Bu siteye giriş yaparak, çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Çerez kullanımı, servislerimizden en iyi hizmeti almanızı temin eder. Kişisel Verilerin Korunması hakkında daha fazla bilgi için

Saç tipin için en uygun fön makinesi hangisi?

Fön makinesine dair bilmek istediğin her şey burada!

Fön makinesı bir evin olmazsa olmazlarından biridir. Hele bir de bizim gibi saçlarına düşkünsen, fön makinesı konusunda çok seçici olduğunu tahmin edebiliyoruz. Yanlış fön makinesı tercihi saçlarının yıpranmasına, kabarmasına neden olabiliyor. Saç tipine uygun fön makinesı kullanarak saçlarını dakikalar içinde şekillendirebilir, istediğin hacimli görünüme kavuşabilirsin. Peki, sana en uygun fön makinesı hangisi? Fön makinesi seçimi ve kullanımı hakkında bildiğimiz her şeyi seninle paylaşıyoruz.

Fön makinesi ve saç kurutma makinesinin farkı:

Öncelikle şunu söylemeliyiz, fön makinesi ve saç kurutma makinesi birbirinden farklıdır. Saç kurutma makinesiyle saçlarına fön çekmeye çalıştığında saçlarının kabardığını ve bir türlü şekil almadığını görebilirsin. Saç kurutma makinelerinin genellikle ağız kısmı geniş ve motor devri düşüktür. Bu nedenle saç kurutma makineleri saçlarını şekillendirecek kadar güçlü değillerdir. 

Fön makinelerinin ağız kısmı daha dar olduğu için sıcak havayı dışarı daha hızlı üfler. Böylece saçların kolaylıkla şekil alabilir. Kısaca, evde fön çekeceğin zaman mutlaka fön makinesi kullanmalısın, saç kurutma makinesi saçlarını şekillendirmek için uygun olmayacaktır. 

İnce telli saçlılar için fön makinesi tercihi:

ince telliler için fön makinesi

İnce telli saçlarının yıpranmaması için 2000-2300 Watt arasındaki fön makineleri tercih edilmelidir. 2300 Watt'ın üzerindeki fön makineleri saçlarının yanmasına veya yıpranmasına neden olabilir. İnce tellilerin en büyük şikayetlerinden biri, fönlerinin hızlıca sönmesidir. Bunu önlemek için,fön makinenin mutlaka soğutma özelliği olmalıdır. Saçlarına fön çektiken sonra, makinenin soğuk üfleme özelliğiyle saç modelinin sabit kalmasını sağlayabilirsin. Saçlarının çabuk elektriklenmesinden şikayetçiysen, fön makinesinin iyon özellikli olmasına özen göstermelisin. 

Editörün önerisi: Saçlarına fön çekmeye başlamadan önce mutlaka ısı koruyucu sprey sıkmalısın. 

Kalın telli saçlılar için fön makinesi tercihi:

kalın telli saçlar için fön makinesi

Kalın tellilerin işi ince telli saçlılara göre biraz daha zor. Kalın telli saçlar, kolay kolay şekil almadığı için 2300-2500 Watt'lı fön makineleri kullanmak gerekecektir. Daha güçlü fön makinesiyle kalın telli saçlarını kolaylıkla şekillendirebilirsin. Kalın telli saçların en sevdiğimiz özelliği, fönün kolay kolay bozulmamasıdır. Bu nedenle saçlarına fön çektikten sonra saç spreyiyle saçlarını sabitlemek yeterli olacaktır. Daha hızlı ve daha yüksek ısıda fön çekmek istiyorsan, yüksek çalışma gücüne sahip ve turbo üfleme özelliği olan makineleri seçmelisin.

Nasıl fön çekilir?

nasıl fön çekilir

Fön çekmeye başlamadan önce saçlarını spreyle ıslat. Daha sonra yuvarlak fön fırçasına ince saç tutamını sar ve fön makinesini sardığın saçın üzerine tut. Hem alttan hem de üstten fön makinesini tutarak saç tutamının eşit bir şekilde şekillenmesini sağlayabilirsin. Daha sonra fırçayı yavaşca aşağı doğru çek ve fön makinesini de hafifçe aşağı kaydır. Saçının ucuna kadar bu işleme devam et. Tüm saçına fön çekeceğinde önce ense kısmından başlamanı tavsiye ediyoruz. Daha sonra yanlar ve saçlarının üst kısmına geçebilirsin .

Editörün önerisi: Dalgalarının ne kadar kalın görünmesini istiyorsan o kadar kalın saç fırçası seçmelisin. 

Photo Credit: GettyImages, Pinterest

Paylaş

Bu görünüm için mutlaka deneyin!
L'Oréal Professionnel Infinium Pure Saç Spreyi
L'Oréal Professionnel Infinium Pure Saç Spreyi
( Saç Spreyi )
Keşfet
Kérastase Résistance Ciment Thermique Fön Kremi
Kérastase Résistance Ciment Thermique Fön Kremi
( Durulanmayan Bakım )
Satın Al
L'Oréal Paris Elseve Saç Güzelleştirici Mucizevi Yağ Kremi Kuru ve Sert Saçlar
L'Oréal Paris Elseve Saç Güzelleştirici Mucizevi Yağ Kremi Kuru ve Sert Saçlar
( Durulanmayan Bakım )
Satın Al
Matrix Turbo Dryer - Fön Spreyi
Matrix Turbo Dryer - Fön Spreyi
( Fön Spreyi )
Keşfet
Benzer İçerikler
Popüler İçerikler
Tarz sahibi olmak isteyenler için 13 saç modeli önerisi!
Pırlantalı saçlar: Işıl ışıl saç aksesuarlarıyla parla!
​Boğa burcu kadınlarına özel saç modelleri
Bu sezonun en çok sevilen saç aksesuarı: Saç zinciri
Tümünü Gör
Tarz sahibi olmak isteyenler için 13 saç modeli önerisi!
Burcuna göre tercih etmen gereken gelin saçı modelini açıklıyoruz
Mini test: Hangi saç tipine sahipsin?
Pırlantalı saçlar: Işıl ışıl saç aksesuarlarıyla parla!
Tümünü Gör
Makyaj İpuçları
Yaz Geldi: Yazın En Çok Kullanılan Makyaj Malzemeleri Neler?