Bu siteye giriş yaparak, çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Çerez kullanımı, servislerimizden en iyi hizmeti almanızı temin eder. Kişisel Verilerin Korunması hakkında daha fazla bilgi için

Saç uzatan şampuan var mı?

Saçları daha hızlı bir şekilde uzatmak mümkün mü?

Saçlarını uzatmak isteyenlerin aklından geçen ilk soru "Saç uzatan şampuan var mı?" oluyor. Saç uzatmak zor ve zahmetli bir süreç olabiliyor. Saçlarının bazen çok hızlı uzadığını düşünüp sevinebilir ama bir hafta sonra saçlarının oldukça yavaş uzadığına şahit bile olabilirsin... Bu noktada da kullandığın ürünlerin önemi oldukça büyük. 

Senin için özel olarak minik bir rehber hazırladık, bu rehberimiz sayesinde sağlıkla uzayan saçlara kavuşacağını umuyoruz :)

Saçlar bir ayda ne kadar uzar?

Saçlarımız bir ayda ortalama 1.25 cm uzuyor. Sanıldığının aksine, aslında saçlarımızın her yönü eşit bir şekilde uzar. Saçlarını kakül kestirdikten bir hafta sonra hemencecik uzadığını görüp, sadece kaküllerin çok hızlı uzadığını düşünenler olabiliyor. Ancak sadece kakül bölgesi değil, saçın tamamı aynı hızda ve eşit bir şekilde uzar. 

Saç tellerinin ömrü 3 aşamadan oluşuyor. İlk aşama 2-6 yıl arasındaki aktif uzama dönemidir. 6 yıl sonra ikinci aşamada saç uzaması durur ve üçüncü aşamada yeni saçların gelmesi için saç dökülür. Bu 15-40 yaş arasındaki insanlar için normal bir süreçtir.

Saçlar neden yavaş uzar?

Saç uzatma yöntemlerinin çoğunu denemene rağmen normalden daha yavaş uzuyorsa saçların, saç derin çok fazla sağlıklı olmayabilir. Sağlıksız saçlar incelip kopar, bu nedenle saçların sana hiç uzamıyor gibi gelebilir. Yüksek ısı uygulamak, yoğun ve aşırı bir şekilde saç şekillendiriciler kullanmak, saça çok sık kimyasal işlemler uygulamak saçlarının zarar görmesine, dolayısıyla da yavaş uzamasına neden olur. Saçlarını uzatmak istiyorsan, bu süreç sırasında saç tellerinin kurumasına neden olacak işlemlerden mutlaka kaçınmalı, saç derisindeki gözenekleri açacak bakımlar yapmalı ve saçlarının nem dengesini her daim yüksek tutmalısın.

Saç uzatan şampuan var mı?

Geldik en önemli kısma! Saçların çok hızlı uzamasını sağlayan saç uzatan bir şampuan ne yazık ki yok ama saçlarının sağlıklı uzamasını sağlayan, besleyici şampuanlar var. Zaten önemli olan saçlarının dökülmeden, kopmadan, zarar görmeden, sağlıkla uzamasıdır. Saçlar uzamıyorsa büyürken zarar görüp dökülüyor ya da zayıf şekilde uzayıp kopuyor olabilir. Bu nedenle saç uzatma sürecinde mutlaka saç derisini besleyici özellikte, proteinler içeren şampuanlar kullanılmalıdır. 

Saçlarını uzatanlara uygun saç bakım rutini:

Besleyici şampuan kullanmalısın

Saçlarını uzatmak istiyorsan saç tellerini güçlendirici saç ürünleri kullanmalısın. Yoğun besleyici etkiye sahip şampuanlar saçlarının sağlıkla uzamasına yardımcı olur. Saçlarını her yıkamada mutlaka şampuan kullanmalısın. Saçlarını sıcak suyla yıkamak saç tellerinin ve derinin kurumasına neden olabilir. Her zaman saçlarını ılık veya soğuk suyla yıkamalısın. Şampuanı saç diplerine masaj yaparak uygula ve ılık suyla durula.

