26/05/2022
Saç Sırları
360 38

TikTok Saç Hilelerini Denedik!

Ece Y.
TikTok Saç Hilelerini Denedik! TikTok Saç Hilelerini Denedik!
Galeri Görünümü Slayt Görünümü

Artık ilhamımızı TikTok’tan alıyoruz! TikTok saç modelleri, saç renkleri, trendleri keşfettiğimiz, şu sıralar da yakın markaja aldığımız mecralardan. Son zamanlarda da karşımıza en çok çeşitli saç hileleri çıkıyor. Hayatımızı kolaylaştıran, saç şekillendirmeyi hızlandıran bu saç hilelerini biz de denemeden duramazdık! :) Bizim de denediğimiz ve hayatımızı kolaylaştıran bu saç hilelerini merak ediyorsan seni yazımızın devamına bekliyoruz!

1.”Hair Slugging” TikTok Saç Hilesi

TikTok Saç Hilelerini Denedik!

Son zamanlarda TikTok'ta gezindiysen, cilt bakımında kullanılan yeni bir teknik olan ve Kore’den dünyaya yayılan “face slugging” tekniğini muhtemelen görmüşsündür. TikTok’u kasıp kavuran, cildin sağlıkla ışıldamasını sağlayan bu trend saç bakımına da uyarlandı ve “hair slugging” trendi ortaya çıktı.

Hair slugging tekniği, saç bakımı rutinine gece eklenen ve saçımızı korumak, bakım yapmak için saç bakım yağı ile uygulanan bir teknik. İşte hair slugging saç hilesinin adımları:

1.       Bu teknikte öncelikle saçların uç ve boylarına saç tipine ve ihtiyacına uygun bakım yağı uygulanıyor.

2.       Ardından gece boyunca saçlar temiz bir çorabın içine yerleştirilip (evet, yanlış duymadın çorap😊) saten bir lastik tokayla bağlanıyor. İşte bu kadar!

Görünüşe göre çorap, gece boyunca meydana gelen sürtünmeyi ve hasarı önlemeye yardımcı oluyor ve ayrıca nemi saça hapsediyor. Tekniği uygulayan TikTok kullanıcısının, saçlarının her zamankinden daha parlak göründüğüne dair yorumlarını gördükten sonra, biz de denemeye karar verdik. Saçlarımıza bakım yağı uygulayıp çorap içine yerleştirdik ve bu şekilde uyuduk. Sabah gerçekten de saçlarımız yumuşacıktı.

Bizim önerimiz bu tekniği, ince telli saçlar yerine normal, kalın telli ya da kıvırcık saçların, özellikle de kuru ve yıpranmış saçlara sahip olanların kullanması. Çünkü saç bakım yağı gece boyunca saçta kaldığından, ince telli ve hacimsiz saçlar daha fazla hacim kaybına uğrayabilir.

2.Diş İpi TikTok Saç Hilesi

TikTok Saç Hilelerini Denedik! - 1

Elektriklenen saçlarına düzgün bir görünüm vermekte zorlananlar burada mı? İşte bu TikTok saç hilesi tam onlara göre! Yaratıcı TikTok kullanıcıları elektriklenen saçlara pürüzsüz bir görünüm vermek için şaşırtıcı bir teknikle diş ipinden yararlanıyorlar.

Son derece kolay olan bu saç hilesi ise şu şekilde uygulanıyor:

1.       Bir miktar diş ipi alınıyor ve saçın başladığı yere koyuluyor

2.       Ardından diş ipi, her zamanki saç ayrımına paralel tutularak aşağı doğru çekiliyor.

Bu adımların sonucunda da saçlardaki elektriklenme yok oluyor. Biz bu tekniği düzleştirdiğimiz saçlarımıza uyguladık ve gerçekten de elektriklenmeyi aldığını gördük. Ancak maalesef bu teknik anlık kurtarıcı! Yani uygulandığı andan birkaç dakika boyunca saçlar düzgün görünüyor ama sonra yeniden kabarma ortaya çıkıyor. Bizce saçın pürüzsüz görünmesi için elektriklenme karşıtı durulanmayan bakım ürünleri saça uygulandıktan sonra bu teknik kullanıldığında daha uzun vadeli sonuçlar elde edilebilir.

3.TikTok Saç Bakım Hilesi: Saç Porozite Testi “Hair Porosity”

TikTok Saç Hilelerini Denedik! - 2

TikTok’ta viral olan bir paylaşıma göre, saç telleri için en iyi ürünü keşfetmenin yolu, saç tellerini bir bardak suda yüzdürmek! Milyonlarca kez görüntülenen TikTok paylaşımında kullanıcı, 1 tel saçını su dolu bardağa koyuyor ve saç telinin suyun üstünde kalıp kalmadığına göre hangi saç bakımını tercih etmesi gerektiğini bu testle belirliyor.

Eğer saç teli suyun üstünde kalıyorsa saç tellerindeki gözeneklerin/porozitenin düşük olduğu anlaşılıyor. Saç teli tamamen dibe çöküyorsa yüksek gözenekli/poroziteli saçlara, bardağın ortasında duruyorsa da normal, dengeli poroziteye/gözeneklere sahip saçlara sahip olduğu anlaşılıyor.

Bu tekniği şu şekilde deneyebilirsin:

1.       Önce bir bardak su hazırla.

