28/12/2020
Saç Sırları
360 38

Uzmanından öneriler: Hangi saç ihtiyacına, nasıl bakım yapmalı?

Merve Ertürk
Uzmanından öneriler: Hangi saç ihtiyacına, nasıl bakım yapmalı? Uzmanından öneriler: Hangi saç ihtiyacına, nasıl bakım yapmalı?
Galeri Görünümü Slayt Görünümü

Kérastase Eğitim Müdürü Merve Ertürk, Saç Sırları.com okurlarına özel, saç ihtiyaçlarına göre nasıl bakım yapılması gerektiğini bizlere açıkladı. Saçının ihtiyacına göre saç bakım önerilerini ve önerdiği saç bakım ürünlerini yazımızın devamında bulabilirsin! 

Yanlış bilinenin aksine, aslında bütün saç tiplerinin saç bakımına ihtiyacı vardır. 'Benim saçlarım güzel görünüyor, bakım yapmama gerek yok' gibi bir düşünce, saçlarının zamanla yıpranmasına ve saç uçlarının incelerek kopmasına yol açabilir. Önemli olan, saç tipini ve saç sorunlarını belirleyip ona göre saç bakım rutinini oluşturmak.

Yıpranmış saçlar için saç bakımı

Uzmanından öneriler: Hangi saç ihtiyacına, nasıl bakım yapmalı?

Saçlarının bir tutamını eline al, eğer saç uçlarının çatallaştığını, sertleştiğini ve kupkuru göründüğünü düşünüyorsan saç tellerin yıpranmış demektir. Aşırı güneşe maruz kalmak, saçlarına yeterince nem sağlamamak, saçlarını sürekli toplamak ve düzenli olarak boyatmak saçlarının yıpranmasına yol açabiliyor. 

Yıpranmış saçlar kırılma eğiliminde olduğu için kullandığın saç bakım ürünleri saç tellerinin esnek yapısını koruyacak bir formüle sahip olmalı. Saç tellerini güçlendiren Kreatin R ve saç tellerinin daha pürüzsüz olmasını sağlayan Maleik Asit yıpranmış saçlar için oldukça önemli içeriklerdir. Yıpranmış saçlara sahip olanlar, saçlarının nem dengesini sağlamalı ve saçlarını sağlıklı bir şekilde uzatmak için düzenli bakım yapmalılar. Mümkün olduğunca güneşten korumak ve ısıyla sık şekillendirme yapmamak yıpranmış saçların daha hızlı güçlenmesini sağlayacaktır.

Yıpranmış saçlar için bakım önerileri:

Uzmanından öneriler: Hangi saç ihtiyacına, nasıl bakım yapmalı? - 1

Yıpranmış saçlarının onarılmasını sağlamak için Kérastase Résistance serisini kullanmaya başlayabilirsin. Bu seri ile zayıflamış olan saçların içindeki özü yeniden inşa ederek gücünü ve dayanıklılığını geri kazanmasını sağlayabilirsin. Résistance Force Architecte serisi yıpranmış saçları hedef alırken (yıpranma derecesi 1-2), Thérapiste serisi (yıpranma seviyesi 3-4) çok yıpranmış ve aşırı işlem görmüş saçlar içindir. Bu bakımla beraber saç, eski halini geri kazanır ve saç tellerinin kalitesi yeni gibi olur. Saç tellerini yenileyip, canlandıran, onaran bu bakımı her banyoda kullanmanı öneriyoruz. Yıpranmış saçlarının zamanla daha parlak ve canlı göründüğünü fark edeceksin.

Saç ve saç derisinde yenilenme için saç bakımı

Uzmanından öneriler: Hangi saç ihtiyacına, nasıl bakım yapmalı? - 2

Düzenli olarak şampuanla saçlarını yıkamak saç derisinin temizlendiği anlamına gelmiyor. Saç derisini derinlemesine temizlemek, saçlarının daha hacimli uzamasına ve saç tellerine yumuşaklık kazandırmaya yardımcı oluyor. Eğer saçlarının sönük, mat ve cansız görünmesinden şikayetçiysen sebebi saç tellerinin yenilenmeye ihtiyacı olmasıdır. 

Saç derisini ve saç tellerinin yeniden yapılanması için formülünde Hyalüronik Asit, E Vitamini ve Abyssine olan bakım ürünleri ile tanışmalısın. Hyaluronik asit, saç derisinin yenilenmesine ve saç tellerinin dolgunlaşmasına yardımcı olur. Saç bakım ürünleri seçerken içeriklerine özen göstermelisin. Yanlış saç bakım ürünleri kullanmanın saç derisinin pH dengesini bozabileceğini unutmamalısın. 

Saç ve saç derisinde yenilenmek isteyenler için öneriler:

Saç ve saç derisi görünümünü yenilemek istiyorsan Kérastase Chronologiste serisinden Bain Régénérant ile saçlarını arındırmaya başlayabilirsin. Saç derisindeki gözeneklere yerleşen kirlerin derinlemesine temizlenmesine yardımcı olan bu saç banyosu, içerisindeki Hyalüronik Asit, E Vitamini ve Abyssine ile saçına ihtiyacı olan canlandırıcı ve yenileyici etkiyi sağlıyor. Seride bulunan Sérum Universel yağ, saçları derinlemesine beslerken, aynı zamanda saçlardaki elektriklenmeyi azaltıyor, saçların kolay şekil almasına yardımcı oluyor. Daha dolgun saçlar için saç köklerini besleyen bu serumu saç derisine 2-3 pompa kadar uygulaman yeterli olacak.

