17/11/2021
Saç Sırları
360 38

Saça İyi Gelen 15 Besin ve Faydaları

Ece Y.
Saça İyi Gelen 15 Besin ve Faydaları Saça İyi Gelen 15 Besin ve Faydaları
Galeri Görünümü Slayt Görünümü

Sağlıklı, canlı ve gür saçlar için saç bakımı her ne kadar önemli olsa da, aldığımız besinlerin de önemi çok büyük. Beslenme şeklimiz vücut sağlığımızı doğrudan etkilediği gibi, saç sağlığını ve cilt sağlığını da etkiliyor. Bu yüzden tıpkı sağlıklı bir bünyeye sahip olmak için sağlıklı beslenmeye dikkat ettiğimiz gibi, sağlıklı, güçlü ve gür saçlar için de bazı besinleri tüketmek etki edebiliyor.

Bu yazımızda, daha sağlıklı, daha güçlü ve gür saçlara sahip olmak için, saça iyi gelen besinleri, vitaminleri ve faydalarını bir araya getirdik. Saçlarının canlanıp çok daha göz alıcı görünmesi için beslenme şeklinde yapacağın değişiklikleri şimdiden planlamaya başlayabilirsin!

Saça iyi gelen vitaminler

Saça iyi gelen besinleri düşündüğümüzde, bu besinlerden aldığımız vitaminlerin ön plana çıktığını görüyoruz. Bu besinlerin içerisinde bulunan vitaminler, bünyemizi güçlendirdiği gibi saç ve cilt sağlığımızda da önemli rol oynuyorlar. Saça iyi gelen vitaminleri şu şekilde sıralayabiliriz:

- Demir
- Çinko
- Biotin
- E vitamini
- A vitamini
- B12 vitamini
- Folik asit
- B5 vitamini
- D vitamini
- C vitamini

Şimdi ise saça iyi gelen bu vitaminleri hangi yiyeceklerden alabileceğine daha yakından bakalım…

1. Yumurta

Saça İyi Gelen 15 Besin ve Faydaları

Saç dökülmesine hangi besin iyi gelir? diye düşünüyorsan, cevap: Yumurta. Saç köklerini güçlendiren ve dökülmelerin önüne geçen biotin, yumurtada epey yüksek miktarda bulunuyor. Özellikle kahvaltıda yumurta tüketerek daha güçlü saçlara sahip olabilir, saç dökülmelerinin önüne geçebilirsin.

2. Ispanak

Saça İyi Gelen 15 Besin ve Faydaları - 1

Ispanak gibi koyu yeşil renkli sebzeler, demir bakımından son derece zengin olduğu için saç sağlığında da önemli rol oynuyorlar. Ayrıca yeşil sebzelerin içerisindeki A vitamini ve C vitamini de saçları güçlendirme konusunda çok etkili.

3. Somon

Saça İyi Gelen 15 Besin ve Faydaları - 2

Somon gibi yağlı balıklar, omega 3, protein ve B12 vitamini açısından son derece zengin. Vücut sağlığında da çok etkili oldukları gibi daha parlak ve sağlıklı saçlar için haftada 1-2 kere somon tüketmek sonuç veriyor. Ayrıca Omega 3’ün saç dökülmeleri üzerinde de etkisi olduğu biliniyor.

4. Tatlı patates ve havuç

Saça İyi Gelen 15 Besin ve Faydaları - 3

Bu iki sebze, beta karoten açısından en zengin besinlerin başında geliyor. Vücutta A vitaminine dönüştürülen beta karoten, saçların güçlenmesi ve yeni saç çıkması konusunda çok destekleyici bir özelliğe sahip. Ayrıca A vitamini, saç derisindeki kuruluğu giderme ve sağlıklı sebum üretimini destekleme özelliği ile biliniyor.

5. Avokado

Saça İyi Gelen 15 Besin ve Faydaları - 4

E vitamini bakımından çok zengin olan avokado, yeni saç oluşumunu ve saç uzamasını destekleyen bir besin olarak biliniyor. Vücut ve cilt sağlığı için de harika etkilere sahip olan avokado sayesinde çok daha sağlıklı saçlara sahip olabilirsin.

6. Kuruyemiş

Saça İyi Gelen 15 Besin ve Faydaları - 5

Badem, fındık ve ceviz gibi kuruyemişler, yüksek derecede E vitamini ve çinko içeriyorlar. Bu da saç sağlığı için son derece faydalı vitaminler olarak biliniyor. Özellikle E vitamini bakımından son derece zengin olan badem’in güçlü ve sağlıklı saçlara sahip olmak için günlük beslenme düzenine dahil edilmesi fark yaratıyor. Kajuda ve cevizde bulunan biotin ise saç dökülmeleri ve saç kırılmaları üzerinde etkili.

7. Chia ve keten tohumu

Saça İyi Gelen 15 Besin ve Faydaları - 6

Ayçiçeği, chia, ve keten gibi tohumlar E vitamini, B vitamini ve omega-3 bakımından zengin oldukları için saç sağlığı için de önemlidirler. Bu tohumlardaki selenyum ve çinko da saçların daha güçlü ve sağlıklı olmasını sağlarlar.