Her banyoda saç kremi kullanmalısın

Saç kremi hem saç tellerinin onarılmasına, hem de daha yumuşak görünmelerine yardımcı olur. Saç kremini şampuandan sonra saç boylarına ve uçlarına sürmelisin. Saç kremi konusundaki en hassas nokta süre kısmıdır. Saç kreminin üzerindeki süreye sadık kalmalısın. Ne sürenin üzerine çıkmalı, ne de kremi altında tutmalısın.

Saç maskesini unutmamalısın

Saç maskesi, saç tellerini dipten uca onaran bir bakımdır. İhtiyacına göre haftada bir veya iki kere saç maskesi yapmalısın. Saç maskesinden daha etkili bir sonuç almak için maskeyi uyguladıktan sonra saçlarını havluya sar ve bekle. Sürenin sonunda saçlarını ılık suyla durulamalısın.

Saçlarını uzatmak isteyenlere tavsiyeler:

Saçlarını uzatmak istiyorsan öncelikle bol bol su içmelisin. Vücudundaki su dengesini yüksek tutarak saçlarının daha sağlıklı uzamasını sağlayabilirsin. Tabii aynı şekilkde, yediğin besinler de saç bakımında önemli bir rol oynuyor. Daha sağlıklı saçlar için sebze tüketimini arttırmalı ve vitamin tüketimine özen göstermelisin.  Özellikle B12 vitamini saçlarının uzamasına çok yardımcı olacaktır.

Saçlarını uzatmak istiyorsan çok sıkı, gergin toplanmış saç modellerinden uzak durmalısın. Sıkı saç modelleri saç derinin nefes almasına engel olabilir. Bu da saç derinin kurumasına ve saç uzamasına yavaşlatmasına neden olabilir. Saçlarını uzatmak için bu süreçte salaş saç modellerini tercih edebilirsin.

Bu önerilerimizle beraber saçların çok daha sağlıklı şekilde uzayacak! Şimdiden rica ederiz :)

Photo Credit: pinterest.com

Paylaş

Bu görünüm için mutlaka deneyin!
L'Oréal Paris Elseve Arginine Dökülme Karşıtı Şampuan
L'Oréal Paris Elseve Arginine Dökülme Karşıtı Şampuan
( Şampuan )
Satın Al
Vichy Dercos Energisant Saç Kremi
Vichy Dercos Energisant Saç Kremi
( Saç Kremi )
Keşfet
Densifique Yoğunluk Kazandıran Saç Banyosu
Densifique Yoğunluk Kazandıran Saç Banyosu
( Şampuan )
Satın Al
Serioxyl Fuller Hair Kit 1
Serioxyl Fuller Hair Kit 1
( Saç Seyrelmesi Karşıtı Bakım )
Keşfet
Benzer İçerikler
Popüler İçerikler
Saç peelingi ile sağlıklı ve hızlı uzayan saçlar
Sık sık saç kestirmek saçı uzatır mı?
Sağlıklı, parlak, upuzun saçlar: Saç uzatmak hiç bu kadar kolay olmamıştı!
Rapunzel Projesi: Yaz aylarına güçlü, uzun saçlarla girmek isteyenlere özel öneriler!
Tümünü Gör
L’Oréal Paris Magic Shampoo Görünmez Kuru Şampuan'ı Denedik!
Jr.Metin Bahçecik'ten: Saç rengi silme (Dekolorasyon) işlemi nedir?
Saç renginden beklentine göre sana en uygun saç boyasını açıklıyoruz!
Kışın ekstra yağlanan saçlara çözüm: Kil
Tümünü Gör
Makyaj İpuçları
İnceliyoruz: L’Oréal Paris Yılbaşı Koleksiyonu