Saç derisini canlandırmak için saç serumundan da destek almalısın. Sérum Universel, saç derisinin rahatlamasını ve canlanmasını sağlıyor. Saçlarındaki elektriklenmeyi azaltıyor ve saç tellerinin daha kolay şekil almasına yardımcı oluyor. Daha dolgun saçlar için saç köklerini besleyen bu serumu saç derisine 2-3 pompa kadar uygulaman yeterli olacak. 

Kérastase Chronologiste Bain Régénérant saç banyosunu buradan inceleyebilirsin.

Uzmanından öneriler: Hangi saç ihtiyacına, nasıl bakım yapmalı? - 3
Kérastase Chronologiste Bain Régénérant Saç Banyosu
( Şampuan )
Hemen Al

İşlem görmüş sarı saçlar için saç bakımı

Uzmanından öneriler: Hangi saç ihtiyacına, nasıl bakım yapmalı? - 5

Saçlarına düzenli olarak ısı ile işlem uygulatıyorsan, saçlarını sarıya boyatıyorsan veya perme gibi kalıcı şekillendirme yaptırıyorsan saçlarının yıpranması çok normal. İşlem gören saçlar kuruma ve yıpranma eğiliminde olabiliyorlar. Saçlarının nem dengesi bozulabiliyor ve kimyasal içerikler saçlarının doğal yağ dengesini alt üst edebiliyor. 

İşlem görmüş sarı saçların özel ihtiyaçları vardır. İşlem gören saçlara uygun olan ürünler kullanmanı ve saçlarının kurumasına yol açacak uygulamaları, ürünleri hayatından çıkarmalısın. İşlem gören saçları sıcak suyla yıkamak, fön makinesiyle kurutmak saç sağlığın için pek iyi olmayacaktır. 

Saç dökülmesini önlemek için saç bakımı

Uzmanından öneriler: Hangi saç ihtiyacına, nasıl bakım yapmalı? - 6

Saçların normalden fazla dökülüyor ve her taramada fırçanın üzerinin saç dolduğunu görüyorsan güçlü etkiye sahip dökülme karşıtı ürünler kullanman gerekecektir. Saç köklerini beslemek ve güçlendirmek saç dökülmesinin azalmasına yardımcı olur. Saç dökülmesi olanlar, saç köklerini zedeleyecek tarama işlemlerinden uzak durmalı, mevsim geçişlerinde saçlarını ekstra koruma altına almalılar. Saçlarına yoğunluk kazandırmak ve güçlendirmek için  Zencefil Kökü, Edelweiss Kök Hücresi, Aminexil içeren bakım ürünlerinden yardım alabilirsin. 

Saç dökülmesini önlemek için öneriler:

Saç dökülmesi olanlar ve saçlarının koparak dökülmesinden şikayet edenler için yukarıda da bahsettiğimiz Zencefil Kökü, Edelweiss Kök Hücresi, Aminexil içeren Kérastase Genesis serisini öneriyoruz. Güçsüzleşmiş, canlılığını kaybetmiş saç telleri için önerdiğimiz Genesis serisinde saç banyosu, saç bakım maskesi, durulanmayan bakım, serum ve saç dökülmesi karşıtı kür bulunuyor. 

Saç banyosu saç ve saç derisini derinlemesine temizlerken, saçı besliyor, saç bakım maskesi saçı dipten uca nemlendirip yoğun bakım yapıyor, durulanmayan bakım 230 dereceye kadar saça ısı koruması sağlıyor, günlük kullanıma uygun serum saç derisine uygulanarak saçları köklerden itibaren güçlendiriyor, dökülme karşıtı kürler ise 6 hafta içinde saç dökülmesine gözle görülür şekilde etki ediyor. Saçlarının ihtiyacına göre bu serinin ürünlerini kullanarak saçlarını güçlendirebilir, dökülmelere karşı dirençli olmasını sağlayabilirsin. 


Paylaş

Uzmanından öneriler: Hangi saç ihtiyacına, nasıl bakım yapmalı?
Bu görünüm için mutlaka deneyin!
Kérastase Résistance Therapiste Saç Maskesi
Kérastase Résistance Therapiste Saç Maskesi
( Bakım )
Keşfet
Kérastase Chronologiste Bain Régénérant Saç Banyosu
Kérastase Chronologiste Bain Régénérant Saç Banyosu
( Şampuan )
Keşfet
Kérastase Genesis Bain Nutri-Fortifiant Saç Banyosu
Kérastase Genesis Bain Nutri-Fortifiant Saç Banyosu
( Şampuan )
Keşfet
Benzer İçerikler
Popüler İçerikler
Saç Bakımında Asitler Ne İşe Yarar?
Saç Bakımında Asitler Ne İşe Yarar?
Tiktok'ta Viral Olan Saç Trendlerini İnceliyoruz!
Tiktok'ta Viral Olan Saç Trendlerini İnceliyoruz!
Saç Köklerini Güçlendirmek İçin Uygulanabilecek Yöntemler
Saç Köklerini Güçlendirmek İçin Uygulanabilecek Yöntemler
Lamellar Teknolojisi Nedir? Saç Bakımında Ne İşe Yarar?
Lamellar Teknolojisi Nedir? Saç Bakımında Ne İşe Yarar?
Tümünü Gör
Centella Asiatica Saç Bakımında Ne İşe Yarar?
Centella Asiatica Saç Bakımında Ne İşe Yarar?
Bakır Kızıl Saç Rengi Nasıl Elde Edilir?
Bakır Kızıl Saç Rengi Nasıl Elde Edilir?
Küllü Siyah Saç Rengi Nasıl Elde Edilir?
Küllü Siyah Saç Rengi Nasıl Elde Edilir?
Açık Kumral Saç Rengi Nasıl Elde Edilir?
Açık Kumral Saç Rengi Nasıl Elde Edilir?
Tümünü Gör
Makyaj İpuçları
Deniyoruz: NYX Professional Makeup This Is Juice Gloss