8. Yoğurt

Saça İyi Gelen 15 Besin ve Faydaları - 7

Kalsiyum ve pantetonik asit yani B5 vitamini açısından çok zengin olan yoğurt, saçları güçlendirme konusunda en etkili besinlerden biri. Saç incelmesi, saç dökülmesi ve saç güçsüzlüğü konusunda etkisi olan yoğurt hem vücut için hem de cilt için de son derece faydalı bir besin.

9. Yaban mersini

Saça İyi Gelen 15 Besin ve Faydaları - 8

Saç dökülmesi ve saç derisi rahatsızlıklarının bir çoğu dış etkenlerden kaynaklanabiliyor. Bunun önüne geçmek için de, cilt bakımında çok etkili olduğu bilinen antioksidanlar devreye giriyor. Yaban mersini, antioksidan bakımından zengin bir meyve ve sağlıklı saçlar için olmazsa olmazlardan.

10. Mandalina

Saça İyi Gelen 15 Besin ve Faydaları - 9

Tüm turunçgillerde olduğu gibi mandalina da C vitamini açısından çok zengin bir meyve. Mandalinanın içerisindeki C vitamini, vücuttaki kolajen üretimini destekleyerek yeni saçı güçlendiriyor. Ayrıca mandalinadaki B vitamini de yeni saç oluşumunu desteklediği gibi saçın daha hızlı uzamasını sağlıyor.

11. İstiridye ve midye

Saça İyi Gelen 15 Besin ve Faydaları - 10

Çinko açısından çok zengin olan istiridye, saçları güçlendirme konusunda da çok etkili. Çinko eksikliğinden kaynaklanabilen saç dökülmelerinin önüne geçtiği gibi, saçların daha güçlü olmasına da yardımcı oluyor.

12. Yulaf

Saça İyi Gelen 15 Besin ve Faydaları - 11

Demir, çinko, omega-3 ve lif açısından en zengin besinlerden biri olan yulaf, saç tellerinin güçlenmesi, kalınlaşması ve sağlıklı olması için çok etkili. Özellikle saç büyümesini hızlandırmaya yardımcı olduğu için, sabah kahvaltılarında yulaf lapası tüketilebilir.

13. Mercimek

Saça İyi Gelen 15 Besin ve Faydaları - 12

Biotin bakımından çok zengin olan mercimek, vücut sağlığı açısından gerekli olduğu gibi saç sağlığında da önemi olan bir besin. Ayrıca mercimeğin içerisindeki protein, demir, çinko ve folik asit, saç derisini ve saçları güçlendiriyor. Yeni saç oluşumunu da desteklediği için son derece faydalı bir besin 😊

14. Tarçın

Saça İyi Gelen 15 Besin ve Faydaları - 13

Tarçının kan dolaşımını artırma özelliği bulunuyor. Saç derisindeki kan dolaşımını da hızlandırarak saçları güçlendirme, yeni saç oluşumunu destekleme özelliğine sahip. Tarçını yulaf lapası ile birlikte tüketerek iki saça iyi gelen besinden tek seferde faydalanabilirsin.

15. Beyaz ve kırmızı et

Saça İyi Gelen 15 Besin ve Faydaları - 14

Beyaz ve kırmızı etteki protein ile B12 vitamini sayesinde vücuda çok yararlıyken, aynı zamanda saç ve cilt sağlığı için son derece önemli. Saçların güçlenmesine ve onarılmasına yardımcı olan et ürünleri, her açından sağlıklı ve güçlü bir vücuda sahip olmak açısından gerekli besinlerden.

Paylaş

Saça İyi Gelen 15 Besin ve Faydaları
Bu görünüm için mutlaka deneyin!
Benzer İçerikler
Popüler İçerikler
Deniyoruz: Kerastase Potentialiste Saç Derisi Serumu
Deniyoruz: Kerastase Potentialiste Saç Derisi Serumu
Deniyoruz: Elseve Dream Long Wonder Water Mucize Bakım Suyu
Deniyoruz: Elseve Dream Long Wonder Water Mucize Bakım Suyu
En İyi Saç Ürünlerini İnceliyoruz!
En İyi Saç Ürünlerini İnceliyoruz!
Saç Tipine Göre Tarak Seçimi Nasıl Olmalı?
Saç Tipine Göre Tarak Seçimi Nasıl Olmalı?
Tümünü Gör
Deniyoruz: Kerastase Potentialiste Saç Derisi Serumu
Deniyoruz: Kerastase Potentialiste Saç Derisi Serumu
Deniyoruz: Elseve Dream Long Wonder Water Mucize Bakım Suyu
Deniyoruz: Elseve Dream Long Wonder Water Mucize Bakım Suyu
En İyi Saç Ürünlerini İnceliyoruz!
En İyi Saç Ürünlerini İnceliyoruz!
Deniyoruz: Elseve Dream Long Süper Dalgalar Saç Köpüğü
Deniyoruz: Elseve Dream Long Süper Dalgalar Saç Köpüğü
Tümünü Gör
Makyaj İpuçları
Mutlaka Denemen Gereken Yves Saint Laurent Rujlar