçı beyazlatır mı:

Beyaz saçlarla ilgili en yaygın inanışlardan biri de saçlar boyandığında daha çok beyaz saçın çıkacağıdır. Bu inanış da yanlıştır.Beyazlarını kapatmak için saç boyalarından yardım alabilirsin ve bu durum beyaz saçlarının çoğalmasına neden olmaz. 

Saçların beyazlamasını geciktirmek için ne yapılabilir?

Saçların beyazlamasını geciktirmek için alabileceğin bir ilaç, görebileceğin bir tedavi yöntemi yoktur. Ancak saçlarını boyayarak beyaz görünüme kolayca engel olabilirsin. Beyazlarını %100 kapatabilen saç boyalarından destek alarak daha canlı görünüme ulaşabilirsin.

Saçlar kaç yaşında beyazlamaya başlar?

30’lu yaşlarda beyaz saç tellerini görmeye başlarız. 50’lerimize geldiğimizde ise saçlarımızın neredeyse yarısı beyazlamıştır. Ancak bu durum herkes için geçerli değildir. Eğer aile bireylerin arasında erken yaşta saçları beyazlamış olanlar varsa, senin de saçların daha erken beyazlamaya başlayabilir.

Dip beyazlarını kolayca nasıl kapatabilirsin?

2 boyama işlemi arasında dip beyazlarını kapatmak ve anında kusursuz bir görünüm elde etmek için beyaz kapatıcı spreyler tam sana göre! Son dönemde herkesin favorilerinden olan L’Oréal Paris Magic Retouch Beyazlar için Anında Kapatıcı Sprey ise tam bir kurtarıcı. :)

L’Oréal Paris Magic Retouch Beyazlar için Anında Kapatıcı Sprey'i aşağıda bulabilirsin.

Magic Retouch Kapatıcı Sprey - Kahverengi Saçlar
Magic Retouch Kapatıcı Sprey - Kahverengi Saçlar
( Saç Spreyi )
Hemen Al

3 saniyede, çabucak beyaz saç diplerini kapatan, anında kusursuz bir görünüm sağlayan Magic Retouch ile şakaklarındaki beyazlarını bile kapatabiliyorsun. Hem de ilk şampuanlamaya kadar kalıcı şekilde! Son dakikada çıkan randevularına, toplantılara uzamış beyaz saç diplerinle gitmek istemiyorsan çantanda Magic Retouch bulundurup, hemencecik kusursuz görünebilirsin! 

Evde beyaz saçları boyarken nelere dikkat edilmeli?

Saçlarını evde boyarken, beyazlarının tamamen kapanmasını sağlamak için boyayı saç diplerine yoğunlaşarak uygulamalısın. Dip kısımlarındaki beyazların kapanabilmesi için boyanın normalden daha uzun süre saçta kalması gerekir. Bu nedenle saçlarını boyamaya başladığında ilk önce saç diplerine bolca uygula. Ardından saçının diğer kısımlarına uygulamayı deneyebilirsin.

Beyaz saç her renk boyayı tutar mı?

Beyaz saçları boyamak biraz daha zor olabilir ama bunda seçtiğin saç boyasının da önemi büyüktür. Bu nedenle kullandığın saç boyasının mutlaka %100 beyaz kapama özelliği olmasına dikkat etmelisin. Uzun süre kalıcı, zengin saç renkleri sunan L’Oréal Paris Excellence Creme bizim bu konudaki favorilerimizden! Saça sağladığı bakım ile 6 hafta boyunca uzun süre canlılığını koruyan saç rengine kavuşabilir, beyazlarını kapatabilirsin.

L’Oréal Paris Excellence Creme Efsanevi Kahve rengini aşağıda bulabilirsin.

Excellence Creme Saç Boyası 5.15 Efsanevi Kahve
Excellence Creme Saç Boyası 5.15 Efsanevi Kahve
( Saç Boyası )
Hemen Al

Eğer tek tük beyaz saç tellerine sahipsen de, ilk beyazları kapatabilen saç boyalarını kullanabilirsin. Beyazlar üzerinde optimum kapama sağlayan L’Oréal Paris Casting Crème Gloss, saçların için en faydalı içeriklerden fındık, goji meyvesi, Hindistan cevizi ve bal özleri içeren saç bakım kremiyle favorilerinden olmaya aday! Özellikle saçlarını boyamaya yeni başlıyorsan çok doğal bir görünüm sağlamasına, beyazlarının kapanmasına ve saçlarının süper bir parlaklığa kavuşmasına bayılacaksın!

Beyaz saç hangi saç renkleriyle kapanır?

Beyazlarını kapatmak için seçtiğin saç renginin kendi saç renginden 1 ya da 2 ton koyu veya açık olmasına özen göstermeni öneririz. Bunu yaparak, beyaz saç diplerin uzamaya başladığında bu kısımların daha az görünür olmasını sağlayabilirsin.

Eğer açık renk saçlara sahipsen şanslısın! Beyazlarını kapamak daha kolay olacak! Doğal açık renk saçlara sahipsen bal renkleri, karamel renklerini ya da platin sarı gibi açık sarı tonlarını kullanabilirsin. Koyu renk saçlara sahipsen de çok koyu renkler yerine altın kahve, koyu kumral gibi saç renklerini tercih ederek beyazların uzadığında daha az görünür olmalarını sağlayabilirsin.

Photo credit: Pinterest.com

Paylaş

Bu görünüm için mutlaka deneyin!
Magic Retouch Kapatıcı Sprey - Kumral Saçlar
Magic Retouch Kapatıcı Sprey - Kumral Saçlar
( Saç Spreyi )
Satın Al
Magic Retouch Kapatıcı Sprey - Kahverengi Saçlar
Magic Retouch Kapatıcı Sprey - Kahverengi Saçlar
( Saç Spreyi )
Satın Al
Casting Crème Gloss 680 Bronz Kahve
Casting Crème Gloss 680 Bronz Kahve
( Saç Boyası )
Satın Al
Excellence Crème Saç Boyası 5.15 Efsanevi Türk Kahvesi
Excellence Crème Saç Boyası 5.15 Efsanevi Türk Kahvesi
( Saç Boyası )
Satın Al
Benzer İçerikler
Popüler İçerikler
Bu testle senin efsanevi saç renginin hangisi olduğunu söylüyoruz!
Patlıcan moru saç rengi hakkında bilmen gereken her şey!
Seyahat tercihlerine göre hangi saç rengini seçmen gerektiğini söylüyoruz!
INOA Saç Boyası Hakkında Bilmen Gerekenler Burada!
Tümünü Gör
Dekorasyon zevkine göre senin kumral saç rengini söylüyoruz!
Saç dökülmesinin asıl nedeni ne? Testimizi çöz, sana özel çözüme ulaş!
Beyaz Kapama ve Saç Dolgunlaştırma Etkili Serioxyl Renkli Saç Sprey’i İnceledik !
Hızlı saç uzatmak ve uzun saç bakımı için ihtiyacın olanı bulduk: Elseve Dream Long!
Tümünü Gör
Makyaj İpuçları
Bahara Uygun En Popüler Maybelline New York Rujlar