2.       Suyun içerisine 1 tel saçını koy.

3.       Şimdi de gözlemlemeye başla. Saç telin dibe mi çöküyor, suyun üstünde mi kalıyor yoksa bardağın ortasında mı kalıyor?

Burada bahsedilen porozite, saçların ne kadar neme sahip olduğunu, nemi ne kadar tutabildiğini belirtiyor. Eğer düşük poroziteye sahip saçların varsa saçların oldukça sağlıklı demektir. Ancak yüksek poroziteye sahip saçlara sahipsen saçların dış etkenler, kimyasal işlemler nedeniyle yıpranmış demektir. Bu durumda da yıpranmış saçlara uygun bakımlar kullanman gerekir.

4.Kase Yöntemi “Bowl Method” TikTok Saç Hilesi

TikTok Saç Hilelerini Denedik! - 3

Kıvırcık saçların daha belirgin bukleler kazanmasını sağlayan “bowl method” tekniği de en çok karşımıza çıkan TikTok videolarından. Tekniği deneyen TikToker'lar saçlarına çeşitli bakım ürünleri uyguluyorlar ve daha sonra saçlarını önlerindeki su dolu kâseye batırıp çıkartıyorlar. Bu işlemi de birkaç kez tekrarlıyorlar. Adımlar şu şekilde:

1.       Öncelikle saçlar banyoda şampuanla yıkanıyor.

2.       Banyo sonrasında da saçlar ıslakken saç bakım kremi uygulanıyor.

3.       Saçlar kremliyken taranıyor.

4.       Büyük bir kaseye su dolduruluyor ve saçın boy ve uçları bu kaseye batırılıp çıkartılıyor.

5.       Ardından da saçtaki su sıkılarak alınıyor.

6.       Bu işlem saçtaki krem giderilene kadar pek çok kez tekrarlanıyor.

7.       Son olarak da saçlar kurulanıyor ve belirgin bukleler elde ediliyor.

Bowl method’un bukleleri nemlendirdiği, ürünün saça eşit olarak dağıtılabildiği, kabarmanın kontrol altına alındığı söyleniyor. Ancak bizce hem biraz fazla uzun süren ve uğraş isteyen bir teknik olduğundan çok kullanışlı bir method değil hem de saçta ürün kalıntısı kalacağından uzun vadede saçın zarar görmesine neden olabilir. Bunun yerine kıvırcık saçların kullanımına uygun saç bakım ürünleri ve şekillendirme ürünleri kullanarak çok daha net ve hızlı sonuçlar elde edebiliriz.

5.Düzleştirici TikTok Saç Hilesi

TikTok Saç Hilelerini Denedik! - 4

Uzun uzun saçlarımızı düzleştirip pürüzsüz bir görünüm elde ettikten birkaç dakika sonra saçlarımız kabarıyor, düz görünüm yerini dalgalı görünüme bırakıyor. Özellikle dalgalı, kıvırcık ve kalın telli saçlara sahip olanlarda bu durum sıklıkla yaşanıyor. İşte bu durumdan muzdarip TikToker’ların bulduğu çözüm, saçı düzleştirici yardımıyla düzleştirirken aynı anda bir fırçayla da saçı taramak! Bu işlem şu şekilde yapılıyor: 

1.       Saça ısı koruyucu bakım ürünü uygulandıktan sonra saç tutamlara ayrılıyor.

2.       Düzleştiricinin saç tipine uygun derecesi ayarlandıktan sonra düzleştirme işlemi başlıyor.

3.       Düzleştirme işlemi sırasında bir el ile saç fırçası diğer el ile de düzleştirici tutuluyor. Her bir tutam için önce saç fırça ile tersten taranıyor aynı anda da diğer el ile de düzleştirici uygulanıyor.

Son olarak da elektriklenmeyi önleyecek durulanmayan bir bakım ürünü ile son dokunuş yapılıyor. İşte bu kadar! :)

Paylaş

TikTok Saç Hilelerini Denedik!
Bu görünüm için mutlaka deneyin!
Benzer İçerikler
Popüler İçerikler
Saç Bakımında Asitler Ne İşe Yarar?
Saç Bakımında Asitler Ne İşe Yarar?
Tiktok'ta Viral Olan Saç Trendlerini İnceliyoruz!
Tiktok'ta Viral Olan Saç Trendlerini İnceliyoruz!
Saç Köklerini Güçlendirmek İçin Uygulanabilecek Yöntemler
Saç Köklerini Güçlendirmek İçin Uygulanabilecek Yöntemler
Lamellar Teknolojisi Nedir? Saç Bakımında Ne İşe Yarar?
Lamellar Teknolojisi Nedir? Saç Bakımında Ne İşe Yarar?
Tümünü Gör
Bella Topuzu Saç Modeli Nasıl Yapılır?
Bella Topuzu Saç Modeli Nasıl Yapılır?
Deniyoruz: Kerastase Genesis Homme serisi!
Deniyoruz: Kerastase Genesis Homme serisi!
Trend Alarmı: Z Kuşağı Saç Modelleri
Trend Alarmı: Z Kuşağı Saç Modelleri
Karamel Ombre Modelleri
Karamel Ombre Modelleri
Tümünü Gör
Makyaj İpuçları
Maskara Sürerken Kirpiklerinizi Hint Yağı İle Besleyin